Болгарія таємно постачала Україні озброєння та паливо у перші місяці повномасштабної війни - Welt

Болгарія таємно постачала Україні озброєння та паливо у перші місяці повномасштабної війни. Про це йдеться у розслідуванні німецької газети Welt, опублікованому 18 січня, - пише "Радіо Свобода".

За даними журналістів, постачання з Болгарії навесні 2022 року могли становити до 30% усіх боєприпасів і до 40% дизельного пального, які тоді надійшли українській армії.

Журналісти ґрунтують свої висновки на інтервʼю, взятих у міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, колишнього премʼєр-міністра Болгарії Кирила Петкова та Асена Василева, який обіймав в уряді Петкова посаду міністра фінансів. Петков публічно відкидав можливість прямої військової допомоги Україні, проте постачання проводилося через компанії-посередники в Румунії, Угорщині та Польщі. Оплачували операцію, за твердженням Welt, США та Велика Британія.

Болгарська армія має значні резерви боєприпасів радянського виробництва, які були застосовані в Збройних силах України, чия бойова техніка на початку війни також відповідала переважно радянським стандартам.

Так само Болгарія постачала Україні дизельне пальне. Воно вироблялося на нафтопереробному заводі в Бургасі, який тоді належав російській компанії «Лукойл», з російської сирої нафти. За словами Василєва, у першу фазу війни Болгарія стала головним експортером дизеля в Україну.

Дмитро Кулеба підтвердив, що в перші місяці війни існувала небезпека, що боєприпаси в української армії можуть закінчитися до кінця квітня, і він на доручення президента Володимира Зеленського їздив на переговори до Болгарії, щоб домовитися про постачання.

У червні 2022 року голова болгарської державної оборонно-експортної компанії Kintex Александр Михайлов заявив, що Болгарія поставила Україні боєприпаси на суму близько двох мільярдів євро. Офіційно постачання здійснювалося до країн-посередників. Дизельне пальне доставлялося морем і суходолом до Румунії, звідки переправлялося в Україну.

У грудні 2022 року болгарський уряд офіційно схвалив прямі постачання озброєнь Україні. У листопаді 2022 року Софія попросила Єврокомісію дозволу на експорт нафтопродуктів до кількох країн, включно з Україною. Нафтопереробний завод у Бургасі з початку цього року повністю перейшов під управління Болгарії.

Статті

Світ
21.11.2024
19:00

Політолог Костянтин Матвієнко: У РФ немає стратегічного запасу, щоб довго продовжувати війну. Вони викладають останні козирі

Ближче до ядерної війни ми не стали, це абсолютно однозначно. Я впевнений, що РФ не наважиться на ядерну ескалацію, що б ми не робили з далекобійними ракетами США та інших країн.
Країна
21.11.2024
18:00

«Рубіж» чи останній рубіж?

«Рубіж» - це справді межа можливостей Москви у конвенційній зброї. Тому йому краще щоб усі думали, що в РФ є така зброя і боялися, ніж знали це напевно. Тим більше, що кількість "Рубежів" може бути суто демонстраційною.
Країна
20.11.2024
13:55

Звільнений з полону оборонець Маріуполя Андрій Третьяков: "Азовсталь", тортури та обмін

Навіть чеченці краще за росіян в плані поводження з військовополоненими. Коли заїжджали чеченці, то ставлення було більш-менш прийнятним. Найгірше ставлення до нас було саме з боку росіян у Таганрозі.
Всі статті