Шпигунські застосунки під час війни: як захищатися

А ви знали, що за вами можуть стежити? Так, просто зараз! Застосунки в смартфоні регулярно збирають ваші особисті дані. Компанії використовують інформацію, щоб налаштувати дієвішу рекламу та оптимізувати свої продукти. Однак цією свободою передавання даних вміло користуються й шахраї. 

Яку інформацію збирають?

Є чимало шпигунських застосунків, які незаконно збирають особисту інформацію користувачів. Вони записують усе, що користувач вводить на клавіатурі, зокрема паролі й повідомлення.

Є застосунки-шпигуни, які стежать за діяльністю користувача. Вони надають шахраям доступ до історії браузера, переглянутих документів, листувань тощо. Крім того, знімають екрани пристроїв і передають зловмисникам. 

Застосунки-шпигуни для соціальних мереж дають змогу дізнатися інформацію про користувача та його друзів: що сподобалося людині, з ким та якою інформацією ділилася вона в мережі.

Такі застосунки збирають дані про людей або організацію без їхнього відома. Вони отримують доступ до мікрофона, камер, надісланих та отриманих повідомлень, фотографій, геолокації. 

Як виявити шпигунські застосунки?

Шпигунські застосунки працюють у фоновому режимі. Щоб виявити їх, спробуйте відповісти на такі запитання:

  1. Чи є на вашому пристрої застосунки, які ви не встановлювали або про які не знаєте? Це перша ознака шпигунської програми, тож імовірно, що ваш пристрій заражений. 
  2. Які дозволи вимагає кожен з ваших застосунків? Якщо ці дозволи не мають безпосереднього зв’язку з функціоналом програми, імовірно, ваш пристрій заражений.
  3. Чи почав ваш смартфон повільніше працювати? Ви помітили, що використовуєте більше інтернет-трафіку, ніж зазвичай? Це також може бути ознакою роботи шпигунського застосунку.

Щоб захиститися від шпигунських застосунків, дотримуйтеся таких порад:

  • Установіть надійний антивірус й антишпигунське програмне забезпечення на свої пристрої та постійно оновлюйте їх.
  • Установлюйте програмне забезпечення з надійних джерел, наприклад з AppStore, Google Play, Microsoft Store.
  • Не переходьте за посиланнями та не відкривайте вкладення в електронних листах або на маловідомих сайтах, які видаються підозрілими або на які ви потрапили випадково.
  • Забороняйте стороннім застосункам і сервісам доступ до своїх особистих даних, камери, мікрофона, геолокації.
  • Придумайте складний, унікальний і довгий пароль з комбінацією букв, цифр та символів і не забувайте ввімкнути двофакторну автентифікацію, щоб захистити кожен обліковий запис.
  • Не діліться особистими даними з незнайомцями. Під підозрою також ваші знайомі, які звертаються з нетиповими проханнями. Краще переконатися, що це дійсно та людина, за яку себе видає.
  • Вимикайте GPS, WiFi, Bluetooth, коли вони вам не потрібні.
  • Регулярно оновлюйте програмне забезпечення. Це допоможе захиститися від нових загроз.

Що робити, якщо шпигунський застосунок уже потрапив на ваш пристрій? 

  • Установіть надійний антивірус, який знайде та видалить шпигунський застосунок.
  • Перевірте дозволи до камери, мікрофона, місця розташування в різних застосунках.
  • Скористайтеся спеціальними програмами, що виявляють шпигунські застосунки. Вони мають як платні, так і безплатні версії. Такі програми допоможуть знайти шпигунські застосунки, що приховані від ока звичайного користувача.
  • Якщо шкідливий застосунок уже на вашому пристрої і ви не знаєте, як його видалити, скопіюйте важливі дані в хмару або зовнішній носій та відновіть заводські налаштування. 
  • Оновіть програмне забезпечення пристрою. 

 

*Партнерська соціальна кампанія 

Матеріал створено в межах загальнонаціональної кампанії з підвищення рівня обізнаності населення України щодо кіберзагроз та основних правил кібергігієни, що реалізується Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні за підтримки Державного департаменту США. Думки авторів матеріалу не обов’язково відображають позицію Державного департаменту США.

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Світ
11.02.2025
23:37

«Американський план означатиме кінець військового конфлікту на умовах Москви». Російські ЗМІ про Україну

«Сі Цзіньпін прийняв запрошення Путіна приїхати до Москви на День Перемоги, якщо вони домовляться про військовий союз, то Дональд Трамп програє не тільки Україну».
Країна
10.02.2025
16:00

БЗВП у закладах вищої освіти та вступники з окупованих територій: у чому є небезпека

Занепокоєння викликає базова загальновійськова підготовка (БЗВП), яка впроваджується в Україні для студентів вищих навчальних закладів з вересня 2025 року, – зокрема, як вона може вплинути на безпеку абітурієнтів з окупації.
Донбас
09.02.2025
13:27

Бездомним жителям окупованого Донбасу пояснили, що їм не світять навіть «віджаті» у сусідів квартири. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Місцеві ЗМІ розповіли, що всю «безгосподарну» нерухомість буде поділено на три частини. Більшість квартир, найімовірніше, дістанеться відрядженим Кремлем управлінцям і силовикам, потрібні окупаційній владі фахівці рангом нижче теж отримають дах над...
Всі статті