Усі 9 країн з ядерною зброєю нарощують арсенал, але Китай діє швидше за всіх - дослідження

Число і типи розроблюваної у світі ядерної зброї зростають з огляду на те, що держави все більше покладаються на ядерне стримування, йдеться в оприлюдненому 17 червня дослідженні SIPRI (Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру). За його даними, найшвидше свій ядерний арсенал розширює Китай, - пише "Голос Америки".

Згідно з доповіддю SIPRI, за останній рік усі дев’ять країн, які мають ядерну зброю (це США, Росія, Велика Британія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, КНДР та Ізраїль) продовжили модернізацію своїх ядерних арсеналів, кілька з них розгорнули нові ядерні озброєння або системи, здатні нести ядерний заряд.

Росія та США мають майже 90% усієї ядерної зброї у світі, розміри їхніх запасів, ймовірно, "залишалися відносно стабільними" у 2023 році. За підрахунками SIPRI, до початку 2024 року Росія розгорнула приблизно на 36 боєголовок більше, ніж роком раніше. Автори дослідження нагадують, що у 2023 році російська влада оголосила про розміщення ядерної зброї в Білорусі, але "переконливих візуальних доказів того, що фактичне розміщення боєголовок відбувалося, немає".

Значно наростив свої ядерні сили Китай – із 410 боєголовок у січні 2023 року до 500 боєголовок до січня 2024 року, наголошується в доповіді. За прогнозами аналітиків, китайський арсенал далі зростатиме. Передбачається, що до кінця десятиліття Китай може отримати "приблизно стільки ж міжконтинентальних балістичних ракет, скільки є у Росії та США", але кількість ядерних боєголовок у Пекіна, як і раніше, буде меншою, ніж у Москви та Вашингтона.

"Китай розширює свій ядерний арсенал швидше за будь-яку іншу країну. Але майже всі держави, які мають ядерну зброю, мають або плани, або значні зусилля з нарощування ядерних сил", – зазначив старший науковий співробітник програми SIPRI зі зброї масового знищення Ганс Крістенсен. У доповіді також ідеться про те, що Китай уперше розмістив невелику кількість боєголовок на своїх ракетах, поставивши їх на бойове чергування.

Зі звіту випливає, що на початок 2024 року країни мали загалом 12121 ядерну боєголовку, з яких 9585 знаходилися на складах і були придатні для потенційного використання.

SIRPI констатує, що у 2023 році дипломатія в галузі контролю над ядерними озброєннями «зазнала ще серйозніших невдач». Зокрема, Росія оголосила, що припиняє свою участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння (СНО).

"Ми не бачили, щоб ядерна зброя відігравала таку важливу роль у міжнародних відносинах із часів холодної війни. Важко повірити, що минуло лише два роки з того часу, як лідери п’яти найбільших держав, які володіють ядерною зброєю, спільно підтвердили, що "ядерна війна не може бути виграна і ніколи не має розпочатися", – заявив директор програми SIPRI зі зброї масового знищення.

Як повідомлялося, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс веде переговори про розгортання більшої кількості ядерної зброї через загрозу, що зростає з боку РФ та Китаю.

Статті

Світ
21.11.2024
19:00

Політолог Костянтин Матвієнко: У РФ немає стратегічного запасу, щоб довго продовжувати війну. Вони викладають останні козирі

Ближче до ядерної війни ми не стали, це абсолютно однозначно. Я впевнений, що РФ не наважиться на ядерну ескалацію, що б ми не робили з далекобійними ракетами США та інших країн.
Країна
21.11.2024
18:00

«Рубіж» чи останній рубіж?

«Рубіж» - це справді межа можливостей Москви у конвенційній зброї. Тому йому краще щоб усі думали, що в РФ є така зброя і боялися, ніж знали це напевно. Тим більше, що кількість "Рубежів" може бути суто демонстраційною.
Країна
20.11.2024
13:55

Звільнений з полону оборонець Маріуполя Андрій Третьяков: "Азовсталь", тортури та обмін

Навіть чеченці краще за росіян в плані поводження з військовополоненими. Коли заїжджали чеченці, то ставлення було більш-менш прийнятним. Найгірше ставлення до нас було саме з боку росіян у Таганрозі.
Всі статті