Інвестиційні фонди України: Поняття, види, структура

Інвестиційні фонди це ефективний фінансовий інструмент, який дозволяє інвесторам об'єднати свої активи для спільного інвестування з метою отримання прибутку. Завдяки різноманітності форм, таких як корпоративні інвестиційні фонди (КІФ) та пайові інвестиційні фонди (ПІФ), вони відкривають широкі можливості для реалізації різних інвестиційних стратегій. Закон України “Про інвестиційні фонди та інвестиційні компанії” встановлює основні принципи та порядок діяльності цих структур на території України. Важливо розуміти, які бувають види інвестиційних фондів та яка їх правова структура, щоб успішно орієнтуватися у сфері інвестицій. У цій статті ми детально розглянемо поняття, структуру, види інвестиційних фондів та їх особливості.

КІФ (корпоративний інвестиційний фонд)

КІФ це юридична особа, яка створюється у формі акціонерного товариства з метою спільного інвестування коштів інвесторів. Корпоративні інвестиційні фонди характеризуються чітко визначеною структурою управління, яка включає загальні збори акціонерів, наглядову раду та компанію з управління активами. Структура КІФ передбачає наявність статутного капіталу, поділеного на акції, що випускаються фондом.

1.1. Хто може інвестувати в КІФ

Інвестувати в КІФ можуть як фізичні, так і юридичні особи. Завдяки відкритості структури корпоративного фонду, акції КІФ може придбати будь-який охочий, хто відповідає вимогам законодавства. Купити КІФ можна як на первинному ринку (при створенні фонду), так і на вторинному ринку.

1.2. Оподаткування КІФ

Оподаткування КІФ регулюється чинним податковим законодавством України. Прибуток КІФ, який залишається нерозподіленим і спрямовується на реінвестування, звільняється від податку на прибуток. Оподаткування доходів акціонерів здійснюється за загальними правилами оподаткування дивідендів.

1.3. Статутний капітал корпоративного інвестиційного фонду

Статутний капітал КІФ формується за рахунок внесків засновників та інших інвесторів і поділяється на акції, які можуть вільно обертатися на фондовому ринку. Закон встановлює мінімальний розмір статутного капіталу, що забезпечує фінансову стабільність фонду.

1.4. Процедура створення КІФ

Процедура створення КІФ включає кілька етапів: затвердження статуту, формування статутного капіталу, реєстрацію фонду як юридичної особи та отримання ліцензії на управління активами. Всі ці кроки суворо регламентовані чинним законодавством України, зокрема Законом України “Про інвестиційні фонди та інвестиційні компанії”.

1.5. Переваги та недоліки КІФ

Перевагами корпоративних інвестиційних фондів є прозора структура управління, можливість залучати широкий спектр інвесторів та високий ступінь захисту інвесторів завдяки чіткій правовій регламентації. Недоліками КІФ є необхідність значних адміністративних витрат на управління фондом та складна процедура створення.

ПІФ (пайовий інвестиційний фонд)

Пайовий інвестиційний фонд це форма спільного інвестування, яка не є юридичною особою. Структура ПІФ передбачає розподіл активів фонду на інвестиційні паї, які належать інвесторам на праві спільної власності. Управління пайовими інвестиційними фондами здійснює компанія з управління активами.

2.1. Характеристики та особливості ПІФ

ПІФ це простий і доступний спосіб інвестування, оскільки не передбачає складних адміністративних процедур і значних витрат на управління. Основною особливістю ПІФ є відсутність статусу юридичної особи, що спрощує процес створення та діяльності фонду.

2.2. Переваги та недоліки пайових інвестиційних фондів

Переваги ПІФ полягають у простоті створення та управління, низьких витратах на адміністрування та можливості швидкого виходу з інвестиції шляхом продажу паїв. Недоліками пайових інвестиційних фондів є менша прозорість порівняно з КІФ, а також залежність від компанії з управління активами, яка повністю контролює діяльність фонду.

Таким чином, вибір між КІФ та ПІФ залежить від конкретних інвестиційних цілей та рівня бажаної участі у управлінні фондом.

Статті

Світ
23.04.2025
14:45

«Точкою, до якої мають бути досягнуті важливі домовленості, має стати 9 травня». Російські ЗМІ про Україну

Якщо США все ж таки відмовляться від посередницьких зусиль із врегулювання українського конфлікту, це стане публічною поразкою Трампа, який ще під час передвиборчої програми обіцяв покінчити з конфліктом.
Світ
22.04.2025
08:29

Альтернативи американській зброї, неонацистські союзники Путіна і авторитарний Зеленський. Західні медіа про Україну

“Наразі Patriot залишаються незамінними для протиповітряної оборони Європи. Пройдуть роки, перш ніж у неї з’явиться власний захисний щит із системою SAMP/T”
Країна
21.04.2025
12:03

«Хочу багато грошей, щоб викупити Росію і закінчити війну». Про це зараз мріють наші діти…»

Є в мене таке гасло: Навіть якщо ти знаєш, що завтра кінець Світу  -  обов'язково саджай  сьогодні дерево.
Всі статті