Настав час: прем'єр-міністр Гренландії активізує боротьбу за незалежність від Данії

Прем'єр-міністр Гренландії Муте Егеде наголосив на своєму бажанні домогтися незалежності від Данії, колишнього колоніального правителя, під час новорічної промови, що знаменує собою значну зміну в риториці, пов'язаній із майбутнім арктичного острова, - повідомляє Reuters.

У промові Егеде, яка прозвучала на тлі висловлювань обраного президента США Дональда Трампа, який висловив бажання «володіти і контролювати» Гренландію, також прозвучало бажання зміцнити співпрацю Гренландії з іншими країнами.

«Настав час, щоб ми самі зробили крок і визначили своє майбутнє, зокрема щодо того, з ким ми будемо тісно співпрацювати і хто буде нашими торговими партнерами», - сказав він.

Видання зазначає, що рух за незалежність набирає обертів у Гренландії останніми роками частково через викриття неправомірних дій датської влади в XX столітті, зокрема й кампанію з примусового контролю народжуваності, розпочату в 1960-х роках. До 1953 року Гренландія була данською колонією, але зараз є самоврядною територією Данії, а 2009 року отримала право проголосити незалежність унаслідок голосування. У 2023 році уряд Гренландії представив перший проєкт конституції.

«Історія і нинішні умови показали, що наша співпраця з Королівством Данія не привела до досягнення повної рівності», - сказав Егеде. «Тепер нашій країні час зробити наступний крок. Як і інші країни світу, ми повинні працювати над усуненням перешкод на шляху співробітництва, які можна назвати кайданами колоніалізму, - і рухатися вперед», - сказав він.

Він додав, що рішення про незалежність має ухвалити народ Гренландії, але не сказав, коли може відбутися голосування.

Хоча більшість із 57 000 жителів Гренландії підтримують незалежність, існують розбіжності з приводу термінів і потенційного впливу на рівень життя.

Уряд Гренландії двічі відхиляв пропозиції Трампа щодо купівлі острова - у 2019 році та минулого року, при цьому Егеде стверджував, що «Гренландія наша. Ми не продаємося і ніколи не будемо продаватися».

У промові не згадувалися ні Трамп, ні Сполучені Штати. Столиця Гренландії Нуук розташована ближче до Нью-Йорка, ніж данська столиця Копенгаген.

Незважаючи на багатство мінеральних, нафтових і газових ресурсів, економіка Гренландії залишається крихкою, значною мірою залежною від рибальства і щорічних дотацій з Данії.

До 6 квітня в Гренландії мають відбутися парламентські вибори.

Статті

Світ
05.02.2025
14:00

«Чому б не сформувати український уряд у вигнанні?». Російські ЗМІ про Україну

«Росії потрібен не заморожений конфлікт, не просто припинення військових дій, а справжній мир, який можна було б укласти на міжнародній конференції, її можна було б назвати «Ялта-2»
Донецьк
04.02.2025
22:20

“Князь”: Хочеш вижити і перемогти – навчись штурмувати!

І раптом – автоматна черга пройшла майже між нами, але трохи вище! Де він заховався?! Здогадка була правильною: в польовому туалеті. Звідти й лупив із калаша. Ну, «Мурчик» дав у відповідь. Кричу: «Здавайся!». А той: «Я свой!».
Країна
03.02.2025
16:00

Гривня: перевірка на міцність

Зрозуміло, що при такому розкладі, коли національна грошова одиниця тримається тільки на зарубіжному фінпідживленні – якось складно говорити про її стабільність і прогнозувати «світле майбутнє».
Всі статті