Кабмін затвердив Державну мовну програму: 8 млрд грн на розвиток та популяризацію української у найближчі сім років

Кабінет Міністрів України 15 березня затвердив Державну цільову національно-культурну програму забезпечення всебічного розвитку і функціонування  української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року.  Про це повідомляється на сайті Уповноваженого із захисту державної мови.

Обсяг фінансування Програми становить понад 7,7 млрд гривень на 7 років.“Державна програма - документ, передбачений мовним законом. Українська мова потребує державної підтримки як всередині країни, так і дієвих механізмів розвитку її як іноземної з огляду на перспективи вступу України до ЄС”, - зазначив на засіданні Уряду Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Відповідно до Указу Президента України №156/2018 “Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України” обласні, Київська міська державна адміністрація у двомісячний строк після затвердження Кабінетом Міністрів України державної програми зобов’язані розробити відповідні регіональні плани заходів і забезпечити їх реалізацію.

Серед завдань програми:

  • зміцнення державного статусу української мови, її захисту, розвитку та популяризації;
  • забезпечення реалізації громадянами права на одержання інформації та послуг українською мовою, в тому числі через засоби масової інформації, рекламу, розширення україномовного інформаційного простору, у тому числі за кордоном;
  • забезпечення дотримання посадовцями органів державної влади та органів місцевого самоврядування вимог закону;
  • покращення якості викладання державної мови в закладах освіти;
  • запровадження і проведення іспитів на рівень володіння державною мовою, а також міжнародного сертифікаційного іспиту з української мови як іноземної;
  • сприяння проведенню наукових досліджень у сфері українського мовознавства та соціолінгвістики, а також української жестової мови;
  • розвиток національної словникової бази та забезпечення вільного доступу до неї користувачів;
  • збільшення кількості та покращення якості українськомовного аудіовізуального культурного продукту на телебаченні, радіо, у кіно- та відеомережі.

Серед іншого, державна програма передбачає:

  • запровадження та популяризацію безкоштовних курсів, зокрема, онлайн,  з вивчення української мови для різних категорій громадян, в тому числі для ветеранів війни, членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, а також громадян, які не вивчали українську мову;
  • реалізацію пілотного проєкту  "Українська мова -  офіційна мова Європейського Союзу";
  • затвердження  стандарту з української мови як іноземної та розробку освітніх програм "Українська мова як іноземна";
  • затвердження стандартів української термінології;
  • реалізацію всеукраїнського проєкту "Національна словникова база";надання державної допомоги на придбання книг;
  • створення та  розповсюдження навчальних посібників для викладання  української мови закордонним українцям;
  • сприяння проведенню наукових досліджень у сфері українського мовознавства та соціолінгвістики, а також української жестової мови.

“Запропоновані в документі механізми та інструменти створюють  додаткові можливості для підсилення статусу та популяризації української мови як в Україні, так і за кордоном”, - підсумував Тарас Кремінь, зауваживши, що до фінансування Програми, крім коштів із державного та місцевих бюджетів, передбачається залучати міжнародну технічну допомогу.

Статті

Донецьк
21.01.2025
12:34

Про що «забула» російська пропаганда. Хроніка першого бою за Донецький аеропорт

Пропагандисти «ДНР» продовжують брехати, що звільнення Донецького аеропорту від російських терористів та їхніх проксі стало початком «агресії України» проти мирних жителів Донецька.
Луганськ
20.01.2025
23:00

За два місяці звільнили 20 працівників. Запобігання корупції в релокованій МВА

Коли Сіверськодонецька МВА працювала на своїй території, прояви корупції могли бути на різних рівнях… Тепер, при роботі в релокації вони можливі лише у двох варіантах: або в публічних закупівлях, або у працевлаштуванні.
Країна
20.01.2025
11:47

Реалії прифронтового Донбасу: перше коло пекла

Юридично поняття «прифронтових територій України» не існує. У всіх офіційних документах ідеться про територіальні громади, «розташовані в районах проведення воєнних дій». Географічно зафіксувати такі території теж неможливо, тому що, на жаль, лінія...
Всі статті