«Іскандер» перед вечерею в «Ria Pizza». Кафе Краматорська до і після удару російської ракети

Сорок днів тому, 27 червня, російська ракета «Іскандер» вбила в кафе «Ria Pizza» в центрі Краматорська 12 осіб.  Серед них - троє дітей. Після виявлення на місці удару тіла останнього загиблого пошукова операція була завершена 29 червня. Через чотири дні в лікарні Дніпра померла 13-та жертва ракетної атаки. Що стосується поранених, то їх – 65.

Загинуло багато співробітників закладу – офіціанти, кухар, адміністратор. Здебільшого це хлопці та дівчата від 17 до 27 років. Від впливу вибухової хвилі працівників і відвідувачів ресторану відкинуло до стін і меблів, де людей засипало осколками скла та іншими уламками. Будівля повністю зруйнована - зараз на її місці залишилися лише руїни.

Співзасновник "Ria Pizza" Юрій Гут на руїнах кафе в Краматорську

Історія кафе «Ria Pizza» почалася в грудні 2011 року, коли уродженець Краматорська Юрій Гут разом з іншими співзасновниками відкрили в місті невелику піцерію з простим меню. За понад десять років роботи заклад перетворився на своєрідний культурно-розважальний центр із лаундж-баром, караоке, нічним клубом і тематичними вечірками, став улюбленим місцем не тільки серед місцевих, а й іноземних журналістів, волонтерів та представників міжнародних делегацій.

Після вторгнення РФ в Україну «Ria Pizza» майже два місяці працювала на доставку і самовивіз. Коли 8 квітня російські війська вдарили ракетою "Точка-У" по залізничному вокзалу Краматорська, керівництво вирішило зачиняти заклад у рідному місті та облаштуватися в Києві.

"Наш заклад був одним з останніх, який продовжував роботу. Моментами було важко, доводилося викручуватися, як доставляти продукти. Але ми справлялися і навіть організовували безкоштовні обіди для військових, волонтерів, поліцейських. Якийсь час ми працювали у збиток. А коли з обстрілом залізничного вокзалу ситуація загострилася ще більше і частина персоналу почала виїжджати, вирішили шукати місце в столиці", - розповідає Юрій Гут.

Евакуацію частини співробітників і перевезення меблів, кухонного обладнання та інших необхідних речей розпочали в травні своїми силами. А до кінця місяця відкрили заклад у Печерському районі столиці.

"У Києві на той момент працювали як люди зі старого складу, так і одночасно з'являлися нові співробітники. У Краматорську в цей час залишалася напружена ситуація з роботою, і через певний час ми вирішили відновити роботу кафе в прифронтовому місті, адже життя в ньому тривало, незважаючи на обстріли. Багато хлопців із персоналу краматорського кафе були єдиними, хто працював у їхніх сім'ях, і могли прогодувати себе і своїх близьких", - згадує бізнесмен.

З будівлею відомої в місті піцерії поруч стоїть семиповерховий готель "Краматорськ", супермаркет і житлові багатоповерхівки. Тут завжди людно. У день удару російський снаряд прилетів близько о пів на восьму вечора і влучив безпосередньо в ресторан, де майже всі столики були зайняті відвідувачами.

"Я був у дорозі, коли дізнався. Шоковий стан. Це справжня трагедія. Тепер же я й не знаю, що було б краще - відкриватися чи ні, можливо, люди залишилися живими", - каже Юрій Гут.

Вид на "Ria Pizza" до і після влучання російської ракети

Російські ЗМІ та пропагандистські Телеграм-канали одразу після обстрілу почали поширювати інформацію спершу про "корпоративі військовослужбовців ЗСУ", а потім про "перебування в приміщенні іноземних найманців". У Міноборони РФ фактично визнали відповідальність за цю атаку, заявивши, що було "уражено пункт тимчасової дислокації командного складу 56-ї мотопіхотної бригади ЗСУ".

Наступного дня в Краматорську затримали ймовірного коригувальника ракети. Ним виявився 57-річний місцевий житель Володимир Синельник, працівник місцевого газотранспортного підприємства. За даними СБУ, його давно дистанційно завербувала російська розвідка, а після повномасштабного вторгнення "активувала" і поставила завдання зі збору розвідданих про переміщення ЗСУ в Донецькій області. У спецслужбі стверджують, що 27 червня він отримав завдання з'ясувати, чи працює "Ria Pizza", а коли військові РФ отримали позитивні дані, то відразу вдарили ракетою по кафе.

Затримання СБУ корегувальника ракетного удару по кафе "Ria Pizza"

"Підозрюваний затриманий, він перебуває під вартою. У нього немає виправдання своїм діям, каже, що не знав про наслідки, що його попросили познімати заклад, і він це зробив. У справі призначено комп'ютерно-технічну експертизу для того, щоб отримати повну інформацію з телефону цієї особи, а також із камер відеоспостереження, що знаходилися навколо кафе", - коментує прессекретар ГУ СБУ в Донецькій і Луганській областях Галина Прищепа.

На відео допиту, чоловік розповідає, що отримав дзвінок від військового російської армії, який перебуває на території "ДНР" і попросив зняти на телефон заклад і його відвідувачів.

"Після робочого дня я поїхав на місце і зняв на відео кафе, де перебували цивільні люди, зокрема діти. Це відео я відправив і поїхав додому. З новин дізнався, що кафе "Ria" потрапило під ракетну атаку. Я віддзвонився і сказав, що загинуло багато цивільних", - каже він.

Загиблі від удару російської ракети "Іскандер" працівники "Ria Pizza"

Окрім сімох загиблих працівників закладу харчування, четверо з числа персоналу були тяжко поранені, ще двоє людей отримали поранення середнього ступеня тяжкості. Згодом стан усіх пацієнтів покращився, і їх було виписано з лікарень. Нині частина співробітників "Ria Pizza" повернулася на роботу в київський ресторан.

"Працюємо зараз на вул. Дружби народів, 27, проте багато людей не можуть нас знайти через те, що на Google-картах немає позначки ресторану. Неможливо додати чи то через війну, чи то з якоїсь іншої причини. Про нас дізнаються здебільшого із соцмереж або завдяки знайомим і блогерам, які поширюють інформацію на різних інформаційних майданчиках. Смакові вподобання гостей у Києві трохи відрізняються від відвідувачів у Краматорську, на що, ймовірно, впливає спосіб життя міст", - зазначає Гут.

Меморіал біля київської "Riа Pizza" в пам'ять про загиблих в однойменній піцерії в Краматорську

Багато жителів Краматорська називають кафе "Ria Pizza" місцем з історією, абсолютно культовим закладом, який залишався таким навіть після становлення Краматорська адміністративним центром Донецької області та відкриття на цьому тлі нових ресторанів через наплив обласних чиновників і міжнародних посередників. З ним пов'язані теплі емоції та ностальгічні спогади людей, які й зараз живуть у місті або виїхали через війну.

"Там смачно готували і були не зовсім високі ціни. Ми були впізнаваними. Пам'ятаю випадок, коли в поїзді почув розмову жінки, яка сказала співрозмовнику телефоном: "Побачимося, як завжди, на нашому місці - у "Ria Pizza". Це було приємно, - розповідає Юрій Гут. - Думаю, що після закінчення війни одразу почнемо відновлювати заклад, от тільки людей не повернеш".

Аліна Кондратеня, Краматорськ, спеціально для "ОстроВа"

Фото: Галина Янченко, Ігор Клименко

Статті

Донецьк
23.11.2024
13:01

Навчались вокалу дистанційно. Історія дитячого театру народної пісні з Покровська

Завдяки тому, що ми навчились якісно працювати в онлайн ще з часів ковіду, мої учні зараз перемагають та отримують високі звання лауреатів міжнародних конкурсів.
Країна
22.11.2024
14:00

Українська металургія: вгору чи вниз?

При погіршенні ситуації на Донеччині через втрату джерел постачання коксівного вугілля виплавка сталі може скоротитися до 3-4 млн т. Мова про Покровськ.
Світ
21.11.2024
19:00

Політолог Костянтин Матвієнко: У РФ немає стратегічного запасу, щоб довго продовжувати війну. Вони викладають останні козирі

Ближче до ядерної війни ми не стали, це абсолютно однозначно. Я впевнений, що РФ не наважиться на ядерну ескалацію, що б ми не робили з далекобійними ракетами США та інших країн.
Всі статті