ЄС домовився з п'ятьма країнами про транзит українського зерна

Єврокомісії вдалося домовитися з владою п'яти країн ЄС – Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини – з приводу транзиту виробленого в Україні продовольства їхньою територією. Про це повідомляє Бі-бі-сі.

У повідомленні нагадується, що після початку повномасштабного вторгнення українські фермери втратили можливість постачати значну частину своєї продукції за кордон через військові дії та блокаду чорноморських портів. Це створило загрозу голоду в багатьох регіонах світу, які залежать від українського зерна, зокрема в деяких країнах Африки.

Влітку минулого року Україна, Туреччина, росія та ООН домовилися про створення "зернового коридору", яким українське продовольство може вивозитися через Босфор, але це лише частково компенсує зниження обсягу поставок.

Паралельно з цим Європейський Союз погодився забезпечити транзитний експорт українських товарів територією сусідніх з Україною країн без митних перевірок та сплати зборів.

Однак продовольство почало осідати в європейських державах, через територію яких воно мало вивозитися. Це призвело до падіння цін на зерно у Польщі, Болгарії, Угорщині, Румунії та Словаччині – і масовим протестам фермерів, які вимагали припинити постачання українського зерна.

В результаті влада цих кількох країн запровадила захисні заходи проти постачання продовольства з України, у тому числі заборонивши транзит через свою територію.

Єврокомісар з торгівлі Валдіс Домбровскіс заявив 28 квітня, що сторонам вдалося домовитися і погодити угоду, яка "приведе до скасування односторонніх заходів" та поновлення транзиту.

Домбровскіс повідомив, що ЄС запровадить "забезпечувальні заходи" щодо чотирьох продуктів - пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику". Він не уточнив, про які саме заходи йдеться.

Раніше влада Польщі мала намір ретельно контролювати українське зерно і опечатувати вантажівки з ним, щоб воно не залишалося на польській території. За цих умов Варшава погодилася розблокувати транзит українського продовольства.

ЄС також має намір направити для підтримки постраждалих фермерів 100 млн. євро. Влада Польщі оголосила про набагато масштабніший пакет допомоги у розмірі 2,4 млрд доларів, - йдеться у повідомленні.

Статті

Країна
21.02.2025
19:36

Якщо Америка нас покине. Погляд з фронту

Не дарма цю війну називають «першою дроновою» - це значить що більшість уражень здійснюється дронами різних типів. І переважно ці дрони - не з США.
Світ
19.02.2025
10:30

«Але далі давайте навіть не припускати». Російські ЗМІ про Україну

Коли Путін або Лавров говорять - вони говорять за Росію. А коли США пропонують умови, вони говорять за себе, Україну, Європу, НАТО. На кожному етапі їм потрібно опрацьовувати дорожню карту виконання тих чи інших зобов'язань, які вони на себе беруть.
Світ
18.02.2025
10:55

Політолог Володимир Фесенко: Резонансний Мюнхен-2025, роль Китаю та мирні переговори

Є ризик, про який вже багато хто говорить і пише, - що Захід як єдиний геополітичний суб'єкт, може залишитися в минулому. Європа та США можуть стати, скажімо так, відокремленими суб'єктами.
Всі статті