МАГАТЕ фінансувало російських учених в окупованому Криму, а зараз проведе в Москві тренінг з учасниками з Донецька - розслідування

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) фінансувало дослідження російських учених в окупованому Криму, а цього тижня проведе в Москві тренінг з учасниками з Донецька. Про це йдеться в розслідуванні, проведеному «Радио Свобода».

«Радіо Свобода» дізналося, що і після анексії Криму 2014 року, і після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) продовжувало фінансувати дослідження російських вчених на півострові, згадуючи у своїх документах Севастополь як частину території Росії - попри те, що офіційно агентство визнає український суверенітет над Кримом. Крім того, як з'ясувало «Радіо Свобода», у Москві цього тижня розпочинається організований за гроші МАГАТЕ тренінг, кілька учасників якого приїхали з Донецька після схвалення їхніх кандидатур секретаріатом агентства. У внутрішніх документах МАГАТЕ країною їхнього проживання значиться «Російська Федерація», - йдеться в повідомленні.

Зазначається, що в розпорядженні «Радіо Свобода» опинилися кілька внутрішніх документів МАГАТЕ, пов'язаних із двома науковими проєктами, які отримали підтримку агентства. ЗОкрема, про дослідження Чорного моря в районі Севастополя за допомогою "ядерних та інших аналітичних методів". Цей проєкт було запущено восени 2016 року.

«Це порушення, тому що МАГАТЕ офіційно вважає, що Севастополь - це українська територія, як і Донецька область, Луганська область, Запорізька область і всі окуповані території України», - підкреслює Ольга Кошарна, колишній член Колегії Державної інспекції ядерного регулювання України, незалежний експерт з ядерної енергетики та співзасновник громадської організації “Антикризовий експертний ядерний центр України”.

У тексті угоди не описана фінансова сторона, але в одному з пунктів згадується, що МАГАТЕ виступає спонсором проекту.

Ще один російський науковий проєкт, підтриманий МАГАТЕ, стосувався вивчення міграції птахів і поширення пташиного грипу за допомогою ізотопного аналізу, у розслідуванні йдеться і про інші спільні проєкти МАГАТЕ та Росії.

Крім того, 21 жовтня в Москві має відкритися регіональний тренінговий курс із фізики брахітерапії (один із видів радіотерапії для лікування раку передміхурової залози). Курс пройде в рамках однієї з програм технічної кооперації МАГАТЕ і фінансово підтримується агентством. Загальна вартість програми - майже 2 мільйони доларів США.

«Радіо Свобода» отримало список учасників курсу, серед них 22 людини з Вірменії, Білорусі, Киргизстану, Туркменістану та Росії. Як стверджує дипломатичне джерело «Радіо Свобода» з Відня, всі учасники були відібрані секретаріатом МАГАТЕ. Двоє з учасників, які відзначені у внутрішній системі МАГАТЕ, як такі, що представляють Російську Федерацію, насправді працюють в окупованому Росією Донецьку, в Республіканському онкологічному центрі імені Бондаря. На скріншоті з внутрішньої інформаційної системи МАГАТЕ, отриманому РС, видно, що місце роботи учасників семінару з Донецька позначено як Regional Antitumor Centre, Donetsk, Russian Federation.

Експерт Ольга Кошарна зазначає, що після початку повномасштабного вторгнення російські позиції в МАГАТЕ не постраждали: кількість росіян у складі секретаріату агентства не скоротилася, Росія продовжує входити до Ради керуючих організації. Водночас російські внески до бюджету МАГАТЕ 2024 року були порівняно невеликими, лише 1,8% - при тому, що США вносять 25%, Китай - майже 15%, а Німеччина - 6%.

Разом з цим Кошарна вважає, що місія МАГАТЕ на Запорізькій АЕС дуже корисна. «...З 2024 року вони нарешті почали розрізняти у своїх звітах хто і звідки стріляв, почали помічати міни, чого вони не робили у 2022 і 2023 роках. Попри те, що міста Марганець і Нікополь на протилежному від ЗАЕС березі Дніпра щільно обстрілюються з серпня 2022 року, донедавна МАГАТЕ у своїх звітах цього не фіксувало. До речі, заїжджають вони на ЗАЕС з української території, через Василівку. Це була умова України для їхнього перебування на ЗАЕС. Ще однією умовою була відсутність серед спостерігачів громадян Росії», - каже Кошарна.

У відповідь на запит "Радіо Свобода" в МАГАТЕ заявили, що агентство продовжує розглядати Крим як частину України. Представник агентства додав, що підтримані МАГАТЕ наукові проєкти за участю ОІЯД і Федерального центру охорони здоров'я тварин мали «суто технічний характер» і не виражають зміну позиції агентства щодо статусу Криму.

Водночас у МАГАТЕ не відповіли на уточнювальне запитання про те, чому в такому разі офіційний представник МАГАТЕ підписав документ, у якому Севастополь зазначено як частину Росії.

При цьому в МАГАТЕ ніяк не прокоментували московський тренінг за участю співробітників медичних установ з Донецька.

Статті

Країна
21.12.2024
10:15

Економічні підсумки-2024: і це минеться…

Зрозуміло, що українці не стали менше їсти та не перестали купувати одяг та взуття. Просто їх самих у країні стало значно менше.
Донецьк
20.12.2024
11:00

Телемедицина на Донеччині: між ідеєю та практикою

Телемедицина – це медична послуга, яка надається на відстані через електронні засоби зв’язку. Простими словами - онлайн-консультації з лікарями за допомогою телефона, планшета або комп’ютера.
Країна
19.12.2024
11:54

Павло Лакійчук: Від того, як відбуватиметься битва за Покровськ, залежить весь перебіг бойових дій на Донецькому напрямку

Останні місяці ситуація на фронті для українських військ стабільно погіршується. На сьогодні ворог сконцентрував увагу на Покровському та Курахівському напрямку та досяг там певних успіхів. Військові говорять, що окупація Курахового – це питання...
Всі статті