Донецький обласний краєзнавчий музей отримав унікальний макет маріупольського Драмтеатру

Донецький обласний краєзнавчий музей отримав унікальний експонат — макет Донецького академічного обласного драматичного театру (м. Маріуполь), який відтворює його історичний вигляд до руйнації, що є визнанням важливості збереження історичної пам’яті про знакові споруди регіону.  Про це повідомляє Донецька ОВА.

Музей висловлює щиру подяку Громадській організації «Історія в рухах», яка зробила це можливим, забезпечивши передачу макету для поповнення музейної колекції.

Маріупольський драматичний театр — це більше, ніж просто будівля. Він є частиною історії міста, його архітектурною домінантою, символом культурного життя. Будівлю театру зведено в 1960 році за типовим проєктом українських архітекторів Малишенка О.О. і Крилової О.А., але театр у Маріуполі набув унікальних рис, що відрізняли його від інших споруд того часу. Західний фасад прикрашав чотириколонний портик корінфського ордеру, а фронтон був увінчаний монументальною скульптурною композицією, яка поєднувала елементи театрального мистецтва і промислової діяльності Донбасу. Театр стояв на головній вісі міста, на проспекті Миру, оточений з трьох боків Театральним сквером, і став невід’ємною частиною архітектурного обличчя Маріуполя.

Діяльність театру залишила значний слід в історії українського мистецтва. На його сцені виступали видатні актори та режисери, серед яких особливо виділяється народний артист УРСР Олександр Утеганов. Завдяки його керівництву театр у свій час став одним із найкращих в Україні. Протягом десятиліть він був місцем, де маріупольці та гості міста могли насолоджуватися театральними постановками, концертами та іншими культурними заходами.

Проте у 2022 році під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну драматичний театр став місцем однієї з найбільших трагедій. Будівля, що слугувала укриттям для мирних жителів, які намагалися врятуватися від обстрілів, була зруйнована авіаударом російської армії. Загинули сотні людей, які ховалися в стінах театру, серед них жінки та діти. Цей акт руйнування не тільки стер архітектурний шедевр з лиця землі, але й забрав безліч життів, залишивши болючий слід у серцях маріупольців.

Незважаючи на руйнацію, пам’ять про театр живе. Макет, що тепер зберігається в Донецькому обласному краєзнавчому музеї, є символом того, що культурну спадщину неможливо знищити фізично. Він нагадує про велич Маріуполя, його архітектурні та культурні досягнення, а також про силу і стійкість українського народу перед обличчям найважчих випробувань.

Статті

Країна
21.02.2025
19:36

Якщо Америка нас покине. Погляд з фронту

Не дарма цю війну називають «першою дроновою» - це значить що більшість уражень здійснюється дронами різних типів. І переважно ці дрони - не з США.
Світ
19.02.2025
10:30

«Але далі давайте навіть не припускати». Російські ЗМІ про Україну

Коли Путін або Лавров говорять - вони говорять за Росію. А коли США пропонують умови, вони говорять за себе, Україну, Європу, НАТО. На кожному етапі їм потрібно опрацьовувати дорожню карту виконання тих чи інших зобов'язань, які вони на себе беруть.
Світ
18.02.2025
10:55

Політолог Володимир Фесенко: Резонансний Мюнхен-2025, роль Китаю та мирні переговори

Є ризик, про який вже багато хто говорить і пише, - що Захід як єдиний геополітичний суб'єкт, може залишитися в минулому. Європа та США можуть стати, скажімо так, відокремленими суб'єктами.
Всі статті