Ліквідаційна звітність ФОП: як подати

Відкриваючи власну справу, кожен підприємець прагне досягти успіху та високого прибутку. Проте не завжди все йде за планом і часом стається так, що бізнес потрібно закрити. Причини можуть бути різними – низький дохід і небажання вести діяльність далі, зміна планів і перехід ФОП у статус найманого працівника, наприклад, переїзд в іншу країну тощо.

Проте, незалежно від обставин і причин закриття, під час проходження процедури ліквідації ФОП потрібно приділити увагу деяким важливим аспектам. Один з основних – ліквідаційна звітність ФОП. Мова йде про останню декларацію, яку фізична особа подає у статусі підприємця та звітує про отримані доходи по останній день ведення діяльності.

Основні умови подання ліквідаційного звіту

Остання декларація подається після виконання основних обов’язків ФОП: звільнення найманих працівників, зняття з реєстрації РРО чи ПРРО, анулювання ліцензій, здійснення розрахунків з контрагентами, закриття рахунку в банку та ін. Спочатку треба подати в «Дії» чи ЦНАПі заяву на припинення ФОП, а потім вже формувати звіт.

Ключові вимоги до подання ліквідаційної звітності ФОП:

  • Декларація заповнюється у стандартній формі, передбаченій для системи/групи, на якій перебуває ФОП. Окремого бланку саме для формування ліквідаційної звітності немає.
  • Період в документі рахується з першого дня стандартного звітного періоду (кварталу, року) по день подання заяви на ліквідацію.
  • В рядку 8.1 треба зробити позначку, що звіт подається через припинення ФОП.
  • В декларації заповнюються стандартні поля і Додаток 1 по ЄСВ.
  • Найпростіший спосіб подання – в електронному кабінеті на веб-ресурсі ДПС.
  • Термін подання – 40 днів з моменту завершення чергового кварталу, в якому було зареєстровано заяву на ліквідацію бізнесу.

Після подання звітності ФОП-«спрощенцям» варто перевірити, чи виключено підприємця з числа платників єдиного податку (з реєстру ДПС). Якщо ні – треба подати заяву на ЄП з відміткою про закриття ФОП.

Підготовка до подання ліквідаційного звіту

Формування останнього звіту – відповідальне завдання, адже в разі вказання невірних даних на підприємця можуть бути накладені штрафи, нарахована пеня. ФОП несе повну фінансову відповідальність за свою діяльність і після ліквідації всі обов’язки нікуди не дінуться – в разі виявлення порушень ДПС може покарати, донарахувати певні суми податків та ін.

Перед тим, як подавати ліквідаційний звіт, варто здійснити повну перевірку бухгалтерії. Можна зробити це самостійно або замовити аудит у бухгалтерській компанії, спеціалісти якої проаналізують всю звітність, фінансові показники, сплачені суми податків протягом кількох років. В разі виявлення помилок – подадуть уточнюючий звіт, доплатять податки, все систематизують.

Адже податкова має право перевірити і закритий ФОП в тому числі протягом 3 років. Наразі термін подовжено на строк мораторіїв під час ковіду, скасування перевірок на час воєнного стану. І виходить, що продивитися всю звітність по ФОПу та затребувати первинні документи можуть за останні 4-5 років. Тому документи треба зберігати, а бухгалтерію – привести до ладу.

Як подати ліквідаційну звітність правильно

Подати звітність до ДПС можна особисто, заповнивши паперовий бланк декларації, направивши його поштою (з описанням вкладення, листом на замовлення). Але кращий варіант – формування звіту на веб-порталі ДПС.

Отже, для подання ліквідаційної звітності онлайн необхідно:

  1. Зайти на tax.gov.ua, авторизувавшись з КЕП.
  2. Створити нову декларацію – в стандартній формі.
  3. Заповнити всі дані, проставивши відмітку в рядку 8.1.
  4. Перевірити звіт, підписати КЕП, відправити.
  5. Отримати квитанцію про прийняття пакету.

Через то, що декларація подається після направлення держреєстратору заяви про припинення ФОПу, його КЕП може бути недійсним. В такому випадку звіт подають з КЕП фізичної особи, якщо не виходить – в паперовому варіанті. В разі виявлення помилок в декларації після подання ліквідаційного звіту варто направити в ДПС уточнюючий, щоб уникнути покарання.

Статті

Світ
22.04.2025
08:29

Альтернативи американській зброї, неонацистські союзники Путіна і авторитарний Зеленський. Західні медіа про Україну

“Наразі Patriot залишаються незамінними для протиповітряної оборони Європи. Пройдуть роки, перш ніж у неї з’явиться власний захисний щит із системою SAMP/T”
Країна
21.04.2025
12:03

«Хочу багато грошей, щоб викупити Росію і закінчити війну». Про це зараз мріють наші діти…»

Є в мене таке гасло: Навіть якщо ти знаєш, що завтра кінець Світу  -  обов'язково саджай  сьогодні дерево.
Донбас
20.04.2025
18:31

І все кругом «бесхозное» і все кругом моє: Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня у ЗМІ окупованого Донбасу розповідали, як правильно поділити вкрадене українське майно, і переконували місцевих мешканців, що щойно найласіші шматочки стануть «федеральною» власністю, їхнє життя остаточно налагодиться......
Всі статті