Труднощі бізнесу з пошуком кваліфікованих працівників трохи зменшилися - опитування

Частка компаній, які повідомили про труднощі з пошуком кваліфікованих працівників, знизилася з 55,1% у вересні до 51,9% у жовтні, водночас некваліфікований персонал викликає складнощі у 34,8% респондентів у жовтні проти 39,2% місяцем раніше. Про це  свідчать результати щомісячного опитування підприємств Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).

Згідно з ним, дещо покращилися очікування бізнесу щодо трудових ресурсів: частка підприємств, які планують зростання зайнятості в найближчі три-чотири місяці, зросла до 13,8% з 12,1%, а тих, хто планує звільнення, скоротилася до 6,9% з 9,8%. Одночасно відбулося розширення частки бізнесів, які планують збільшити кількість працівників у вимушених відпустках, - до 14,4% з 13,9%.

"Частка бізнесів, які скаржилися на дефіцит робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників, у жовтні зменшувалася другий місяць поспіль - за жовтень з 61% до 57%. Перешкода - "брак робочої сили", яка в попередньому місяці очолювала список, зрушила на друге місце. Це вже не перешкода №1", - наводяться в дослідженні слова директора ІЕД Оксани Кузяків.

За її словами, небезпечні умови праці, спричинені російським вторгненням, стали основною перешкодою для бізнесу в жовтні. "Небезпечно працювати" знову очолює список перешкод - 62% опитаних обрали цю проблему як одну з чотирьох перешкод для ведення бізнесу.

Третє місце в списку посідає зростання цін на сировину/матеріали/товари (43%).

На четвертому місці в списку перешкод опинилося скорочення попиту на продукцію і послуги (43%), також зменшилася актуальність перешкоди "перебої з електро-, водо- і теплопостачанням" - вона перемістилася з третього на п'яте місце (22%).

За словами старшого наукового співробітника ІЕД Євгена Ангела, інші перешкоди традиційно менш чутливі для бізнесу. Корупція і тиск з боку правоохоронних органів залишаються в тіні інших перешкод і не є суттєвими проблемами.

Як наголосили в ІЕД, у жовтні Індекс Відновлення Ділової Активності (ІВДА) (шкала від "-1" до "+1") покращився з 0,12 до 0,2, а частка промислових підприємств, ділова активність яких пожвавилася, зросла одразу на 38%.

Зазначається, що частка підприємств, які повідомили про поліпшення ділової активності порівняно з минулим роком, збільшилася з 30% у вересні до 38% у жовтні. А частка підприємств, чия ділова активність погіршилася за останній рік, знизилася з 18% до 16%.

Припинила також зростати частка підприємств, що працюють із завантаженістю менше чверті потужності. У жовтні вона становила 17% після рекордних 18% місяцем раніше. Частка тих, хто працює на повну потужність, зросла з 9% до 11%, але все ще залишається незначною.

В ІЕД наголосили, що, з одного боку, у жовтні більше українських бізнесів не могли спрогнозувати в піврічному горизонті ні загальноекономічне середовище (з 25,6% у жовтні до 26,1% у вересні), ні фінансово-економічну ситуацію на своїх підприємствах (з 20,5% до 23,1%).

Водночас невизначеність у довгостроковій перспективі дещо знизилася - з 39,7% до 37,5% у вересні.

Щодо портфеля нових замовлень, то він залишається на рекордному рівні - 7,9 місяця, вже другий місяць поспіль, хоча дещо зменшилася частка замовників на рік і довше - з 22% до 20%, та зросла частка бізнесу, який працює "з коліс", тобто із замовленнями до двох місяців - з 48% до 52%.

Крім того, збільшується індекс очікуваних змін цін на сировину і матеріали (з 0,44 до 0,49 у жовтні).

В ІЕД додали, що частка підприємств, які вже зіткнулися зі зростанням цін, зросла з 29,4% до 31,3%, а частка тих, хто очікує зростання цін у найближчі три місяці, - з 43,8% у вересні до 46,9% у жовтні.

За словами Оксани Кузяків, дорожча сировина збільшить ціну готової продукції. Ба більше, бізнес готовий збільшувати ціни на готову продукцію: частка таких підприємств збільшилася з 41,3% до 45%.

У жовтневому опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕД беруть участь 472 українських промислових підприємств, розташованих у 21 з 27 регіонів України. Польовий етап 30-ї хвилі дослідження тривав з 14 до 31 жовтня 2024 року.

Нагадаємо, у Мінекономіки повідомили, що для досягнення щорічного зростання ВВП на 7% до 2030 року Україні бракує 4,5 млн працівників. 

Статті

Країна
21.02.2025
19:36

Якщо Америка нас покине. Погляд з фронту

Не дарма цю війну називають «першою дроновою» - це значить що більшість уражень здійснюється дронами різних типів. І переважно ці дрони - не з США.
Світ
19.02.2025
10:30

«Але далі давайте навіть не припускати». Російські ЗМІ про Україну

Коли Путін або Лавров говорять - вони говорять за Росію. А коли США пропонують умови, вони говорять за себе, Україну, Європу, НАТО. На кожному етапі їм потрібно опрацьовувати дорожню карту виконання тих чи інших зобов'язань, які вони на себе беруть.
Світ
18.02.2025
10:55

Політолог Володимир Фесенко: Резонансний Мюнхен-2025, роль Китаю та мирні переговори

Є ризик, про який вже багато хто говорить і пише, - що Захід як єдиний геополітичний суб'єкт, може залишитися в минулому. Європа та США можуть стати, скажімо так, відокремленими суб'єктами.
Всі статті