Трамп пообіцяв показати Путіну кузькіну мать. Перший тиждень роботи нової адміністрації США

Не тільки Україна, але й, здається, весь світ стежить за кожним словом і рухом Дональда Трампа, намагаючись передбачити непередбачуваного нового президента наймогутнішої країни. Втім, саме Україна буде серед тих країн, на яких зовнішня політика Трампа, якою б вона не була, відіб’ється найбільше.

Тому “ОстроВ” ініціює новий моніторинг: ми теж стежитимемо, що говорить і робить 47-й президент США і як це відбивається на Україні.

Як не дивно, попри всі побоювання, в перший тиждень свого президентства Трамп зробив низку висловлювань і кроків на користь України.

 

“ДАЛІ БУДЕ ТІЛЬКИ ГІРШЕ”

“Президент Росії Владімір Путін ознаменував другу інавгурацію президента Трампа з гарячим славослів’ям, заявивши, що Трамп продемонстрував ‘мужність’ у своїй кампанії і здобув ‘переконливу перемогу’ на виборах. Але через кілька годин у понеділок в Овальному кабінеті Трамп не відповів тим же, – звернули увагу у The New York Times. – Американський президент зробив одні з найбільш критичних коментарів на адресу Путіна, заявивши, що російський лідер ‘руйнує Росію’, розв'язавши війну в Україні. ‘Він не може бути в захваті, у нього справи йдуть не дуже добре, – сказав Трамп журналістам у понеділок увечері, маючи на увазі війну Путіна. – Росія більша, у них більше солдатів, яких вони втрачають, але це не спосіб керувати країною’”.

Це не єдиний резонансний коментар, який зробив цього тижня Трамп. Він також кілька разів припустив введення нових санкцій проти Росії, якщо та не погодиться на переговори з Україною про припинення війни. “У мене немає іншого вибору, крім як обкласти високими податками, тарифами і санкціями все, що продає Росія Сполученим Штатам та іншим країнам-учасницям”, – заявив Трамп.

Втім, навіть оглядачам, а не те що Москві, ця погроза не видалася страшною. Так, у The Wall Street Journal написали, що, “оскільки торговельні зв'язки між США та Росією чахнуть, ефективність прямої погрози Трампа запровадити мита є сумнівною. Згідно з даними Бюро статистики, у 2024 році Росія експортувала до США товарів на суму близько 2,9 мільярда доларів, тоді як у 2021 році, до початку війни, було 29,6 мільярда доларів”.

Втім, продовжувався текст WSJ, “США заморили російську економіку широкими санкціями, багато з яких скопіювали інші країни, наприклад, спробу обмежити ціну на нафту, яку експортує Росія, і рішення викинути російські банки з системи міжнародних платіжних повідомлень SWIFT. У своїй заяві в середу Трамп сказав, що зважує можливість введення ‘санкцій на все, що Росія продає Сполученим Штатам і іншим країнам-учасницям’. ‘Пост Трампа є доволі важливим, оскільки в дипломатичному співтоваристві та на ринках виникло велике питання про те, чи буде Трамп дотримуватися газових санкцій проти Росії, – сказав Едвард Фішман, колишній  посадовець Державного департаменту США з питань санкцій. – Зрозуміло, що економіка Росії перебуває у важкому стані, і я думаю, що Путін сподівався, що Трамп дасть йому відстрочку’”.

У WSJ додали, що “у своїй заяві в середу Трамп написав, що, пропонуючи мирну угоду, він керувався інтересами Росії. ‘Я збираюся зробити Росії, чия економіка занепадає, і президенту Путіну дуже велику ЛАСКУ, – написав він. – Домовтеся зараз і ПРИПИНІТЬ цю безглузду війну! ДАЛІ БУДЕ ТІЛЬКИ ГІРШЕ’”.

На думку американських журналістів, “одним з основних напрямків для санкцій, які може запровадити Трамп, є збільшення заходів щодо російської нафти, в тому числі найбільших нафтовидобувних компаній ‘Роснефть’ і ‘Лукойл’. Санкції, запроваджені в останні дні правління адміністрації Байдена, стосувалися двох російських нафтовидобувних компаній. Такі заходи націлені на серце нафтової промисловості країни, яка досі підтримувала здатність Москви вести війну. Доходи від продажу нафти і газу в останні роки становили від третини до половини загальних доходів федерального бюджету’”.

“Санкції проти третіх країн також можуть бути частиною інструментарію, в тому числі проти китайських нафтопереробних заводів, які купують російську нафту, або індійських портів, які вивантажують російську нафту, сказав Фішман. Більше банків, які обробляють російські платежі в Китаї та інших країнах, також можуть бути внесені до чорного списку. Нові санкції можуть ще більше підірвати здатність Росії оплачувати свій імпорт, що призведе до зростання інфляції”, – припустили у The Wall Street Journal, але також наголосили, що санкції, імовірно, не зупинять Путіна, який будь-якою ціною прагне знищити незалежну українську державу.

У The Guardian також написали, що “остання заява Трампа про війну в Україні показово уникає згадки про надання Києву додаткового озброєння, натомість йдеться про перехід до застосування економічних заходів проти Москви. З огляду на скорочення торговельних зв'язків між США та Росією і вже існуючу низку санкцій проти Росії, ефективність прямої погрози Трампа щодо тарифів невизначена. Товарообіг між двома країнами за 11 місяців 2024 року склав лише $3,4 мільярдів. Для порівняння, річний товарообіг між США та Європою становить близько $1,5 трильйонів”.

 

“Ви повинні знизити ціну”

Ще одна резонансна заява Дональда Трампа, яку він зробив на економічному форумі в Давосі, стосувалася цін на нафту, яка всі роки війни живить російську економіку.

“Наступного дня після того, як він закликав російського президента Владіміра Путіна вести переговори про припинення війни в Україні або мати справу з посиленням економічного тиску з боку США, Трамп звинуватив ОПЕК у тому, що вона не знизила ціни на нафту раніше, і припустив, що ця організація ‘певною мірою несе велику відповідальність’ за три роки кровопролиття, – розповіли у Politico. – ‘Якби ціна знизилася, російсько-українська війна негайно закінчилася би’, – сказав Трамп, який пізніше підтвердив своє бажання вести переговори про врегулювання. ‘Я б дуже хотів зустрітися з президентом Путіним найближчим часом і покласти край цій війні, – сказав Трамп, пояснивши, що він найбільше стурбований припиненням бойових дій. – Це бійня, і ми дійсно повинні зупинити цю війну’”.

При цьому, звернули увагу в Politico, “він не став обіцяти, що війну буде закінчено до саміту в Давосі в січні наступного року, припустивши, що відповідальність за це лежить на Путіні, який повинен сісти за стіл переговорів. ‘Україна готова укласти угоду’, – сказав він”.

“У типово палкому онлайн-зверненні на Всесвітньому економічному форумі в Давосі новий президент закликав Саудівську Аравію та нафтовидобувний картель ОПЕК знизити вартість нафти, щоб припинити надходження до Росії та зупинити конфлікт в Україні. ‘Ви повинні її знизити, чого, чесно кажучи, я здивований, що вони не зробили до виборів. Це не демонструвало великої любові. Я здивований цим, – сказав Трамп. – Якби ціна знизилася, російсько-українська війна закінчилася б негайно’, – процитували також у The Guardian. – Він додав: ‘Вони повинні були зробити це вже давно. Вони несуть велику відповідальність, насправді, до певної міри, за те, що відбувається. Втрачаються мільйони життів’”.

 

Новий спеціальний представник

The Wall Street Journal  детально зупинилися також на позиції, планах в завданнях нового спеціального представника США в Україні Кіта Келлога. Дональд Трамп доручив Келлогу зупинити війну в Україні за сто днів. У WSJ зазначили, що Трамп має намір контролювати мирний процес, а Келлог не є самостійним діячем і, хоча має потрібний в цій справі військовий досвід, не має не менш потрібного дипломатичного. До того ж Москва планує взаємодіяти безпосередньо з Трампом і мало зважає на Келлога. Не кажучи вже про те, що вона не демонструє зацікавленості у припиненні бойових дій.

“Келлог, нагороджений ветеран В'єтнаму, який дослужився до звання генерал-лейтенанта, останнім часом публічно підтримує думку про те, що Україна може здобути перемогу на полі бою проти Росії за допомогою США, – зазначили у The Wall Street Journal. – Він хвалив рішення адміністрації Байдена надати Україні більш потужну зброю, заявивши, що це дає Трампу важелі впливу на майбутні переговори, і припускав, що надання Україні більшої кількості зброї можна буде використати як кийок для того, щоб примусити Москву до переговорів”.

Але, як говорилося далі в тексті, “(радник президента США з питань національної безпеки у 2018 та 2019 роках Джон) Болтон побоюється, що Трамп на майбутніх переговорах може змусити Київ до руйнівних поступок Москві, ‘тому що я думаю, що Путін знає, як маніпулювати Трампом’, і Келлог навряд чи буде слугувати противагою впливу Путіна. ‘Він просто робитиме те, що скаже йому Трамп, – сказав Болтон про Келлога. – Він може короткочасно протестувати, але Трамп обрав Келлога не за його незалежні судження’”.

У WSJ також звернули увагу, що прокремлівські російські медіа відреагували на призначення Келлога агресивно і зневажливо. Наприклад, “російські коментатори припустили, що відданість Келлога Україні і ворожість до Росії можуть бути навіть сімейними рисами. Його дочка Меган Моббс є відставною кадровою військовою і президенткою неурядової організації, яка переправляє гуманітарну допомогу в Україну з логістичного центру в Румунії. Російське державне інформаційне агентство ТАСС зазначило, що неурядова організація Weatherman Foundation репатріювала загиблих в Україні американських добровольців, а одного разу організувала візит Келлога в Україну, ‘після якого він закликав Сенат негайно надіслати летальну допомогу Києву. Це означає, що немає жодного натяку на неупередженість’”.

З іншого боку, “Сет Джонс, політолог і експерт з питань оборони Центру стратегічних і міжнародних досліджень, назвав Келлога серйозним мислителем, чия присутність в орбіті Трампа покликана надати ваги ухваленню рішень щодо України в Білому домі. Але, сказав він, особисті нападки Кремля на Келлога … не обіцяють жодній угоді нічого доброго. ‘Переговори ще навіть не розпочалися, а вони вже нападають на провідного американця, якого до цього залучено, – сказав він. – Це не звучить сприятливо для переговорів або навіть для припинення вогню’”.

Огляд підготувала Софія Петровська, “ОстроВ”

Статті

Луганськ
25.01.2025
11:55

«Ольготерапія» від переселенки із Сіверськодонецька: як педагогиня й музикантка Ольга Панаріна допомогла собі й допомагає іншим

За короткий час Ольга Панаріна організувала при хабі заняття з казкотерапії й музикотерапії для дітей, курс «Артджерело» для дорослих, гру «Колесо емоцій» тощо.
Світ
24.01.2025
18:29

Трамп пообіцяв показати Путіну кузькіну мать. Перший тиждень роботи нової адміністрації США

“У мене немає іншого вибору, крім як обкласти високими податками, тарифами і санкціями все, що продає Росія Сполученим Штатам та іншим країнам-учасницям”
Світ
23.01.2025
13:00

Зарубіжні активи РФ: вічна «заморозка»

З урахуванням поточної ситуації на фронті, коли вже ніхто, включно з президентом, не говорить про військове звільнення окупованих територій, – не доводиться розраховувати на виплату РФ компенсацій за завдані Україні збитки.
Всі статті