Кожен сьомий українець готовий підняти підозрілий предмет, який може виявитися вибухонебезпечним

Близько 15% опитаних українців заявили, що готові прибрати підозрілий предмет, який може виявитися вибухонебезпечним. Така відповідь частіше зустрічається серед людей без вищої освіти, чоловічої авдиторії та в сільській місцевості. Про це свідчать результати соцопитування, проведеного BBC Media Action у партнерстві з Державною службою України з надзвичайних ситуацій.

Результати опитування свідчать, що українці не схильні ризикувати навмисно, але багато людей не усвідомлюють небезпеку. Найбільші чинники небезпечної поведінки — надмірна впевненість, а також готовність ризикувати.

Наприклад, 56% опитаних вважають, що можуть уникнути небезпеки, бо добре знають місцевість. 36% — не виключили ідею піти на території, які можуть бути вибухонебезпечними, якщо цього вимагає робота або забезпечення нагальних потреб.

Переважна більшість українців (90%) стверджують, що в разі виявлення вибухонебезпечного предмета, вони вжили б безпечних заходів: попередили б людей поблизу, відійшли б якомога далі, зателефонували б до екстрених служб і не торкалися б підозрілого предмета.

Водночас більше ніж половина респондентів (63%) помилково вважають, що безпечним є позначення місця навколо підозрілого предмета. Крім того, 21% українців підійшли б і розглянули підозрілий предмет, а 14% спробували б прибрати його.

У відповідь на питання: «Якби ви побачили підозрілий предмет, що б ви зробили?» — 66% українців декларують готовність і до безпечних, і до небезпечних дій.

Також, згідно з результатами опитування, 42% українців вважають, що інформації про вибухонебезпечні предмети недостатньо. Найбільший дефіцит інформації відчувають жителі сіл, а також жителі західного регіону.

25% українців вважають ризик зазнати поранення від вибухонебезпечних предметів високим (цей показник зростає до 30% серед мешканців південних регіонів України).

Однак загроза підриву посідає аж 11-те місце серед проблем, які хвилюють населення України найбільше. За даними ДСНС, унаслідок повномасштабного вторгнення понад 23% території України — приблизно 139 000 квадратних кілометрів — потенційно забруднені мінами й вибухонебезпечними предметами.

Із січня до травня 2024 року соціологи опитали 2421 респондента з підконтрольних Україні територій. Було організовано 12 фокус-груп, до складу яких входили люди, які проживають у регіонах із середнім та високим рівнем забруднення вибухонебезпечними предметами. Також до дослідження увійшли 10 детальних інтерв’ю з аграріями та людьми, які постраждали від вибухонебезпечних предметів.

Дослідження було проведено BBC Media Action у межах проєкту ПРООН в Україні за фінансування Уряду Японії та Humanity & Inclusion за фінансування Уряду Нідерландів.

Як повідомлялося, у Києві стався вибух, після того, як чоловік підняв невстановлений предмет, обмотаний дротом. 

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Світ
02.04.2025
14:44

«Медовий місяць» нової американської адміністрації з Москвою закінчився?». Російські ЗМІ про Україну 

"Все, «медовий місяць» нової американської адміністрації з Москвою закінчився? Чи гнів Трампа знову «швидко розсіється» - і ми продовжимо ці, вочевидь, безперспективні переговори?"
Країна
01.04.2025
10:09

К.Матвієнко про погрози Трампа і готовність РФ до миру: Це чистої води садизм

Ми є свідками агонії Росії. Коли росіяни йдуть на такі речі, це означає, що в них немає бачення на найближчий історичний період і тому вони просто мстяться та намагаються максимально нагадити Україні, поки вони не відійшли у небуття.
Донецьк Світ
30.03.2025
19:12

У Підмосков'ї заговорили «західно-українською» мовою і «побудували» Львів. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня ватажок «ДНР» Денис Пушилін долучився до зйомок пропагандистського серіалу про шахтарів Донбасу. Він особисто побував на підмосковному знімальному майданчику проєкту з робочою назвою «Порода», де ознайомився з декораціями умовної...
Всі статті