Відставка Олексія Резнікова і призначення Рустема Умєрова

В більшості урядових ротацій присутні два взаємопов’язаних виміри: персональний та політично-інституційний. Не є виключенням і запланована заміна Олексія Резнікова на Рустема Умєрова на посаді міністра оборони України. У пересічних громадян України ця заміна асоціюється передусім із звинуваченнями Міноборони в корупції під час закупівель, які затьмарили здобутки міністра (в питаннях забезпечення міжнародної допомоги нашій країні, наприклад). Сам Резніков наполягає, що його відставка не обумовлена  будь-якими корупційними скандалами, і що президент приймав рішення з інших міркувань. До того ж Володимир Зеленський, повідомляючи про відставку міністра оборони, завив про необхідність "нових підходів та інших форматів взаємодії як із військовими, так і з суспільством загалом".   

Проте низка обставин надає підстави припускати, що справа не лише у пошуках «нових підходів і форматів». Відставка Резнікова ініційована на фоні візиту керівників антикорупційних відомств України до Вашингтона. У вересні планується поїздка президента Зеленського до Нью Йорка для участі в заходах ООН. Рустам Умєров, претендент на посаду міністра оборони, має у західних партнерів репутацію реформатора і достатньо ефективного менеджера, якою завдячує залученню до переговорів щодо поставок західної зброї, в рамках Чорноморської зернової ініціативи, участі в перемовинах стосовно обміну полоненими. Якщо додати до цього зрушення в питанні відновлення електронного декларування, то можна говорити про роль іміджевого фактору в рішенні влади замінити міністра оборони. Причому йдеться про антикорупційний імідж в очах як українців, так і західних союзників.

Таким чином, в питанні заміни міністра оборони, скоріше за все, ключову роль відіграють не персоналії Олексія Резнікова і Рустема Умєрова, не їхні професійні та менеджерські якості і не актуальність «нових підходів та інших форматів». Існуючий інституційний формат української влади, коли реальні повноваження належать ОП, а уряд має вигляд хронічної «кульгавої качки», не залишає шансів для суттєвої кореляції між особою міністра (будь-якого) і впровадженням «нових підходів і форматів». А це означає, що серед мотивів, які вплинули на заміну міністра оборони, визначальним виглядає репутаційний інтерес влади. Хоча це той випадок, коли дуже хотілося б помилятися у висновках.  

Записав: Данило Вереітін

Статті

Світ
02.06.2024
10:07

“У найближчі місяці багато що стоятиме на кону”. Західні медіа про Україну

Стан української армії продовжує погіршуватися, особливо там, де вона має найбільше значення: в піхоті. Контрнаступ України влітку минулого року досягнув кульмінації насамперед через виснаження піхоти, і з того часу їй важко компенсувати ці втрати.
Донецьк
01.06.2024
14:44

"Нове покоління творців". Донецький щоденник

Це шостий за рахунком фестиваль. Перший провели у Донецьку у 2018 році. Але 2023-о за основна частина проходила у «звільненому» Маріуполі. І якщо одразу донеччани не надали цьому значення, мовляв, це символічно, то цього року вони мали привід...
Країна
30.05.2024
09:14

“Поміняти парадигму”. Військовослужбовці розповідають про свій досвід лікування після поранень в Україні

Долю кожного пораненого вирішує, таким чином, військовий лікар, відповідальний за скерування. Деяким щастить потрапити у потрібне місце. Віктору Комарницькому не пощастило.
Всі статті