Активістки з Луганщини провели батл мовних діалектів Сходу й Заходу України. Попереду - батл кондитерський

Мовний батл представників Сходу й Заходу України, організований громадськими активістками з Луганської області, відбувся в місті Свалява на Закарпатті 23 січня. Про це повідомила журналістка "ОстроВа" з місця події.

"Наша основна мета - згуртувати вимушених переселенців та місцеву громаду", - відкриваючи захід, зазначила очільниця релокованої з Луганщини ГО "ЦСР "Дієва громада" Оксана Очкурова.

Першим Закарпаття представив відомий письменник і журналіст, лауреат Шевченківської премії Мирослав Дочинець, а Слобожанщину й Донбас - директор КЗ "Часів-Ярський історико-краєзнавчий музей" Валерій Богуненко. 

Обидва спікери "загадували" аудиторії слова та стійкі вирази, характерні для того чи іншого регіону. Обидва, розповідаючи про мовну специфіку, занурювались в історію. Деякі моменти викликали суперечку - що вважати діалектом та чи існують вони взагалі, що вважати літературною мовою тощо.

Валерій Богуненко

Мирослав Дочинець представив свої книги

З книги Мирослава Дочинця "Єдин"

Після двох спікерів до батлу долучились присутні.

Говорячи про історичний контекст, представники Луганщини згадали, що знищити й переформатувати їхній рідний регіон російська імперія намагалась безліч разів, у тому числі задовго до руйнувань та окупації 2022 року. Розповіли про те, що у 1932 - 1933 роках в Луганській області померла від голоду кожна п'ята людина, і в деяких населених пунктах - усі без винятку. Що ці населені пункти потім заселяли людьми з інших регіонів, у тому числі російських. Що у 1945 році в рамках операції "Вісла" радянська влада масово переселяла сюди лемків, які селились компактно в Лутугинському й Новоайдарському районах. 

Представникам Донбасу й Слобожанщини було трохи лячно: чи вийде "потягатись" із закарпатцями у мовних родзинках? Валерій Богуненко з цим впорався

"Я тут одночасно представляю й Сумщину, де народилась і виросла, й Луганщину, же жила й працювала багато років. Втім, думати, що ти один представляєш величезний регіон - це надто самонадіяно... Велика кількість людей поїхала з країни. І з наших зруйнованих та окупованих регіонів лишились ті, хто до останнього чіплявся за ці регіони, хто звик до останнього виборювати свою ідентичність. Нечисленний прошарок інтелігенції. І це слово стосується в першу чергу не професій, в тієї манери боротьби за ідентичність, на якій ми зростали. А батл у нас, до речі, вийшов дуже інтелігентний. Завдяки проєкту "Жіноча сила в єдності" згуртованість в нашій громаді посилюється. Це відчутно на таких зустрічах, де місцеві та переселені разом не тільки вивчають особливості діалектів, а й планують наступні зустрічі, обмінюються контактами, створюють теплі зв'язки... Ми по-справжньому згуртувались, знайшли спільну мову в усіх сеансах, і це дуже добре", - зауважила на завершення заходу переселенка с Сіверськодонецька, керівниця Зразкового художнього колективу Дитячо-юнацький вокальний ансамбль "Усмішка" Сіверськодонецького міського Центру дитячої та юнацької творчості Ольга Панаріна.

За словами організаторок, проєкт "Жіноча сила в єдності" впроваджує ГО "ЦСР" "Дієва громада" за технічного адміністрування ГО "Взаємодія Плюс" за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та за фінансової підтримки Уряду Франції, наданої в межах ініціативи "Вікна фінансування".

Ольга Панаріна

До речі, до заходу, дізнавшись про нього з місцевих пабліків, долучились переселенці не лише з Луганської й Донецької областей, а з Запорізької, Миколаївської, Херсонської та Сумської. 

Організаторка заходу Оксана Очкурова підкреслила, що якби батл відбувся у формі чистого змагання, ми були б надто в нерівних умовах - адже у представників Луганщини й вже частково Донеччини наразі відсутні і територія, і безперервність традицій.

Подібні заходи у Сваляві триватимуть. Зокрема, 25 січня відбудеться кондитерський батл, де свою майстерність продемонструють кондитерки Закарпатської й Луганської областей. Як і попередні батли, захід відбудеться у закладі відомої кондитерки Закарпаття Мирослави Голонич "Mirella Sweets Shop" у Сваляві.

Раніше повідомлялось, що громадські активістки проведуть у Сваляві батл кулінарних традицій Луганщини й Закарпаття: окрошка проти бограча.

Статті

Країна
21.02.2025
19:36

Якщо Америка нас покине. Погляд з фронту

Не дарма цю війну називають «першою дроновою» - це значить що більшість уражень здійснюється дронами різних типів. І переважно ці дрони - не з США.
Світ
19.02.2025
10:30

«Але далі давайте навіть не припускати». Російські ЗМІ про Україну

Коли Путін або Лавров говорять - вони говорять за Росію. А коли США пропонують умови, вони говорять за себе, Україну, Європу, НАТО. На кожному етапі їм потрібно опрацьовувати дорожню карту виконання тих чи інших зобов'язань, які вони на себе беруть.
Світ
18.02.2025
10:55

Політолог Володимир Фесенко: Резонансний Мюнхен-2025, роль Китаю та мирні переговори

Є ризик, про який вже багато хто говорить і пише, - що Захід як єдиний геополітичний суб'єкт, може залишитися в минулому. Європа та США можуть стати, скажімо так, відокремленими суб'єктами.
Всі статті