Росія фінансує пропаганду у 48 країнах через "Правфонд" – The Guardian

Витік внутрішніх документів розкрив діяльність російського державного фонду правового захисту "Правфонд", який витратив мільйони євро на пропаганду у 48 країнах Європи та світу. Про це пише британська газета The Guardian з посиланням на документи фонду, європейські спецслужби, данського громадського мовника DR, - повідомляє УП.

Зазначається, що внутрішні документи "Фонду підтримки та захисту прав співвітчизників, які проживають за кордоном" ("Правфонд"), свідчать про те, що фонд фінансує пропагандистські веб-сайти, орієнтовані на європейців, допомагав оплачувати юридичний захист засудженого торговця зброєю Віктора Бута і вбивці чеченського командира Вадима Красікова.

Крім того, документи підтверджують, що фонд призначив низку колишніх співробітників спецслужб керівниками своїх операцій в європейських країнах.

Видання пише, що відкриті дані також свідчать про те, що місцеві партнери "Правфонду" отримали мільйонні державні субсидії від низки європейських держав, де фонд має місцеві відділення.

"Це викликає питання про використання державних коштів і проблеми національної безпеки за кілька днів до виборів до Європейського парламенту", – йдеться в публікації.

Понад 40 документів "Правфонду" свідчать про те, що серед керівництва організації є кілька колишніх агентів розвідки.

Серед них – Володимир Поздоровкін – агент Служби зовнішньої розвідки Росії (СЗР) і куратор діяльності "Правфонду" в країнах Північної Європи та Балтії, а також Анатолій Сорокін – теж агент СЗР і куратор відділу "Правфонду" з питань Близького Сходу, Молдови та Придністров'я.

Керівником Інституту російської діаспори, який в офіційних документах вказаний як "виконавець проєкту" "Правфонду", є Сергій Пантелеєв, який потрапив під санкції в країнах ЄС як співробітник підрозділу російської військової розвідки, що спеціалізується на операціях психологічної війни.

У 2020 році спецслужби Естонії назвали "Правфонд" "псевдоправовою системою захисту", яка "насправді є фондом операцій впливу", і заявили, що ФСБ використовує групи для вербування агентів за кордоном, зокрема серед прихильників окупації Криму.

"Правфонд" був заснований у 2012 році указом президента РФ за підтримки міністерства закордонних справ РФ та федерального агентства "Россотрудничество", яке курує зовнішню допомогу. Керівником фонду призначили Олександра Удальцова, який з 2023 року перебуває під санкціями ЄС за "підтримку і здійснення дій і політики, які підривають і загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України".

Документи свідчать, що "Правфонд" витратив сотні тисяч євро на підтримку кількох веб-сайтів, які мали на меті боротися з "русофобією" і сприяти "захисту російської мови" в Європі. Він також спрямовував гроші на низку "маргінальних видань" по всій Європі.

Крім того, документи показали, що "Правфонд" фінансував діяльність golos.eu, інтернет-порталу, який в основному критикує українську владу, зокрема президента Володимира Зеленського. Заступник редактора golos.eu Юрій Андрійченко заперечив, що сайт отримував гроші від "Правфонду" або мав зв’язки з РФ.

Статті

Світ
21.11.2024
19:00

Політолог Костянтин Матвієнко: У РФ немає стратегічного запасу, щоб довго продовжувати війну. Вони викладають останні козирі

Ближче до ядерної війни ми не стали, це абсолютно однозначно. Я впевнений, що РФ не наважиться на ядерну ескалацію, що б ми не робили з далекобійними ракетами США та інших країн.
Країна
21.11.2024
18:00

«Рубіж» чи останній рубіж?

«Рубіж» - це справді межа можливостей Москви у конвенційній зброї. Тому йому краще щоб усі думали, що в РФ є така зброя і боялися, ніж знали це напевно. Тим більше, що кількість "Рубежів" може бути суто демонстраційною.
Країна
20.11.2024
13:55

Звільнений з полону оборонець Маріуполя Андрій Третьяков: "Азовсталь", тортури та обмін

Навіть чеченці краще за росіян в плані поводження з військовополоненими. Коли заїжджали чеченці, то ставлення було більш-менш прийнятним. Найгірше ставлення до нас було саме з боку росіян у Таганрозі.
Всі статті