Байден і Сі дійшли згоди, що люди, а не ШІ мають контролювати ядерні озброєння 

Президент США Джо Байден і глава КНР Сі Цзіньпін на зустрічі в суботу погодилися з тим, що рішення щодо застосування ядерної зброї мають ухвалювати люди, а не штучний інтелект, - пише з посиланням на Білий дім Reuters.

«Два лідери підтвердили необхідність збереження людського контролю над рішенням про застосування ядерної зброї», - йдеться в заяві Білого дому.

«Обидва лідери також наголосили на необхідності ретельно вивчити потенційні ризики і розвивати технології ШІ у військовій сфері обачливо і відповідально».

Офіційне резюме зустрічі, підготовлене китайським урядом, повторює цю точку зору.

Міністерство закордонних справ Китаю не відразу відповіло на прохання про коментар. Незрозуміло, чи призведе ця заява до подальших переговорів або дій з цього питання. Однак вона знаменує собою перший у своєму роді крок між двома країнами в обговоренні двох питань, прогрес щодо яких був важкодосяжним: ядерна зброя і штучний інтелект.

Вашингтон уже кілька місяців домагається від Пекіна, щоб той подолав давній опір переговорам щодо ядерної зброї.

У листопаді дві країни ненадовго відновили переговори на офіційному рівні щодо ядерної зброї, але відтоді вони зайшли в глухий кут, і один із високопосадовців публічно висловив розчарування з приводу реакції Китаю.

Офіційних переговорів щодо контролю над ядерними озброєннями найближчим часом не передбачається, незважаючи на занепокоєння США швидким нарощуванням Китаєм ядерних озброєнь, хоча напівофіційні обміни думками поновилися.

Що стосується штучного інтелекту, то Китай і США розпочали перші офіційні двосторонні переговори з цього питання в травні в Женеві, проте вважається, що ці переговори не зачіпали питання ухвалення рішень щодо ядерної зброї.

За оцінками Міністерства оборони США, торік Пекін мав у своєму розпорядженні 500 діючих ядерних боєголовок, а до 2030 року, ймовірно, матиме у своєму розпорядженні понад 1000. Це порівняно з 1 770 і 1 710 боєголовками, що перебувають на озброєнні США і Росії відповідно.

Пентагон заявив, що до 2030 року більша частина озброєнь Пекіна, ймовірно, перебуватиме на більш високому рівні готовності. З 2020 року Китай також модернізував свою ядерну програму, почавши виробництво підводного човна з балістичною ракетою нового покоління, випробовуючи гіперзвукові боєголовки і проводячи регулярні морські патрулі з ядерною зброєю.

Зброя на суходолі, в повітрі і на морі дає Китаю «ядерну тріаду» - відмінну ознаку великої ядерної держави. Китай офіційно не деталізував свій арсенал, але офіційно дотримується політики відмови від першого застосування та підтримання сучасного ядерного стримування, яке є мінімальним. Цього року офіційні особи закликали інші держави зайняти таку ж позицію.

Під час нещодавнього напівофіційного обміну думками з американськими вченими і відставними чиновниками китайські вчені заявили, що їхня політика залишається незмінною, і назвали західні оцінки «перебільшеннями».

Цього року адміністрація Байдена оновила секретний посібник з ядерних питань, і представник Білого дому раніше заявив, що оновлення не було «відповіддю на якийсь окремий суб'єкт, країну або загрозу», незважаючи на заклопотаність, яку часто висловлюють щодо ядерних арсеналів Китаю, Північної Кореї та Росії.

Статті

Країна
17.01.2025
17:00

Житлові програми для ВПО у 2025 році: субсидії, кредити, компенсації

Згідно з умовами цього проєкту, кредит на житло видається під 3% річних на термін до 30 років та з початковим внеском від 6% вартості. 
Країна
16.01.2025
17:00

Економіку тягнуть із «тіні»: що відбувається?

Красти мільярди гривень на фіктивних операціях з ПДВ – неможливо без співучасті податківців. На найвищому рівні. Залишатися при цьому безкарними неможливо без належного прикриття в силових органах...
Країна
15.01.2025
16:14

Михайло Гончар: Придністров'я, за задумом Кремля, має відіграти роль жертви "фашистських режимів" у Києві та Кишиневі

Російський газ постачався за певною двосторонньою угодою. Для Придністров'я він був практично безкоштовним, а борги вішалися на офіційний Кишинів. Таким чином, ще в 90-х був накопичений гігантський борг для Молдови, який пред'являвся на кілька...
Всі статті