Передвиборчий «пшик» за 3 млн. грн.






Львівська залізниця скасувала міський рейковий автобус у Львові з 15 червня через збитковість. Ця подія не була б такою неоднозначною, якби не той факт, що міський рейковий автобус запустили акурат перед виборами 1 грудня минулого року під керівництвом тодішнього прем’єр-міністра, кандидата в президенти Юлії Тимошенко.

Шукаючи підтримки виборців, Юлія Тимошенко включилася у вирішення транспортної проблеми у Львові. Як повідомила прес-служба ЛОО «Батьківщина» в листопаді минулого року, у відповідь на звернення депутатів Львівської облради від фракції БЮТ прем’єр-міністр розпорядилася запустити міський рейковий автобус.

І на виконання доручення Юлії Тимошенко генеральний директор Укрзалізниці Михайло Костюк наказав негайно розпочати роботи по реалізації проекту і завершити їх у листопаді 2009 року. Впровадження проекту здійснювалось виключно зусиллями цього державного підприємства.

Варто відзначити, що рейковий автобус курсував із Сихівського району міста Львова через головний залізничний вокзал до станції «Підзамче» і в зворотньому напрямку, тож гасла про вирішення державою транспортних проблем Львова мали добре сприйматись виборцями. «Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко відкрила у Львові перший в Україні міський залізничний транспорт, що дозволить розв’язати проблеми з транспортними заторами в центральній частині міста», — відрапортувала прес-служба Кабінету міністрів України.

Загалом рейковий автобус розрахований на 167 місць, із них 93 сидячих та  74 стоячих. Час перебування на міському маршруті складав 53 хвилини із зупинками, 45 хвилин — без зупинок.  Вартість квитка на проїзд у ньому становила 1 грн. 50 коп.

Проте підготовка до запуску міського рейкового автобуса, насамперед облаштування додаткових зупиночних платформ, обійшлась залізниці у 2 млн. грн., і як ці кошти будуть повернені, під час відкриття маршруту не йшлось. Навпаки, були озвучені наміри запровадження схожого маршруту і у віддалений львівський мікрорайон Рясне-2.

Прем’єр-міністр тоді заявила, що у Львові запущено перший експериментальний проект, який поступово реалізовуватиметься в усіх містах країни. «Сьогодні на Львівщині ми перевіряємо новий проект для України», — сказала вона.

Юлія Тимошенко проїхалась рейковим автобусом і, за її словами, особисто переконалась, що цей вид транспорту надзвичайно зручний, комфортний та економічний.

Щодо комфортності та зручності, це можна залишити на розсуд пасажирів. А от щодо економічного ефекту від такого проекту, то він залишив бажати кращого. Вибори завершились, і Львівська залізниця вголос заговорила про збитковість рейкового автобуса. 

Вже з 10 квітня цього року залізничники відмінили частину рейсів міського поїзда у зв’язку із його збитковістю: було скасовано чотири рейси, які користувалися найменшою популярністю та обмежено ще два.

Як повідомили кореспондента «ОстроВ» у прес-центрі ДТГО «Львівська залізниця» впродовж грудня 2009 року – лютого 2010 року виручка від продажу квитків на право проїзду в рейковому автобусі становила 53,7 тис. грн., а от збитки за цей же період, тобто експлуатаційні витрати мінус виручка — 679,1 тис. грн. А враховуючи цифри березня, втрати залізниці від перевезення пасажирів рейковим автобусом у Львові на той час перевищили 900 тис. грн.

Обмеження курсування поїзда результатів не дали і Львівська залізниця остаточно скасувала міський рейковий автобус у Львові з 15 червня. Таке рішення залізничники прийняли враховуючи стабільно малу кількість пасажирів поїзда протягом його курсування упродовж півроку.

Загалом за весь період курсування послугами рейкового автобуса скористалися 67,9 тис. пасажирів, доходи від продажу проїзних квитків склали 84,9 тис. грн., а експлуатаційні витрати сягнули 1,256 млн. грн., відтак прямі збитки залізниці дорівнюють 1,181 млн. грн.

Якщо до суми 1,181 млн. грн. додати 2 млн. грн. вкладених у саме введення в дію маршруту, отримаємо близько 3,2 млн. грн. Зараз вже можна констатувати, що ці гроші «пішли на вибори». І навряд чи хтось понесе відповідальність за таке «ефективне» використання коштів державного підприємства.

До слова, з 1 червня Львівська залізниця запустила рейковий автобус у традиційному міжміському форматі — між Львовом і Тернополем. Нагадаємо, що перед початком курсування у міському маршруті  рейковий автобус Львівської залізниці деякий час курсував зі Львова у Ворохту, Моршин та Рівне. 

Як стверджують у Львівській залізниці, проект запровадження маршруту рейкового автобуса Львів-Тернопіль пройшов широке громадське обговорення, надходили пропозиції про час, періодичність та особливості курсування поїзда. А відтак, опрацювавши пропозиції та зауваження, залізничники визначили оптимальний час та розклад руху.

Тож, можливо, цього разу економічний ефект від курсування рейкового автобуса розрахований краще. Адже цього разу в бізнес-плані не довелось враховувати факт наближення виборів…

Олександр Сніжинський, «ОстроВ»

Статьи

Луганск
07.02.2025
14:15

Жизнь взаймы. Луганский дневник

С одной стороны - что-то строится,  меняется к лучшему.  А с другой – все больше ощущения, что это как-то напоказ, что витрина сильно приукрашивает внутреннее  содержание.
Мир
05.02.2025
14:00

«Почему бы не сформировать украинское правительство в изгнании?». Российские СМИ об Украине

«России нужен не замороженный конфликт, не просто прекращение военных действий, а подлинный мир, который можно было бы заключить на международной конференции, ее можно было бы назвать «Ялта-2»
Донецк
04.02.2025
22:20

«Князь»: Хочешь выжить и победить – научись штурмовать!

И вдруг – автоматная очередь прошла почти между нами, но чуть выше! Где он спрятался?! Догадка была правильной: в полевом туалете. Оттуда и лупил из калаша. Ну, «Мурчик» дал в ответ. Кричу: «Сдавайся!». А тот: «Я свой!».
Все статьи