Вчені різних країн підписали Нью-Йоркську декларацію, яка стверджує, що тварини мають свідомість

Близько 40 учених із різних країн підписали Нью-Йоркську декларацію про свідомість тварин, яка стверджує можливість свідомості навіть у безхребетних. Про це повідомляє Телеграм-канал "Радио Свобода".

Згідно з документом, наявність свідомого досвіду у ссавців і птахів має "сильну наукову підтримку". Також спостереження та експерименти вказують на "реальну можливість" свідомості у всіх хребетних (рептилій, амфібій, риб) і багатьох безхребетних (восьминогів, раків, комах).

За останні роки було зроблено кілька відкриттів, що дозволяють вважати різних тварин розумними. Наприклад, учені виявили, що губан-чистильник здатний проходити "дзеркальний тест", тобто впізнавати себе в дзеркалі. Раніше цей тест проходили шимпанзе і дельфіни, наявність свідомості у яких викликає менше сумнівів.

"Ніхто і за мільйон років не очікував, що крихітна рибка зможе пройти цей тест", - каже один із підписантів декларації. В інших експериментах було доведено, що риби також виявляють цікавість, бджоли - особливо молоді - грають із дерев'яними кульками, каракатиці здатні запам'ятовувати побачене і понюхане, а раки реагують на протитривожні препарати.

У міру того як дедалі більше і більше видів демонструють подібні ознаки, перед вченими може постати питання, які взагалі тварини не володіють розумом, каже фахівець із права тварин Раджеш Редді.

У Нью-Йоркській декларації йдеться про те, що "безвідповідально ігнорувати" можливість свідомості у тварини під час ухвалення рішень, які її зачіпають, у тому числі законодавчо. Наприклад, майже скрізь дозволено кидати живих раків у киплячу воду, але у Великій Британії їх уже занесли до законопроєкту як розумних.

Статті

Світ
21.11.2024
19:00

Політолог Костянтин Матвієнко: У РФ немає стратегічного запасу, щоб довго продовжувати війну. Вони викладають останні козирі

Ближче до ядерної війни ми не стали, це абсолютно однозначно. Я впевнений, що РФ не наважиться на ядерну ескалацію, що б ми не робили з далекобійними ракетами США та інших країн.
Країна
21.11.2024
18:00

«Рубіж» чи останній рубіж?

«Рубіж» - це справді межа можливостей Москви у конвенційній зброї. Тому йому краще щоб усі думали, що в РФ є така зброя і боялися, ніж знали це напевно. Тим більше, що кількість "Рубежів" може бути суто демонстраційною.
Країна
20.11.2024
13:55

Звільнений з полону оборонець Маріуполя Андрій Третьяков: "Азовсталь", тортури та обмін

Навіть чеченці краще за росіян в плані поводження з військовополоненими. Коли заїжджали чеченці, то ставлення було більш-менш прийнятним. Найгірше ставлення до нас було саме з боку росіян у Таганрозі.
Всі статті