Очікування України від саміту НАТО у Вільнюсі

За день до саміту Альянсу у Вільнюсі залишається багато питань щодо можливих результатів для України, на які ще відсутня узгоджена відповідь. Причину такої ситуації оприлюднила “Financial Times”, а також підтвердили Джозеф Байден в інтерв’ю CNN і Єнс Столтенберг на прес-конференції 10 липня 2023 р.: союзники поки не досягли єдності стосовно багатьох аспектів можливого вступу до НАТО України. Найгірша новина для нас в тому, що найбільшим скептиком є команда президента Байдена. Як зазначив Столтенберг, низка важливих нюансів колективної позиції Брюсселю буде визначатися безпосередньо під час саміту. В цьому контексті особиста участь президента України Володимира Зеленського може підсилити ефективність лобіювання українського бачення.

Що стосується очікувань України від зустрічі у Вільнюсі, їх достатньо чітко артикулювали віце-прем’єр Ольга Стефанішина, міністр Дмитро Кулеба і радник президента Ігор Жовква. Київ погоджується з неможливістю вступу під час війни, готовий відкласти його на «після перемоги» (однак отримує проблему у вигляді інтерпретації що вважати перемогою). Разом з тим, офіційні представники України чітко заявляють про неприйнятність невизначених чітко, розмитих рішень НАТО на кшталт «подальшої співпраці та зближення позицій», «підсилення перспектив». Київ очікує, по-перше, застосування процедури подібної до тої, яку отримали Фінляндія і Швеція, без проміжного етапу у вигляді ПДЧ. За інформацією, яку 10 липня оприлюднив Д. Кулеба, з цього питання досягнуто згоду країн-членів.

По-друге, Україна сподівається на формулювання чіткого алгоритму вступу до Альянсу. Як приклад наводиться отримання «політичного запрошення» у Вільнюсі із запуском офіційної процедури на наступному саміті 2024 року у Вашингтоні. І нарешті, українські урядовці погоджуються, що остаточне рішення про членство України в НАТО буде ухвалено тоді, "коли це дозволять безпекові умови" (з можливим альтернативним формулюванням «коли це дозволять безпекові міркування, а не умови»). 

Крім того, всі держави-члени НАТО пристали до ідеї надання нашій країні безпекових гарантій. Україна вважає, що найкраща безпекова гарантія – членство в Альянсі, однак до того, скоріше за все, йтиметься про гарантії за «ізраїльською моделюю», про що сказав Джозеф Байден. Інакше кажучи, союзники готові не тільки всіляко підтримувати здатність України протистояти російській агресії під час війни, але й продовжити сприяння укріпленню безпеки після її завершення. Однак для Києва є вкрай важливим щоб безпекові гарантії не розглядалися в якості замінника повноцінному членству, а лише як страховка на час процесу приєднання.

На тепер, 10 липня 2023 р., очікування від Вільнюського саміту для України можна передати двома помірковано оптимістичними висловами. Єнс Столтенберг: Україна отримає у Вільнюсі багато, але не все, на що розраховує. Ольга Стефанішина: відповіді "ні" на саміті НАТО не буде. Зараз йдеться про формулювання відповіді "так".

Записав: Данило Вереітін

Статті

Донбас Країна
04.10.2024
11:01

«Космогонія»: історія Всесвіту й цивілізації від художника з Донеччини Петра Антипа

Картина складається з більше ніж 500 частин та 9 фрагментів. Вона має 10 метрів заввишки й 200 завширшки. Точна її площа – 2086,5 квадратних метрів, і це офіційно зареєстровано у Книзі рекордів України.
Країна
03.10.2024
12:04

Росія окупувала Вугледар: воєнний експерт Владислав Селезньов про наслідки

Втративши контроль над Вугледаром, ми втрачаємо можливість наносити артилерійські удари по залізничній станції у Волновасі – це один з ключових елементів російської залізничної логістики.
Країна
02.10.2024
17:06

"Ця зима встряхне і розставить все по місцях". Як в Україні розвивають відновлювальну генерацію, завдяки і попри

Немає механізмів, які б заохочували людей і організації, щоб ця електроенергія ще й допомагала б мережі. Потрібно думати на державному рівні, як це все інтегровувати в нашу енергетичну систему.
Всі статті