Брехливе «відродження»! Або, чому зростають податкові надходження на окупованих територіях

На своїй останній цього року «Прямій лінії» путін заявив, що в анексованих регіонах України «відродження йде досить швидко, і всі ці регіони виходять у зону самозабезпеченості».

Зокрема, за словами російського автократа, «у Донецьку зростання склало вже десь 79 відсотків, у Луганську – взагалі 90 із лишком, а в Херсоні та Запоріжжі, у цих областях, – 200 із лишком відсотків зростання».

Здавалося б, такі цифри свідчать про відродження економіки окупованих територій. Тим більше, що там працює «Програма економічного відродження», оголошено Вільну економічну зону, «всяросіядопомагає» тощо. У федеральному бюджеті 2024 на «відновлення та розвиток» цих регіонів закладено 350 млрд руб. Але...

Якщо проаналізувати дані Єдиного порталу бюджетної системи РФ, то видно, що майже 90% податкових надходжень із «нових регіонів» - це ПДФО (податок на доходи фізосіб). А податок на прибуток, тобто той, який генерує бізнес, становить лише близько 12%.

От і все економічне відродження! До речі, понад 80% усіх податкових надходжень з окупованих територій припали на «ДНР»/«ЛНР».

Тепер давайте розберемося, звідки таке різке зростання доходів у населення, яке росієя звільнила від мирного життя.

«Швидше за все, ПДФО на зазначених територіях сплачують співробітники, спрямовані на відновлювальні роботи у різних сферах з інших регіонів», – припустила у коментарі одному із російських ЗМІ професор кафедри економічної та соціальної географії Росії географічного факультету МДУ Наталія Зубаревич. Це можна вважати фактором номер один.

Чинником номер два є реальне збільшення кількості населення на окупованих територіях. Воно викликане поверненням частини ВПО (особливо до населених пунктів, окупованих після 2022 р.), та переселенням на Донбас росіян, які активно скуповують там нерухомість.

І третім суттєвим чинником збільшення податкових надходжень, особливо з окупованого Донбасу, є бум продажу на ринку нерухомості.

Він викликаний загрозою «влади» націоналізувати будинки та квартири, які не будуть переоформлені власниками до 1 січня 2025 року відповідно до російського законодавства.

Це змусило багатьох переселенців терміново їхати на окуповані території, отримувати російські паспорти, переоформляти свою нерухомість та продавати її. А кожен продавець зобов'язаний заплатити 13% вартості квартири до бюджету, у вигляді податку на доходи фізосіб. Враховуючи досить високий (навіть за російськими мірками) рівень цін на нерухомість у Донецьку та Луганську, - це дуже солідні суми.

Підтвердженням вагомості цього чинника є й те, що Донецька область завжди була і залишається економічно розвиненішою, ніж Луганська. Але зростання податкових надходжень у Луганську, за словами путіна, чомусь склало «90 з лишком» відсотків, а в «ДНР» лише «десь 79 відсотків». Таку нелогічну диспропорцію можна пояснити лише тим, що Луганськ далі від фронту, активніше відбудовується і ринок нерухомості там набагато жвавіший, ніж у прифронтовому Донецьку.

От звідки такий сплеск податкових надходжень із окупованих територій до російської скарбниці.

Як бачимо, щонайменше один із його факторів – бум на ринку нерухомості – носить тимчасовий характер. Швидше за все, вже наступного року надходження від доходів за продаж квартир сильно впадуть. А якщо окупаційна влада ще й реально (як вона зараз заявляє) почне роздавати безкоштовно «націоналізовану» житлову площу приїжджим , то рієлторський ринок може помітно просісти, разом із податками, які він ніс російському бюджету.

Щоправда, цю втрату можна компенсувати кількістю росіян, які переселяються «ближче до моря».

У будь-якому випадку заяви путіна про «економічне відродження та «входження до зони самозабезпеченості», на даний момент дуже далекі від реальності. Поки що окуповані території збирають податків утричі менше, ніж отримують із російського бюджету.

Статті

Луганськ
01.02.2025
14:25

Метаморфоза. Як український політолог  миттєво стала російським професором

Лише два місяці тому, вона була завідувачкою кафедри політології дніпровського Університету імені Альфреда Нобеля. І ось, під Новий рік повертається до окупованого Луганська, і одразу ж стає професором кафедри державного управління у тепер уже...
Луганськ
31.01.2025
17:00

«Інші грані життя...». Луганський щоденник

Знайомий після десяти років очікування повернення України до Луганська відновив свій бізнес у "столиці". Не безпосередньо – він не в'їзний у "республіку". Усе робиться руками колишніх підлеглих. Раніше його торговельна мережа називалася іноземним...
Світ
30.01.2025
16:05

“Навіть Трамп, можливо, повільно усвідомлює, що в разі перемоги Путіна миру не буде ніде”. Огляд західних медіа

Тимошенко прилетіла до Вашингтона, щоб взяти участь у деяких інавгураційних заходах у понеділок. Зеленський не був присутній на церемонії. Він заявив, що поїде до Вашингтона лише на запрошення Трампа”.
Всі статті