Напруга між приймаючими громадами та ВПО відсутня або є зовсім невеликою: результати дослідження

Напруга між представниками приймаючих громад та внутрішньо переміщеними особами в усіх регіонах України відсутня або є зовсім невеликою, це визнають як переселенці, так і представники приймаючих громад. Такими є результати дослідження "Ставлення, виклики та можливості інтеграції внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у вибрані приймаючі громади", презентованого Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) в межах програми "Єднання заради дії" 7 лютого.

"Було встановлено, що більшість респондентів оцінює напругу між представниками приймаючого населення та ВПО як невелику або говорять про її відсутність, – сказано в результатах дослідження. – З цим твердженням погоджуються 58% респондентів з приймаючого населення, 69% з ВПО 2014 року та 65% з ВПО 2022 року.  Різниця в згоді між групами дає припустити, що існує прихована напруга серед приймаючого населення та ВПО". 

Зазначається, що одним із факторів виникнення напруги у громадах зі сторони приймаючого населення є переконання у тому, що місцева влада турбується про потреби та проблеми ВПО (це відзначили 70%) більше, аніж про приймаюче населення (62%). В той час ВПО 2014 та 2022 років вважають, що влада громади приділяє рівноцінно увагу як жителям приймаючої громади, так і ВПО.

"Під час глибинних інтерв’ю серед причин виникнення напруги були названі культурна відмінність, показлива поведінка ВПО та спілкування російською мовою", – йдеться в результатах дослідження.  

Попри це, переважна більшість учасників опитування (86%) вважають діалог ефективним інструментом вирішення конфліктів в їх громадах. Найбільш оптимістично ефективність діалогу оцінюють ВПО 2022 року (92%), дещо менше – ВПО 2014 року (90%), найменше – респонденти з приймаючого населення громад (82%). 

Уточнюється, що польовий етап дослідження тривав впродовж вересня-жовтня 2022 року і охопив 2200 респондентів з-поміж таких груп як: ВПО з 2014 року, ВПО з 2022 року та приймаючого населення з 11  громад, зокрема Дніпропетровської, Київської, Кропивницької, Львівської, Мукачівської, Тернопільської, Ужгородської, Уманської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької. Окремі глибинні інтерв’ю були проведені серед 22 представників місцевої влади та громадських організацій, що опікуються питаннями ВПО в громадах.  

Проблематика дослідження включала:

- відносини між ВПО та членами приймаючих громад,    

- потреби ВПО віком від 30 років та їх неповнолітніх дітей,    

- проблеми щодо дискримінації, доступу до правової допомоги, 

- стан інтеграції ВПО різних хвиль у вибраних приймаючих громадах,  

- адвокація та рівень поінформованості щодо різних правозахисних питань,

- психологічне здоров’я.

Раніше повідомлялось, що у Сваляві на Закарпатті стартувала нова хвиля видачі гуманітарної допомоги переселенцям з Луганщини.

Статті

Країна
21.02.2025
19:36

Якщо Америка нас покине. Погляд з фронту

Не дарма цю війну називають «першою дроновою» - це значить що більшість уражень здійснюється дронами різних типів. І переважно ці дрони - не з США.
Світ
19.02.2025
10:30

«Але далі давайте навіть не припускати». Російські ЗМІ про Україну

Коли Путін або Лавров говорять - вони говорять за Росію. А коли США пропонують умови, вони говорять за себе, Україну, Європу, НАТО. На кожному етапі їм потрібно опрацьовувати дорожню карту виконання тих чи інших зобов'язань, які вони на себе беруть.
Світ
18.02.2025
10:55

Політолог Володимир Фесенко: Резонансний Мюнхен-2025, роль Китаю та мирні переговори

Є ризик, про який вже багато хто говорить і пише, - що Захід як єдиний геополітичний суб'єкт, може залишитися в минулому. Європа та США можуть стати, скажімо так, відокремленими суб'єктами.
Всі статті