"Там бабла багато - завались, а контролю немає". У РФ визнали, що російські чиновники на окупованій Україні вчаться красти по-крупному

У РФ визнали, що чиновники, які працювали на окупованій Україні, навчилися там красти по-крупному. Про це "Медузі" розповіли одразу шість джерел: два високопоставлені регіональні чиновники, два політичні консультанти, які працюють із губернаторами, а також два співрозмовники в повноважних представництвах російського президента.

За їхніми словами, одна з головних проблем полягає в тому, що на анексованих українських територіях чиновники "вчаться надто вільного поводження" з бюджетними грошима, спрямованими на їхнє "відновлення", - навіть за мірками російських держслужбовців. Один із регіональних чиновників у розмові з "Медузою" називає те, що відбувається на завойованих українських землях, "справжньою школою корупції".

"Там бабла багато - завались, а контролю немає. Схеми провернути легко, і є охочі з місцевих у цьому допомогти. Усе погано: обстріли. Дуже просто приховати огріхи, навіть якщо гроші просто вкрали", - пояснює ще одне джерело, знайоме із ситуацією.

Інший співрозмовник, співробітник одного з повпредств, переконаний, що відсутність контролю над витрачанням коштів на окупованих територіях - природне явище. Насамперед тому, що перед силовиками, відрядженими в Україну, стоять зовсім інші завдання: "Боротися з агентами [України], решта за залишковим принципом". При цьому він підкреслює, що є й інша причина: "Туди люди не горять бажанням їхати. Тому ось так - дивляться крізь пальці".

Джерела "Медузи" зазначають, що, попрацювавши в таких умовах, "чиновники втрачають страх". А повернувшись до росії, починають "приміряти правила звідти на великій землі" і, зокрема, намагаються "освоювати" більше бюджетних коштів, ніж заведено в російській системі: "Доводиться зупиняти, переконувати".

Близьке до адміністрації президента РФ джерело "Медузи", своєю чергою, зазначає, що робота на окупованих територіях змінює не тільки рядових чиновників, а й губернаторів. Загалом серед чинних керівників російських регіонів такий досвід мають два губернатори: голова Омської області Віталій Хоценко (народився в Дніпрі, дев'ять місяців очолював "уряд ДНР") і голова Чукотки Владислав Кузнєцов (був заступником "голови уряду ЛНР").

"Обидва були звичайними чиновниками - середніми. Нічого особливого. Як приїхали [після роботи на окупованих територіях] у регіони, пішли скарги. Місцеві в трансі від їхнього нового стилю", - говорить джерело. За його словами, обидва губернатори тепер сповідують "напіввійськовий стиль спілкування": "Я навіть не начальник, а командир. А ви - ніхто, падайте в ноги". Це підтверджує і співрозмовник, близький до повпредства президента в Сибірському окрузі. За його словами, саме так із місцевими чиновниками і політиками спілкується Хоценко.

Близьке до Кремля джерело "Медузи" визнає, що багато регіональних чиновників після роботи на захоплених територіях "втрачають голову": "Людина там побула кілька місяців, курирувала виконання контракту на кілька сотень мільйонів. Звичайно, змінюється погляд на життя. Ти вже не гівно і чинуша-задрот, а людина, яка може багато чого. Хочеться і далі так жити".

Статті

Донбас
04.11.2024
12:30

Військові Z-«експерти» мріють, як Зеленського стратять «з явними ушкодженнями тіла». Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня ЗМІ окупованого Донбасу відзначилися низкою публікацій, які гордо назвали інтерв'ю з «незалежними» експертами. Незалежність авторів «резонансних» коментарів і «неупередженого» аналізу, скажімо чесно, викликає великі сумніви.   
Країна
03.11.2024
15:14

Що таке інформаційна війна. І чому Україна її програє

Щоб змусити звичайну людину вбити іншу (ми говоримо не про патологічних вбивць, а про пересічних людей), потрібен емоційний заряд - емоція, яка викличе це неприродне для нормальної людини бажання. А також моральне виправдання – пояснення, чому...
Світ
02.11.2024
09:36

“Катування з боку російських солдатів досягло рівня систематичної, схваленої на державному рівні політики”. Огляд західних медіа

“Порівняв безперервні атаки, які українські сили намагаються відбити, з “постійною грою у ‘вбити крота’, коли нові кризові точки виникають швидше, ніж з ними можна впоратися”. Це дозволяє Росії швидко просуватися вперед, коли вона знаходить слабке...
Всі статті