57,4% українських жінок-активісток заявили, що зазнають переслідування – опитування
57,4% українських жінок-активісток зазнають переслідувань, а 77,1% не відчувають захисту з боку держави. Про це йдеться в презентованому 7 березня соціологічному дослідженні, яке провели Центр прав людини ZMINA спільно з Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, про ризики, з якими стикаються жінки-активістки в Україні, і про вплив повномасштабного вторгнення Росії на їхню діяльність.
«Більшість респонденток вважають переслідування жінок-активісток поширеним явищем: 57,4% зазначили, що вони часто зазнають переслідувань, а 44,3% вважають, що жінки-активістки стикаються з цим частіше, ніж чоловіки. Найбільш поширеними формами тиску є онлайн-залякування (80,3%), дискредитація (75,4%) і гендерна дискримінація (72,9%). Понад третина активісток (37,7%) особисто зазнавали переслідувань, причому ризики зростають у малих містах і селах», – йдеться у дослідженні.
Крім того, опитування виявило «критичну недовіру» до захисту з боку держави, кажуть його автори.
77,1% респонденток вважають зусилля держави недостатніми або відсутніми. Найбільш нагальними заходами для захисту активісток вони назвали ефективне розслідування переслідувань (86,9%), боротьбу з онлайн-атаками (81,1%) і гарантування цифрової безпеки (66,4%).
«Проведені дослідження демонструють, що громадська активність жінок зростає навіть у розпал повномасштабної війни, проте понад половина опитаних активісток уже зазнали погроз чи переслідувань, і тільки третина відчуває себе в безпеці», – заявила аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Алла Бєлошенко.
Крім того, понад половина опитаних вважають, що через мобілізацію чоловіків на війну для жінок-активісток з’явилося більше можливостей участі в суспільних процесах, особливо у сферах захисту прав жінок і підтримки ЗСУ. Згідно з дослідженням, основними перешкодами у професійному розвитку залишаються гендерні стереотипи й відсутність ефективних механізмів захисту з боку держави.
Дослідження провели наприкінці 2024 – на початку 2025 року, воно включало глибинні інтерв’ю й онлайн-опитування жінок-активісток із 20 регіонів України, віком від 18 до 60+ років. Усього в опитуванні взяли участь 122 активістки, відбулося глибинне 31 інтерв’ю.
Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка
ПідтриматиСтатті

«Ці переговори нікому не потрібні. Домовлятися нам нема про що». Російські ЗМІ про Україну

“За оптимістичним тлумаченням, Америка посилить тиск на Путіна”. Західні медіа про “українські” заяви і дії президента Трампа
