10 років тому ХК "Донбас" виграв Континентальний Кубок: як це було

В історії українського хокею поки що не так багато великих та яскравих перемог. Але 13 січня 2013 року відбулася подія, яка порадувала всіх українських хокейних уболівальників. Та й не лише їх: хокейний клуб "Донбас", в Донецьку, виграв міжнародний трофей - Континентальний Кубок.

«ОстроВ» згадує обставини одного із найяскравіших тріумфів українського спорту.

Вдома й стіни допомагають

Суперфінал Континентального Кубка зазвичай проводять в одному, наперед визначеному місці. У сезоні-2012/2013 цим місцем був Донецьк. Сторона, що приймає, автоматично отримала допуск до Суперфіналу, а разом з «Донбасом» туди автоматично потрапив і торішній володарь трофею – «Руан». Ще дві путівки було розіграно у трьох відбіркових раундах, за підсумками яких у фінальну частину пробилися білоруський «Металург» зі Жлобиного та італійський клуб «Больцано». У такій компанії «Донбас» мав при рідних уболівальниках поборотися за перемогу в турнірі.

«У сезоні 2011/2012 наша команда ще грала у ВХЛ. І ми були за крок від завоювання Континентального Кубка, мали дві перемоги перед третім матчем з «Руаном», але, напевно, перехвилювалися хлопці, і «Руану» ми програли. Наразі регламент по-іншому влаштований, але у 2013-му році ми, як господарі турніру, починали грати вже у суперфіналі. Тому коли заявку Донецька підтвердили, ми знали, що гратимемо у фіналі. Але від цього хвилювання було не менше», - розповів «ОстроВу» почесний президент ХК «Донбас» Борис Колесніков.

До речі, те, що Донецьк отримав право проведення суперфіналу Континентального Кубка, – ще одна менеджерська перемога Колєснікова, який успішно керував підготовкою до футбольного Євро-2012. Після того, як Україна спільно з Польщею ідеально провели цей турнір, інші міжнародні спортивні змагання стали сприйматися простіше. Але відповідальності з організаторів це не знімало: підготувати треба було до найдрібніших деталей. І донецький палац спорту «Дружба» із поставленими завданнями впорався на «відмінно».

«Ми тоді грали у КХЛ і ми зробили велику реконструкцію. Від тієї арени, яку ми отримали від міста в 2010 році, на момент проведення суперфіналу Континентального Кубка нічого не залишилося, крім несучих конструкцій. Ми збільшили кількість посадкових місць, збудували кілька галерей, тому фінал пройшов без жодного зауваження з боку IIHF. Турнір відбувся на найвищому рівні. Розумієте, європейський хокей – це не північноамериканський хокей. Тому, все що збирає більше 4000 глядачів – це вже великий успіх для будь-якого хокейного клубу Європи. Оновлена «Дружба» повністю відповідала всім міжнародним правилам хокею. Не дарма нам довірили провести чемпіонат світу у тій групі, в якій ми тоді виступали - 1В. Збірна України вийшла в 1А та IIHF підтвердила нам проведення чемпіонату світу у 2015 році та на 2019 рік. Якби Україна грала в еліті, то половина чемпіонату світу проходила б в Україні, а половина – у Словаччині. Принаймні така усна домовленість у нас була, і президент ФХУ тих років Анатолій Іванович Брезвін це підтвердить», - розповів Борис Колесніков.

Щоправда, перед суперфіналом «Донбас» втратив трьох найсильніших хокеїстів і кадровий потенціал команди в якийсь момент похитнувся. Але на перший план вийшов бойовий настрій гравців, тренерський талант Юліуса Шуплера та підтримка донецьких уболівальників.

«Безумовно, принцип «Вдома і стіни допомагають» спрацював. Палац був повний на всіх матчах, і це позначилося на настрої хлопців. Хоча ми на той момент грали в одній із найсильніших ліг Європи, ми мали дуже сильну команду. Але! За два тижні до фіналу закінчився локаут у НХЛ (страйк гравців – прим.авт .) та наші найвідоміші, зіркові, українські гравці, Руслан Федотенко, Олексій Понікаровський та Антон Бабчук змушені були виїхати та розпочинати змагання у НХЛ. Залишившись без трьох найсильніших на той момент українців у світі, ми трохи розгубилися на якомусь етапі. Проте Юліус Шуплер , який тоді керував командою, зумів налаштувати хлопців. Ми підійшли до турніру дуже зібраними та виступили гідно», - згадує Борис Колесніков.

Ризик технічної поразки та помста «Руану»

У суперфіналі «Донбас» розпочав свій шлях перемогою над жлобінським «Металургом» 11 січня. Той матч донецька команда виграла із мінімальним рахунком 1:0, а переможну шайбу закинув Євген Дадонов. Наступного дня підопічні Юліуса Шуплера розгромили італійський "Больцано " - 3:0. Цю перемогу забезпечили шайби Лукаша Кашпара , Дениса Кочеткова та Клея Вілсона.

Шанси на перемогу «Донбасу» суттєво підвищилися у другий день змагань. Французький "Руан" у першому матчі теж не пощадив " Больцано " (6:1), а от у другій грі несподівано програв "Металургу" (0:1). Таким чином, «Донбасу» було важливо не програти у очній зустрічі з французами. І принцип холодної помсти за торішній розіграш ніхто не скасовував: саме «Руан» не дав «Донбасу» підняти над головою Континентальний Кубок 2012 року.

«Я дуже сильно хвилювався, бо саме «Дракони» з «Руана» роком раніше позбавили нас минулорічної перемоги. І до речі, наступного сезону, 2014 року, вони змогли нас обіграти, хоча їм взагалі вже нічого не потрібно було. Нас би влаштувала перемога навіть у додатковий час або в серії булітів (за перемогу не в основний час нараховується два очки, а не три – прим. авт.). Але вони виграли по булітах! Але, повертаючись до 2013 року, якщо ви пам'ятаєте, там вимкнулося світло, яке не витримало напруги. Була технічна пауза хвилин 20. Я подумав тоді, що нам ще не вистачало технічної поразки. Але все обійшлося, світло повернулося і ми перемогли», - ділиться спогадами Борис Колесніков.

Той матч завершився блискучою перемогою "Донбасу" з рахунком 7:1. По дві шайби у ворота французів забили Томас Кііскінен та Сергій Варламов, ще по одній додали Клей Вілсон, Сергій Перетягін та Петер Підхрадскі . У "Руана" відзначився Давид Фредерікссон.

Таким чином, хокейний клуб "Донбас" вписав своє ім'я в історію. І, як це кажуть, був близьким до того, щоб повторити цей успіх у 2014 році, але тепер уже «Руан» помстився за поразку в Донецьку, обігравши «Донбас» в останньому матчі, при тому, що французи програли два попередні.

Деякі українські хокейні вболівальники називають склад ХК «Донбас» командою мрії. Але почесний президент клубу впевнений, що у майбутньому збудує команду ще сильніше.

«Я гадаю, що команду мрії ми ще не створили. Це майбутнє України після перемоги: 15 найсильніших українських хокеїстів з усього світу, де б вони не грали. І 10 найкращих легіонерів зі Швеції, Фінляндії, Чехії, Словаччини, США та Канади. Досвід та молодість – це команда моєї мрії», - резюмував Борис Колесніков.

У 2011 – 2014 роках Донецьк був сучасним європейським містом, де було місце як великим спортивним турнірам та матчам, так і безлічі різних івентів . Після перемоги України у війні з російськими окупантами та повернення міста до європейської цивілізації так буде знову. За головною українською перемогою прийдуть і спортивні успіхи.

Данило Вереїтін, «ОстроВ»

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Донбас
23.02.2025
18:06

Жителям зруйнованої Авдіївки наказали вірити в швидке відродження міста. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня ЗМІ окупованого Донбасу радісно передруковували російські коментарі з приводу зовнішньополітичних кроків Дональда Трампа, додавали «експертні» думки доморощених «політологів» з цього приводу. Однак місцевий порядок денний теж...
Країна
21.02.2025
19:36

Якщо Америка нас покине. Погляд з фронту

Не дарма цю війну називають «першою дроновою» - це значить що більшість уражень здійснюється дронами різних типів. І переважно ці дрони - не з США.
Світ
19.02.2025
10:30

«Але далі давайте навіть не припускати». Російські ЗМІ про Україну

Коли Путін або Лавров говорять - вони говорять за Росію. А коли США пропонують умови, вони говорять за себе, Україну, Європу, НАТО. На кожному етапі їм потрібно опрацьовувати дорожню карту виконання тих чи інших зобов'язань, які вони на себе беруть.
Всі статті