Настав час: прем'єр-міністр Гренландії активізує боротьбу за незалежність від Данії

Прем'єр-міністр Гренландії Муте Егеде наголосив на своєму бажанні домогтися незалежності від Данії, колишнього колоніального правителя, під час новорічної промови, що знаменує собою значну зміну в риториці, пов'язаній із майбутнім арктичного острова, - повідомляє Reuters.

У промові Егеде, яка прозвучала на тлі висловлювань обраного президента США Дональда Трампа, який висловив бажання «володіти і контролювати» Гренландію, також прозвучало бажання зміцнити співпрацю Гренландії з іншими країнами.

«Настав час, щоб ми самі зробили крок і визначили своє майбутнє, зокрема щодо того, з ким ми будемо тісно співпрацювати і хто буде нашими торговими партнерами», - сказав він.

Видання зазначає, що рух за незалежність набирає обертів у Гренландії останніми роками частково через викриття неправомірних дій датської влади в XX столітті, зокрема й кампанію з примусового контролю народжуваності, розпочату в 1960-х роках. До 1953 року Гренландія була данською колонією, але зараз є самоврядною територією Данії, а 2009 року отримала право проголосити незалежність унаслідок голосування. У 2023 році уряд Гренландії представив перший проєкт конституції.

«Історія і нинішні умови показали, що наша співпраця з Королівством Данія не привела до досягнення повної рівності», - сказав Егеде. «Тепер нашій країні час зробити наступний крок. Як і інші країни світу, ми повинні працювати над усуненням перешкод на шляху співробітництва, які можна назвати кайданами колоніалізму, - і рухатися вперед», - сказав він.

Він додав, що рішення про незалежність має ухвалити народ Гренландії, але не сказав, коли може відбутися голосування.

Хоча більшість із 57 000 жителів Гренландії підтримують незалежність, існують розбіжності з приводу термінів і потенційного впливу на рівень життя.

Уряд Гренландії двічі відхиляв пропозиції Трампа щодо купівлі острова - у 2019 році та минулого року, при цьому Егеде стверджував, що «Гренландія наша. Ми не продаємося і ніколи не будемо продаватися».

У промові не згадувалися ні Трамп, ні Сполучені Штати. Столиця Гренландії Нуук розташована ближче до Нью-Йорка, ніж данська столиця Копенгаген.

Незважаючи на багатство мінеральних, нафтових і газових ресурсів, економіка Гренландії залишається крихкою, значною мірою залежною від рибальства і щорічних дотацій з Данії.

До 6 квітня в Гренландії мають відбутися парламентські вибори.

Статті

Країна
06.01.2025
12:00

2025: відновлення відкладається

Вище стелі не стрибнеш. А можливості української економіки в умовах війни її якраз досягли. Тому наступного року і наш Кабмін, і Єврокомісія, і Міжнародний валютний фонд – усі очікують уповільнення зростання валового внутрішнього продукту (ВВП)...
Донбас
05.01.2025
17:38

Ліки від похмілля, пиво від слабоумства, бенкет горою і залишені без хліба діти.... Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулий тиждень припав на підготовку до Нового року, власне свято і, звичайно ж, на наслідки новорічних гулянь. На окупованому Донбасі ці самі гуляння «царським велінням» затягнулися аж до 8 січня, тож не дивно, що на перше місце в місцевих ЗМІ...
Країна
03.01.2025
10:00

Яничари «руського міра». Як з українських дітей роблять ворогів України

Найбільш вразлива для пропаганди категорія населення – це діти. Незміцніла психіка, відсутність життєвого досвіду і часто обмежений інтелектуальний розвиток робить їх легкою здобиччю для дорослих, які навіюють будь-які ідеї.
Всі статті