"Там бабла багато - завались, а контролю немає". У РФ визнали, що російські чиновники на окупованій Україні вчаться красти по-крупному

У РФ визнали, що чиновники, які працювали на окупованій Україні, навчилися там красти по-крупному. Про це "Медузі" розповіли одразу шість джерел: два високопоставлені регіональні чиновники, два політичні консультанти, які працюють із губернаторами, а також два співрозмовники в повноважних представництвах російського президента.

За їхніми словами, одна з головних проблем полягає в тому, що на анексованих українських територіях чиновники "вчаться надто вільного поводження" з бюджетними грошима, спрямованими на їхнє "відновлення", - навіть за мірками російських держслужбовців. Один із регіональних чиновників у розмові з "Медузою" називає те, що відбувається на завойованих українських землях, "справжньою школою корупції".

"Там бабла багато - завались, а контролю немає. Схеми провернути легко, і є охочі з місцевих у цьому допомогти. Усе погано: обстріли. Дуже просто приховати огріхи, навіть якщо гроші просто вкрали", - пояснює ще одне джерело, знайоме із ситуацією.

Інший співрозмовник, співробітник одного з повпредств, переконаний, що відсутність контролю над витрачанням коштів на окупованих територіях - природне явище. Насамперед тому, що перед силовиками, відрядженими в Україну, стоять зовсім інші завдання: "Боротися з агентами [України], решта за залишковим принципом". При цьому він підкреслює, що є й інша причина: "Туди люди не горять бажанням їхати. Тому ось так - дивляться крізь пальці".

Джерела "Медузи" зазначають, що, попрацювавши в таких умовах, "чиновники втрачають страх". А повернувшись до росії, починають "приміряти правила звідти на великій землі" і, зокрема, намагаються "освоювати" більше бюджетних коштів, ніж заведено в російській системі: "Доводиться зупиняти, переконувати".

Близьке до адміністрації президента РФ джерело "Медузи", своєю чергою, зазначає, що робота на окупованих територіях змінює не тільки рядових чиновників, а й губернаторів. Загалом серед чинних керівників російських регіонів такий досвід мають два губернатори: голова Омської області Віталій Хоценко (народився в Дніпрі, дев'ять місяців очолював "уряд ДНР") і голова Чукотки Владислав Кузнєцов (був заступником "голови уряду ЛНР").

"Обидва були звичайними чиновниками - середніми. Нічого особливого. Як приїхали [після роботи на окупованих територіях] у регіони, пішли скарги. Місцеві в трансі від їхнього нового стилю", - говорить джерело. За його словами, обидва губернатори тепер сповідують "напіввійськовий стиль спілкування": "Я навіть не начальник, а командир. А ви - ніхто, падайте в ноги". Це підтверджує і співрозмовник, близький до повпредства президента в Сибірському окрузі. За його словами, саме так із місцевими чиновниками і політиками спілкується Хоценко.

Близьке до Кремля джерело "Медузи" визнає, що багато регіональних чиновників після роботи на захоплених територіях "втрачають голову": "Людина там побула кілька місяців, курирувала виконання контракту на кілька сотень мільйонів. Звичайно, змінюється погляд на життя. Ти вже не гівно і чинуша-задрот, а людина, яка може багато чого. Хочеться і далі так жити".

Статті

Світ
22.01.2025
11:10

«Другий варіант дозволить нам диктувати умови на переговорах». Російські ЗМІ про Україну

Фактично ЗСУ перейшли до американської тактики «просочування». Вона характеризується безперервним промацуванням і тиском на оборону і вклинюванням маленьких груп, що загрожує в підсумку «перфоруванням» фронту»...
Донецьк
21.01.2025
12:34

Про що «забула» російська пропаганда. Хроніка першого бою за Донецький аеропорт

Пропагандисти «ДНР» продовжують брехати, що звільнення Донецького аеропорту від російських терористів та їхніх проксі стало початком «агресії України» проти мирних жителів Донецька.
Луганськ
20.01.2025
23:00

За два місяці звільнили 20 працівників. Запобігання корупції в релокованій МВА

Коли Сіверськодонецька МВА працювала на своїй території, прояви корупції могли бути на різних рівнях… Тепер, при роботі в релокації вони можливі лише у двох варіантах: або в публічних закупівлях, або у працевлаштуванні.
Всі статті