Чехія зробить жорсткішими правила для довготривалого перебування українських біженців

У Чехії підготували законопроєкт "Lex Ukrajina 7", який зробить суворішими правила для довготривалого перебування українських біженців. Згідно з законом, отримати новий статус зможуть тільки ті з біженців, хто відповідатиме суворим умовам, - повідомляє "Чеське радіо".

"Дозвіл на довготривале перебування призначений тільки для тих українських біженців, які хочуть у нас жити тривалий час, не отримують соціальної допомоги і є економічно незалежними. Відтак вони зможуть краще планувати своє майбутнє і далі інтегруватися в чеське суспільство. І, звичайно ж, для українських біженців буде й далі працювати режим тимчасового захисту", - сказав Віт Ракушан, глава міністерства внутрішніх справ Чехії, яке розробило законопроєкт.

Серед вимог до прохачів про такий спеціальний дозвіл, які передбачені в документі, - принаймні два роки проживання в Чехії з тимчасовим захистом, економічна незалежність, незалежність від системи соціальної допомоги, відсутність боргів із соціального й медичного страхування, забезпеченість житлом.

Також необхідно, щоб прохачі не притягалися до відповідальності, а їхні діти віку обов’язкового відвідування навчального закладу (останній дошкільний рік і 1-9-й класи) відвідували такий заклад.

Іще одна необхідність - чинний закордонний паспорт. І, якщо йтиметься про родину, вона має подавати прохання вся разом - із тим, що умовам мають відповідати всі її члени.

За оцінками міністра Ракушана, ці вимоги нині могли б задовольнити тисячі чи лічені десятки тисяч біженців із майже 355 тисяч, які зареєстровані в Чехії на цей час. Але, як планується, в разі ухвалення закону подавати прохання про нові спеціальні дозволи на довготривале перебування можна буде десь із середини 2025 року. Тож, імовірно, на той час кількість біженців, які відповідатимуть умовам, зросте.

Новий спеціальний дозвіл, відповідно до законопроєкту, має відрізнятися від звичайного тим, що буде видаватися відразу на п’ять років, а не на два, і його власники, як і нині люди з тимчасовим захистом, не будуть потребувати окремого дозволу на працевлаштування.

Для тих біженців, хто умов отримання спеціального дозволу не виконає, залишається тимчасовий захист, доки його з урахуванням ситуації в Україні буде продовжувати Європейський союз, а відтак і Чехія. Наразі в ЄС пропонують продовжити цей статус іще на рік - принаймні до 4 березня 2026-го.

Зазначається, що проєкт закону "Lex Ukrajina 7" передбачає, що можливі подальші продовження тимчасового захисту в Чехії будуть відбуватися автоматично відповідно до рішень Євросоюзу. Для біженців процедура продовження мала б лишитися такою ж, як і цього року: онлайн-реєстрація на продовження, резервація терміну особистих відвідин відділення МВС і відтак отримання в паспорт нової візової наклейки.

Тепер проєкт закону "Lex Ukrajina 7" про перебування біженців іде на розгляд парламенту. Як очікують, у разі ухвалення закон мав би набути чинності на початку 2025 року.

Як повідомлялося, Чехія запустила пілотний проєкт добровільного повернення українців на Батьківщину.

Статті

Країна
25.11.2024
12:07

Як розпізнати фейкові сайти та Facebook-сторінки: поради експертів

Розпізнати підозрілий ресурс можна самостійно, проаналізувавши низку ознак. Яких саме? Поради для читачів «ОстроВа» дали експерти.
Донбас
24.11.2024
18:15

Донецьким жінкам натякнули, що непогано б народжувати і ставати багатодітними мамами. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня Російська православна церква на окупованому Донбасі остаточно вийшла з підпілля - в «офіційному» ЗМІ «ДНР» з'явилося інтерв'ю нового митрополита Донецького і Маріупольського, який, як і більшість світських начальників, приїхав із...
Донецьк
23.11.2024
13:01

Навчались вокалу дистанційно. Історія дитячого театру народної пісні з Покровська

Завдяки тому, що ми навчились якісно працювати в онлайн ще з часів ковіду, мої учні зараз перемагають та отримують високі звання лауреатів міжнародних конкурсів.
Всі статті