Українці озброюються






В Україні, останнім часом, спостерігається тенденція до зростання кількості проданих одиниць вогнепальної та альтернативної зброї. За останніми даними різних експертів, кожен рік продаж мисливської та пневматичної зброї зростає на 15%. При цьому 40% припадає на пневматичну зброю, 40% на мисливську зброю та боєприпаси. А які тенденції спостерігаються у Івано-Франківську? Хто є найчастішими покупцями зброї: чоловіки чи жінки? І чи вважають івано-франківці доцільним озброюватись? Усі ці питання детальніше вирішила з’ясувати кореспондент «Острова».

У 2008 році загальний обсяг українського ринку зброї для самооборони, полювання та розваг по різним підрахункам становив від 0,5 до 1,5 млрд. дол. Кожен рік в Україні реалізується близько 10 мільйонів боєприпасів для вогнепальної зброї. На долю пневматичної зброї українці щороку витрачають сотні мільйонів куль калібру 4,5 мм (калібр більш ніж 4,5 мм та швидкість кулі понад 100 м/с прирівнюється до мисливської зброї і потребує дозволу).

Одразу слід зауважити – цивільному населенню дозволяється володіти лише пневматичною зброєю (до 4,5 мм та швидкістю кулі до 100 м/с) та мисливською зброєю. Вогнепальна зброя та зброя, у якій використовуються гумові кулі (травматична), – громадянам заборонена. Що до „гумової ”, то її можуть використовувати лише працівники МВС, прокуратури, судів, митниці, їх близькі родичі та журналісти.

Сьогодні придбати зброю в Івано-Франківську не проблема. Необхідно мати дозволи на придбання та зберігання газових пістолетів і револьверів від управління УМВС в Івано-Франківській області, які нададуть лише за умови наявності висновку медичного закладу про те, що за станом здоров’я, особа може володіти спеціальними засобами самооборони, і найперше, що вона є повнолітня.

Якщо людина не притягувалися до кримінальної відповідальності і вона не порушує громадський порядок та не зловживає спиртним, то перешкод для отримання дозволу не буде. У магазині попросять надати паспорт і дозвіл (слід зауважити, що він чинний лише три місяці) і зроблять в останньому позначку про купівлю зброї. Надалі упродовж 10 днів її потрібно зареєструвати в органах дозвільної системи при УМВС за місцем проживання, де за умови подання відповідного клопотання та трьох власних фотокарток отримаєте ще один дозвіл, але цього разу - на носіння та зберігання придбаної зброї. Все це тягтиметься приблизно місяць і коштуватиме близько 200 грн. Якщо пощастить... Бо з нашою системою все буває... Через три роки потрібно буде перереєструвати зброю.

Як вважає Василь Марчук, працівник одного з місцевих магазинів зброї Івано-Франківська: «Зараз спостерігаються тенденція на вогнепальну зброю. Що ж за ознаками статі, то жінки надають перевагу  травматичним та пневматичним пістолетам, тоді, як чоловіки, хоч по своїй природі – фанати вогнепальних револьверів, однак купляють, те, що їм більш по кишені, тоді, як представниці слабкої статі на засоби захисту - не скупляться. Ціни на зброю коливаються від 550 грн. та вище ».

«Якщо носіння пневматичної зброї, яка відповідає вимогам, у нас дозволене, - підкреслює юрист «Юридичного бюро» Владислав Царьов, - то в разі її застосування під час самооборони (до речі, до засобів самооборони вона за законом не належить) можуть виникнути проблеми, і самозахист може розцінюватися як перевищення меж необхідної оборони, що спричинює кримінальну відповідальність.

Тому, як зазначає В.Марчук, зброю потрібно підбирати до психологічних характеристик людини. Тому, завдання фахівця – це не так продати будь-яку предмет самозахисту, як пояснити клієнту, як слід його підібрати в залежності від психологічних критеріїв. Клієнт має розуміти, що його зброя повинна не так стріляти в іншу людину, як попереджати нападника про свої можливі дії.

Як, повідомляє Іван Курилюк, інструктор з навчання правильного застосування предметів самозахисту, в однієї з крамничок зброї Івано-Франківщини: «Сьогодні навіть газовий балончик може завдати непоправної шкоди його власнику, і не тільки через неправильне застосування при самозахисті. Були такі випадки, що його плутали з дезодорантом, а той, навіть, з губною помадою. Тому при купівлі будь-якої зброї слід проінструктураватися у консультанта зі зброї».

Ціни на газові балончики за коливаються від 30 грн., та продаються без відповідних дозволів.  В Івано-Франківську є три основні їх види - "Терен", "Шанс" і "Кобра". Всі трохи різної дії.

Діапазон ураження з балончиків приблизно 1,5-2 метри. Великий недолік – це неможливість використання в приміщенні чи авто. Однак, тепер є гелеві балончики, які захистять вас і закритому просторі. Їх ціна від 50 грн.

В одному з місцевих магазинів я прогледіла собі невеличкий дамський пістолет, з найдешевшої партії, який коштував близько 700 грн., але на нього потрібно мати дозвіл та пройти медкомісію. Тоді мене зацікавило, скільки  може коштувати такої серії дамська зброя, але вже поза магазинним інтер’єром. Як, виявилося  своєрідний « чорний ринок»  в Івано-Франківську таки існує. Можливо не настільки потужний, як в інших регіонах, однак, постійні покупці таки є, адже для продажу тут зовсім не потрібно ніяких дозволів.

Мені запропонували зброю на вибір: або жіночий гумовий пістолет на 8 патронів,який можна заряджати і газовими, і звуковими патронами за 100 доларів, або ювелірної роботи бойовий маленький дамський пістолет на 4 патрони за 160 доларів. Як мене запевнили  усі вони пройшли простріл, і готові до дії, однак, який то саме був простріл – по бляшанках, чи по рухомих мішенях , так і не уточнили. І розповісти історію, яку пройшов би мій пістолет допоки потрапив мені в руки – також, як і те, що така покупка зброї – це покупка «кота в мішку».

Адже за незаконне носіння, зберігання, придбання, виготовлення або збут вогнепальної зброї передбачається кримінальна відповідальність, згідно Кримінального кодексу України, що передбачає позбавлення волі терміном від 2-ох до 5-ти років.

Взагалі – то Закону про зброю не існує. Існують деякі окремі положення, що регулюють володіння та застосування деякими видами зброї. Проте, немає такого поняття як „цивільна зброя ” та класифікації зброї взагалі.

У Верховній Раді України депутатами Пудовим Б.М. (БЮТ) та Грицаком В.М. (ПР) 22.08.2008 було зареєстровано Проект Закону про зброю № 3069/

Він не передбачає надання громадянам права на придбання, зберігання і носіння короткоствольної нарізної вогнепальної зброї. Разом з тим нормами проекту Закону встановлюється порядок обігу такого виду зброї для міністерств, інших органів державної влади, підприємств, установ і організацій усіх форм власності для здійснення інкасації, озброєння особового складу охорони, своїх працівників, посадових осіб, яким згідно із законодавством та видом діяльності дозволено користуватися зброєю , тоді, як урегулювання положень Закону надало б можливість „розширити для населення перелік дозволених до використання спеціальних засобів та надати громадянам право власності на пістолети і револьвери, призначені для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та електрошкові пристрої ”.

Як показав мій невеличкий експеримент, попит на зброю таки існує, однак інформація по це знаходиться «під сімома замками», і для того, щоб він відкрито про себе заявив потрібен поштовх, а ось  який саме,  потрібен час….

 

Людмила Ходоровська, «ОстроВ»

 

Статьи

Мир
26.12.2024
11:39

Сирийская пощечина путину: последствия

Репутационный эффект от падения режима Башара Асада в Сирии для российского диктатора сравним с ситуацией, как если бы его отхлестали по щекам прямо на трибуне во время заседания Генеральной ассамблеи ООН.
Мир
25.12.2024
12:00

«Давайте представим, что побеждает Зеленский». Российские СМИ об Украине

Почему это «11 декабря ВСУ нанесли удар шестью ракетами ATACMS по Ростовской области и при этом не боятся ответных ударов?»
Страна
24.12.2024
11:25

Ложное «возрождение»! Или, почему растут налоговые поступления на оккупированных территориях

На своей последней «Прямой линии» путин заявил, что в аннексированных регионах Украины «возрождение идёт достаточно быстро, и все эти регионы выходят в зону самообеспеченности».
Все статьи