Україна віднині повноправна учасниця Римського статуту МКС. Що це дає

З 1 січня 2025 року Україна стала 125-тою повноправною державою-учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС), - повідомляє "ЄП".

Міжнародний кримінальний суд – це постійний міжнародний суд, що займається розслідуванням, кримінальним переслідуванням та притягненням до відповідальності осіб, звинувачених у скоєнні загальновизнаних міжнародних злочинів.

Ставши повноправним членом Римського статуту МКС, Україна отримала можливість брати участь в Асамблеї держав-учасниць МКС, виносити питання на її розгляд, голосувати за розподіл бюджету МКС, брати участь у виборах суддів та інших виборних осіб, зокрема прокурора МКС, впливати на пріоритети МКС та розробку змін до Римського статуту.

Це посилить роль України на міжнародній арені та надасть можливість покращити систему міжнародного правосуддя.

У грудні 2026 року Асамблея держав-учасниць обиратиме нових суддів. Україна зможе висувати свого кандидата і голосувати за інших. 

Повноцінна участь України у МКС спростить доступ українцям, які постраждали від російських злочинів, до спеціального Цільового фонду МКС для потерпілих. Україна зможе впливати на те, як розподілятимуться ці гроші і кому вони дістануться

Україна підписала Римський статут ще у 2000 році, але за весь цей час так і не ратифікувала його – навіть попри те, що у 2015 році необхідність ратифікації визнали рішенням Ради нацбезпеки та оборони. Однією з причин називали побоювання, що МКС може притягати до відповідальності громадян України.

Україна ратифікувала Римський статут із заявою за ст. 124 Римського статуту, згідно з якою МКС не має юрисдикції за ст. 8 (воєнні злочини) щодо громадян України протягом семи років після ратифікації.

Верховна Рада підтримала ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду у середу 21 серпня. Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений Радою закон про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду 24 серпня 2024 року.

Як повідомлялося, Україна передала на зберігання ратифікаційну грамоту в депозитарій Римського статуту, тим самим заврешила процедуру ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Статті

Країна
03.01.2025
10:00

Яничари «руського міра». Як з українських дітей роблять ворогів України

Найбільш вразлива для пропаганди категорія населення – це діти. Незміцніла психіка, відсутність життєвого досвіду і часто обмежений інтелектуальний розвиток робить їх легкою здобиччю для дорослих, які навіюють будь-які ідеї.
Світ
02.01.2025
11:25

«Історія з Дмитром Гордоном узагалі викликає тихе захоплене завивання». Російські ЗМІ про Україну

З таким рішенням Росія не погодиться. Тому давайте будемо дивитися правді в очі - переговори і навіть якась угода - це не означає, що настав День Перемоги і все скінчилося...
Луганськ Країна
31.12.2024
09:00

«В Україні такого немає». Луганський щоденник

Там роблять усе: СНІОРи (страховий номер індивідуального особового рахунку – ред.), Росреєстр, ОМС (обов'язкове медичне страхування – ред.)... Якщо ви не в темі – вам не зрозуміти цього. Це дуже зручно.
Всі статті