“Катування з боку російських солдатів досягло рівня систематичної, схваленої на державному рівні політики”. Огляд західних медіа

Західні оглядачі стривожені залученням Росією до війни північнокорейських солдатів. Ще їх, звичайно, непокоїть результат президентських виборів у Сполучених Штатах – зокрема, через ризик скорочення або повної втрати Україною військової допомоги у разі перемоги Дональда Трампа. Чимало західних оглядачів закликали президента Джо Байдена прийняти, поки не пізно, рішення, які принаймні розв’язали би руки Україні і союзникам.

“Яке б рішення не прийняв (або від якого не ухилився би) Байден в останні тижні свого перебування на посаді, воно створить реальність, з якою доведеться мати справу наступному президенту, – написали, зокрема, у The New York Times  – Камала Гарріс, якщо переможе, пообіцяла продовжити військову та економічну підтримку від адміністрації Байдена: 174 мільярди доларів, обіцяних з початку війни в лютому 2022 року, в тому числі 61 мільярд, схвалений Конгресом у квітні. Однак адміністрація Гарріс зіткнеться зі зростаючим опором з боку деяких республіканців і демократів щодо повної підтримки, і Гарріс буде легше продовжувати дії, вже вжиті її адміністрацією, що йде, ніж давати розпорядження про нові”.

“Дональд Трамп викликає більше занепокоєння щодо України. Він заявляв, що закінчить війну за 24 години, якщо виграє президентські вибори. Він не пояснив, як саме, але, зважаючи на його загадково дружні стосунки з Путіним, умови не будуть сприятливими для українців. Втім, скасувати політику щодо дальніх ударів, яка вже діє, буде нелегко навіть Трампу, враховуючи, що американська громадськість, включно з багатьма республіканцями, все ще рішуче підтримує Україну”.

 

“Сьогодні ми думаємо все більше про те, як Україні вижити”

Новини з фронту не додавали союзникам натхнення. Як написали у The New York Times, “стрімке просування Росії разюче відрізняється від ситуації минулого року, коли лінія фронту залишалася здебільшого статичною, а обидві сторони проводили амбітні наступальні операції, які здебільшого закінчувалися невдачею. Але патова ситуація, яка визначила 2023 рік, заклала основу для нещодавнього прогресу Росії. Якими б незначними не були успіхи, російські атаки поступово послабили українську армію до того, що її війська настільки розтягнуті, що вже не можуть утримувати деякі позиції, кажуть українські солдати і військові аналітики”.

Воєнний експерт у фінляндській аналітичній організації Black Bird Group Пасі Паройнен, говорилося далі в тексті NYT, “порівняв безперервні атаки, які українські сили намагаються відбити, з “постійною грою у ‘вбити крота’, коли нові кризові точки виникають швидше, ніж з ними можна впоратися”. Це дозволяє Росії швидко просуватися вперед, коли вона знаходить слабке місце”.

“Вінсент Турре, аналітик Французького фонду стратегічних досліджень, вказав на інші фактори, які сприяли просуванню Росії, зокрема, на більш активне використання потужних керованих бомб, які можуть знищувати укріплені позиції противника, а також на брак українських укріплень в районі, де зараз відбуваються бойові дії. ‘Українська оборона все більш і більш побита, місцевість все більш і більш сприятлива для російських наступальних дій, і, на додаток до цього, росіяни мають кращий імпульс’ за допомогою керованих бомб, сказав Турре. ‘Ці три фактори разом пояснюють зростання російських успіхів’. Українські війська також страждають від серйозної нестачі особового складу”.

“Після захоплення міста-фортеці Вугледар на початку цього місяця російські війська зіткнулися з переважно відкритою місцевістю з нещільними українськими оборонними лініями і кількома міськими районами, де українські війська могли б закріпитися і чинити жорсткий опір, – звернули увагу у The New York Times. – Лише за минулий тиждень Росія просунулася приблизно на шість миль на північ від Вугледара: незвично швидкими темпами порівняно з попередніми досягненнями. ‘Росіяни вже далеко за старою лінією фронту та її великими мінними полями, які зупинили попередні наступи на Вугледар у 2023 році’, – сказав Паройнен”.

При цьому, на відміну від України, в Росії не зменшується підтримка війни, стверджують у The Guardian. “Оскільки Росія зазнала більше втрат цього літа і восени, вона також активізувала призов на військову службу. За даними українського дослідницького центру OpenMinds, після вторгнення України в Курську область цього літа кількість російських оголошень про набір до армії зросла на 224 відсотки. Дані також показують, що лише в серпні 2024 року інтернет-пошуки військових контрактів у Росії зросли на 66 відсотків. За винятком поодиноких протестів невеликої групи обурених дружин і матерів, громадська думка, що підтримує вторгнення, залишилася в основному незмінною, навіть в умовах рекордних втрат. Це підриває початкові припущення Заходу і України, що великі втрати зупинять російську військову машину”.

“(Директор аналітичного Левада-Центру Денис) Волков вважає, що одна з головних причин очевидної байдужості російського суспільства до зростання кількості загиблих полягає у складі армії. Статистика показує, що більшість тих, хто воюють і гинуть, – це або добровольці з бідних регіонів Росії, або колишні ув'язнені, а не мобілізовані солдати, яких змусили воювати, або ті, хто підписав контракт до війни. …“Більшість чоловіків, які зараз воюють, роблять це добровільно за значні фінансові стимули. Суспільство сприймає це як їхній вибір, що призводить до відносно спокійної реакції на їхню загибель, – сказав Волков. – Дружини загиблих отримують значні компенсації, а їхні діти – безкоштовну університетську освіту. Як наслідок, сім'ї вважають, що держава дбає про їхні інтереси”, – процитували у The Guardian.

“Росія не може воювати вічно. Але американські, європейські та українські чиновники побоюються, що переломний момент в Україні настане раніше. ...Похмурий настрій проявляється у зміні риторики в Америці. Високопосадовці як Остін все ще звучать впевнено, обіцяючи, що Україна переможе. Ті, хто займаються плануванням у Пентагоні, кажуть, що насправді віра початку 2023 року, що українські сили зможуть повернути свою територію або змусити Росію до переговорів за допомогою добре продуманого удару, поступилася місцем вузькій концентрації на запобіганні поразці. “Сьогодні ми думаємо все більше про те, як Україні вижити”, – сказала людина, яка бере участь у такому плануванні”, – написали у The Economist .

 

“Вести війну на власних умовах”

Інші оглядачі свідчили про те, що ситуація хоч і важка, але не безнадійна. “Кілька разів за останні три місяці зграї з 150 українських безпілотників пролетіли сотні кілометрів над територією Росії, врізаючись у ракетні склади, стратегічні паливні резервуари, військові аеродроми і оборонні заводи. Ці глибокі удари, які колись вважали винятковими, тепер майже не згадують у новинах. Проте українські чиновники і деякі з їхніх західних прихильників все частіше розглядають шкоду, якої завдають дальні атаки, як фактор, що змінює правила гри і може змусити президента Владіміра Путіна піти на переговори про прийнятний мир”, – написав кореспондент The Wall Street Journal.

Він наголосив, що “у критичний момент війни Україна розвиває свою ударну зброю дальнього радіусу дії. Російські війська, спираючись на перевагу в живій силі та боєприпасах, повільно, але впевнено просуваються на східному Донбасі і випробовують українську оборону в південній частині Запорізької області. У Києві та серед багатьох його прихильників зростає переконання, що війна в Україні не може бути виграна лише в Україні, і що для її завершення необхідно завдати набагато більшої шкоди російській економіці та військовій інфраструктурі. …Сенатор Роджер Вікер, провідний член Сенатського комітету з питань збройних сил, у листі до президента Байдена цього місяця поскаржився на те, що Вашингтон ‘підрізав’ військову спроможність України. Він закликав Байдена накласти обмеження на використання Україною ATACMS на основі ‘типів цілей, а не відстані до кордону, який Росія навіть не визнає’, і передати Києву ‘значну кількість’ американських ATACMS, що перебувають на озброєнні армії США”.

“Наразі, хоча Росія продовжує невибіркові атаки на українські міста, Київ не завдає ударів по російських цілях, які не мають чіткого зв'язку з військовою кампанією, – звернули увагу у WSJ. – Україна не намагалася вивести з ладу російську цивільну авіацію, хоча російські атаки приземлили всі українські цивільні рейси з лютого 2022 року. Підриваючи нафтопереробні заводи, Київ також утримується від нанесення ударів по російських нафтоекспортних об'єктах, які є фінансовим рятівним колом для Кремля, навіть попри те, що значна частина цього експорту проходить через Чорне море і знаходиться в межах легкої досяжності. Така стриманість частково є результатом занепокоєння Вашингтона щодо різкого зростання цін на нафту, особливо напередодні виборів 5 листопада. Однак, якщо Україна відчує більший тиск на полі бою в найближчі місяці, ці рукавички можуть зняти”.

“Сергій Стерненко, український фандрайзер, який постачає військовим безпілотники, зазначив, що західні санкції щодо експорту російської нафти не застосовуються належним чином, і що продаж нафти таким країнам, як Індія, забезпечує Путіна критично важливими для війни коштами. За його словами, українські удари по російських експортних терміналах можна вважати ще однією формою економічних санкцій. ‘Для України це війна на виживання, – сказав Стерненко. – Ми повинні знищити все, що допомагає ворогу продовжувати війну проти України’”, – процитували в американському виданні.

Власне, США погодилися дати Україні 800 мільйонів доларів на виробництво безпілотників дальньої дії. “Представник Пентагону, який говорив на умовах анонімності через делікатність питання, підтвердив цей крок, який відбувається в той час, коли Сполучені Штати змінюють свою політику і рухаються в напрямку зміцнення здатності України вести війну власною зброєю і на власних умовах”, – зазначили у The New York Times.

Тут також нагадали, що “США тривалий час чинили опір наданню Україні грошей безпосередньо на озброєння, натомість зображуючи свою підтримку Києву у війні як спосіб підтримати американські компанії та мінімізувати потенціал для корупції. Пакети американської військової допомоги Україні останнім часом скоротилися, частково через занепокоєння щодо зменшення запасів Пентагону. У квітні Данія стала першою країною, яка приєдналася до української кампанії під назвою Manufacturing Freedom, що має на меті зібрати 10 мільярдів доларів на виробництво української зброї. Уряд Данії погодився виділити близько $28,5 млн на закупівлю зброї в українських виробників. Пізніше до них приєдналися Канада та Нідерланди”.

Грант Шаппс, донедавна міністр оборони Великобританії, у колонці для The Times висловив думку, що “якщо ми зараз не зробимо все для того, щоб Путін програв, ми постраждаємо від наслідків не лише тут, в Європі, але й в Індо-Тихоокеанському регіоні і в усьому світі. Ціна дозволу на використання нашої зброї, навіть всередині Росії, якщо Путін нападає звідти, буде мінімальною порівняно з наслідками перемоги Путіна і, таким чином, можливості іншим повірити в те, що інтерес Заходу можна вичерпати. Тому зараз настав час не лише надати дозвіл на використання наших ракет великої дальності Storm Shadow, але й зробити це, не чекаючи на рішення з Вашингтона”.

“Ми повинні піти далі, подвоївши нашу оборонну підтримку України, незважаючи на витрати на поповнення запасів боєприпасів, і закликаючи решту членів НАТО та інші цивілізовані країни наслідувати цей приклад, – написав Шаппс. – Ці витрати – ніщо у порівнянні з потенційно руйнівними наслідками повномасштабного конфлікту між Китаєм і Тайванем. …Найефективніший спосіб переконати китайське керівництво відступити – мирною політичною дискусією і гарантуванням, щоб, коли Захід каже, що сила не переможе, ми не мали би на увазі лише доки нам не набридне підтримувати свободу. Посилення нашої підтримки України сьогодні було б не лише правильним вчинком, але й зробило б вторгнення на Тайвань набагато менш імовірним, тим самим захистивши нас від рецесії чи навіть депресії”.

Також редакція The Times наголосила, що “Зеленський ніколи не просив прямої бойової допомоги; він просив військову техніку, за допомогою якої українці самі можуть вести справедливу війну за самозахист і повернення незаконно анексованих територій. Залучення сил КНДР тягне за собою ще більшу потребу, і в ім’я честі і стратегічних інтересів Заходу її потрібно задовольнити. У той час як Кремль безжально киндає у бій молодих солдатів і зазнає жахливих втрат, Україна потребує здатності нейтралізувати російські переваги, такі як повітряна розвідка; і, що найбільш актуально, вона потребує боєприпасів. Розпливчасті розмови деяких західних політиків про зупинку дрейфу до світової пожежі є помилковими. Мир прийде в регіон і на континент, коли агресор зрозуміє, що за нього доведеться платити. У Путіна небагато союзників. В України їх багато, і вона не повинна відступати”.

Що ж стосується власне солдатів Північної Кореї на службі Росії, журналісти і військові фахівці поки гадають, як саме їх задіюватимуть, але перший погляд на новоприбулих нікого не вразив.

“Північнокорейські війська, що наближаються до лінії фронту Росії з Україною, можуть бути не найкращими в армії Кім Чен Ина. Судячи з відеозаписів і даних розвідки, вони виглядають молодими – підлітками або 20 з чимось-річними – і, ймовірно, перебувають на ранніх стадіях військового призову. За словами військових аналітиків, солдати мають відносно низький зріст і слабку статуру – відбиток поширеного недоїдання в бідній Північній Кореї. Їхню спеціальну підготовку було зосереджено на вбивствах і руйнуванні інфраструктури в гірській Південній Кореї, що дуже відрізняється від окопної війни, яка розгортається на рівнинній місцевості вздовж українсько-російського кордону. Ці новобранці, ймовірно, ніколи не залишали Північну Корею. Армія країни має на озброєнні стару і застарілу військову техніку. “Просто найманці-гарматне м'ясо”, – сказав депутатам у четвер міністр оборони Південної Кореї Кім Йонг Хен, оцінюючи війська”, – процитували у The Wall Street Journal.

У The Times розповіли, що “корейська армія є четвертою за чисельністю армією у світі з 1,3 мільйонами солдатів і 7,6 мільйонами резервістів. Всі чоловіки зобов'язані відслужити до десяти років, жінки – п'ять років. Північна Корея має флот військових кораблів і підводних човнів, ескадрильї застарілих російських винищувачів і відносно новий бойовий танк “Покпунг-хо”, або “Штормовий тигр”, який схожий на російський Т-72. Значна частина її звичайного озброєння – обладнання часів холодної війни, що залишилося від Радянського Союзу, – старіє і не має запасних частин. Ніщо з цього не допоможе президенту Путіну у його війні в Україні, до якої, як є побоювання, готуються приєднатися північнокорейські війська”.

Найбільшу користь Росії можуть принести північнокорейські спецназівці, яких вчили десантуватися в тилу у США і Південної Кореї на парашутах і підводних човнах, атакувати порти, аеропорти, атомні електростанції і сіяти жах серед цивільного населення. За оцінками Південної Кореї, Північна Корея налічує 200 тисяч військовослужбовців у своїх спецпідрозділах”, – додали у британському виданні.

 

Порожні ліжка

Західні журналісти продовжували підтримувати Україну, розповідаючи також про військові злочини росіян і долю їхніх жертв. Наприклад, The New York Times  опублікували текст про катування росіянами цивільних полонених на окупованих територіях. При тому йшлося також про злочини десятилітньої давності. “Перші випадки катувань українців у місцях позбавлення волі з'явилися десять років тому, коли підтримувані Москвою сепаратисти захопили владу в частинах східних Донецької та Луганської областей”, – написали у NYT.

Один з героїв тексту – 43-річний Олексій з Донецька, якого захопили і катували у 2015 році, коли він намагався виїхати з міста. Як розповів він, його били протягом тижня кожного дня до втрати свідомості, а потім викинули помирати на якомусь полі серед трупів. Коли він прийшов до теми, були сутінки, і оскільки після побоїв він не міг підвестися, він став повзти. Він налякав жінку, яка збирала там у тачку пляшки, але вранці вона повернулася з чоловіком і дочкою. Олексія поклали на ту саму тачку, відвезли до себе і вилікували. Він зміг, зрештою, виїхати з окупованої території завдяки волонтерам.

Ще один чоловік, про якого йдеться в тексті, – 48-річний Євген з півдня України, якого у грудні 2022 року викрали і катували росіяни. “Протягом шести тижнів після побиття він не міг лежати і міг спати тільки сидячи на стільці. ‘Мої ноги, мої сідниці, все нижче пояса було чорним, – розповів він. – Всі мої кінцівки, всі м'язи не працювали. Шкіра на руках була вся в тріщинах’. За словами Євгена, йому знадобилося вісім місяців, щоб одужати за допомогою місцевого лікаря, який сказав йому, що він був не єдиним, кого катували в тому підвалі”.

“За даними Організації Об'єднаних Націй, Росія окупувала приблизно п'яту частину території України, де проживає понад чотири мільйони людей. Окуповані території включають Крим, насильно анексований Росією у 2014 році; частини східної України, захоплені також у 2014 році; і широку смугу східної та південної України, завойовану у 2022 році. Доля українців на цих територіях є однією з причин, чому президент України Володимир Зеленський заявляє, що не погодиться на мирну угоду, яка передбачає передачу територій Росії. “Україна не торгує своєю землею і не залишає своїх людей”, – сказав він на конференції, присвяченій Криму, яка відбулася у вересні в столиці України Києві. Крім того, російські війська утримують близько 22 тисяч українців, приблизно вісім тисяч з яких є військовополоненими, а решта – цивільними, багатьох з них – за сумнівними звинуваченнями, за даними правозахисних організацій та українських посадовців”.

“Еліс Джилл Едвардс, спеціальна доповідачка ООН з питань катувань, заявила минулого року, що катування і сексуальне насильство з боку російських солдатів над українськими цивільними і військовослужбовцями досягло рівня систематичної, схваленої на державному рівні політики”, – також написали у The New York Times.

Також в NYT розповіли, що на Манхеттені в Нью-Йорку встановили інсталяцію “Порожні ліжка” з фотографій художника Філа Бюлера, присвячену викраденим росіянами українським дітям. Бюлер планував фотографувати в Україні кімнати викрадених дітей, але не зміг отримати доступ до них через відкриті слідства. Тож натомість він зробив фотографії кімнат і особистих речей дітей, які повернулися, а також дитячих малюнків зі зруйнованих квартир. Всі вони – з-під Києвщини. “Ці фотографії слугують сумним нагадуванням: за даними порталу ‘Діти війни’, проекту, що підтримується українським урядом, майже 20 тисяч дітей було викрадено, багато з них досі вважаються зниклими безвісти. Лише 388 дітей благополучно повернули після того, як їх вивезли до Росії або на підконтрольні Росії території”, – написали у The New York Times.

“68-річний Бюлер, – говорилося в тексті, – займається мистецтвом протягом останніх п'яти десятиліть, включаючи масштабні інсталяції, документальну фотографію та фільми на політичну тематику. Серед його минулих робіт – ‘Стіна брехні’ 2020 року– 50-футовий банер, на якому зображені маніпулятивні заяви Дональда Трампа та інших людей щодо легітимності президентських виборів у США у 2020 році. Бюлер називає цей тип робіт циклорамами”. Його інсталяція в Манхеттені, яка залишатиметься там до кінця листопада, інтерактивна. “Відвідувачі можуть потримати та доторкнутися до м’яких іграшок, а також послухати українські колискові, – написали в NYT. – ‘Колискові пісні солодкі та заспокійливі, – каже Бюлер. – Але коли ви усвідомлюєте, що вони призначені для дітей, які були викрадені або переміщені війною, їх значення змінюється і стає більш гірким’”.

“Ідея ‘Порожніх ліжок’ виникла з глибоко особистого моменту десять років тому, коли Бюлер побачив спальню, збережену для доньки друга, яку збив п'яний водій. Для створення цього муралу Бюлер двічі їздив до України: у жовтні 2023 та вересні 2024 року. …‘Думаю, що кожні батьки можуть уявити, що там лежить їхня улюблена дитина’, – сказав Бюлер, маючи на увазі фотографії зі спальних кімнат. Він сподівається, що мурал, який охоплює цілий квартал, створить простір для глядачів, щоб поміркувати про втрату і очікування. ‘Я хотів, щоб він був на вулиці, де кожен, хто проходить повз, міг би зупинитися і повзаємодіяти з цією роботою’, – сказав він”.

Огляд підготувала Софія Петровська, “ОстроВ”

Статті

Країна
21.12.2024
10:15

Економічні підсумки-2024: і це минеться…

Зрозуміло, що українці не стали менше їсти та не перестали купувати одяг та взуття. Просто їх самих у країні стало значно менше.
Донецьк
20.12.2024
11:00

Телемедицина на Донеччині: між ідеєю та практикою

Телемедицина – це медична послуга, яка надається на відстані через електронні засоби зв’язку. Простими словами - онлайн-консультації з лікарями за допомогою телефона, планшета або комп’ютера.
Країна
19.12.2024
11:54

Павло Лакійчук: Від того, як відбуватиметься битва за Покровськ, залежить весь перебіг бойових дій на Донецькому напрямку

Останні місяці ситуація на фронті для українських військ стабільно погіршується. На сьогодні ворог сконцентрував увагу на Покровському та Курахівському напрямку та досяг там певних успіхів. Військові говорять, що окупація Курахового – це питання...
Всі статті