Труднощі бізнесу з пошуком кваліфікованих працівників трохи зменшилися - опитування

Частка компаній, які повідомили про труднощі з пошуком кваліфікованих працівників, знизилася з 55,1% у вересні до 51,9% у жовтні, водночас некваліфікований персонал викликає складнощі у 34,8% респондентів у жовтні проти 39,2% місяцем раніше. Про це  свідчать результати щомісячного опитування підприємств Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).

Згідно з ним, дещо покращилися очікування бізнесу щодо трудових ресурсів: частка підприємств, які планують зростання зайнятості в найближчі три-чотири місяці, зросла до 13,8% з 12,1%, а тих, хто планує звільнення, скоротилася до 6,9% з 9,8%. Одночасно відбулося розширення частки бізнесів, які планують збільшити кількість працівників у вимушених відпустках, - до 14,4% з 13,9%.

"Частка бізнесів, які скаржилися на дефіцит робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників, у жовтні зменшувалася другий місяць поспіль - за жовтень з 61% до 57%. Перешкода - "брак робочої сили", яка в попередньому місяці очолювала список, зрушила на друге місце. Це вже не перешкода №1", - наводяться в дослідженні слова директора ІЕД Оксани Кузяків.

За її словами, небезпечні умови праці, спричинені російським вторгненням, стали основною перешкодою для бізнесу в жовтні. "Небезпечно працювати" знову очолює список перешкод - 62% опитаних обрали цю проблему як одну з чотирьох перешкод для ведення бізнесу.

Третє місце в списку посідає зростання цін на сировину/матеріали/товари (43%).

На четвертому місці в списку перешкод опинилося скорочення попиту на продукцію і послуги (43%), також зменшилася актуальність перешкоди "перебої з електро-, водо- і теплопостачанням" - вона перемістилася з третього на п'яте місце (22%).

За словами старшого наукового співробітника ІЕД Євгена Ангела, інші перешкоди традиційно менш чутливі для бізнесу. Корупція і тиск з боку правоохоронних органів залишаються в тіні інших перешкод і не є суттєвими проблемами.

Як наголосили в ІЕД, у жовтні Індекс Відновлення Ділової Активності (ІВДА) (шкала від "-1" до "+1") покращився з 0,12 до 0,2, а частка промислових підприємств, ділова активність яких пожвавилася, зросла одразу на 38%.

Зазначається, що частка підприємств, які повідомили про поліпшення ділової активності порівняно з минулим роком, збільшилася з 30% у вересні до 38% у жовтні. А частка підприємств, чия ділова активність погіршилася за останній рік, знизилася з 18% до 16%.

Припинила також зростати частка підприємств, що працюють із завантаженістю менше чверті потужності. У жовтні вона становила 17% після рекордних 18% місяцем раніше. Частка тих, хто працює на повну потужність, зросла з 9% до 11%, але все ще залишається незначною.

В ІЕД наголосили, що, з одного боку, у жовтні більше українських бізнесів не могли спрогнозувати в піврічному горизонті ні загальноекономічне середовище (з 25,6% у жовтні до 26,1% у вересні), ні фінансово-економічну ситуацію на своїх підприємствах (з 20,5% до 23,1%).

Водночас невизначеність у довгостроковій перспективі дещо знизилася - з 39,7% до 37,5% у вересні.

Щодо портфеля нових замовлень, то він залишається на рекордному рівні - 7,9 місяця, вже другий місяць поспіль, хоча дещо зменшилася частка замовників на рік і довше - з 22% до 20%, та зросла частка бізнесу, який працює "з коліс", тобто із замовленнями до двох місяців - з 48% до 52%.

Крім того, збільшується індекс очікуваних змін цін на сировину і матеріали (з 0,44 до 0,49 у жовтні).

В ІЕД додали, що частка підприємств, які вже зіткнулися зі зростанням цін, зросла з 29,4% до 31,3%, а частка тих, хто очікує зростання цін у найближчі три місяці, - з 43,8% у вересні до 46,9% у жовтні.

За словами Оксани Кузяків, дорожча сировина збільшить ціну готової продукції. Ба більше, бізнес готовий збільшувати ціни на готову продукцію: частка таких підприємств збільшилася з 41,3% до 45%.

У жовтневому опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕД беруть участь 472 українських промислових підприємств, розташованих у 21 з 27 регіонів України. Польовий етап 30-ї хвилі дослідження тривав з 14 до 31 жовтня 2024 року.

Нагадаємо, у Мінекономіки повідомили, що для досягнення щорічного зростання ВВП на 7% до 2030 року Україні бракує 4,5 млн працівників. 

Статті

Світ
21.11.2024
19:00

Політолог Костянтин Матвієнко: У РФ немає стратегічного запасу, щоб довго продовжувати війну. Вони викладають останні козирі

Ближче до ядерної війни ми не стали, це абсолютно однозначно. Я впевнений, що РФ не наважиться на ядерну ескалацію, що б ми не робили з далекобійними ракетами США та інших країн.
Країна
21.11.2024
18:00

«Рубіж» чи останній рубіж?

«Рубіж» - це справді межа можливостей Москви у конвенційній зброї. Тому йому краще щоб усі думали, що в РФ є така зброя і боялися, ніж знали це напевно. Тим більше, що кількість "Рубежів" може бути суто демонстраційною.
Країна
20.11.2024
13:55

Звільнений з полону оборонець Маріуполя Андрій Третьяков: "Азовсталь", тортури та обмін

Навіть чеченці краще за росіян в плані поводження з військовополоненими. Коли заїжджали чеченці, то ставлення було більш-менш прийнятним. Найгірше ставлення до нас було саме з боку росіян у Таганрозі.
Всі статті