Чи зможе Прут напоїти половину України?

Нещодавно в Чернівцях сталася аварія в системі водопостачання в наслідок якої місто залишилось без води . Цей випадок актуалізував проблему водопостачання в Україні.  На думку начальника державно-комунального підприємства «Чернівці - водоканал» Михайла Крайса проблеми могло б не бути, якби Україна використовувала нові технології... 

- Михайло Лейзарович, яка сьогодні власне ситуація з водопостачанням в місті Чернівці?

- Чернівці беруть воду з 4 водозаборів, три з яких знаходяться майже на території міста. Це – Магла, Біла і водозабір Рогіз на. Останній, до речі, найстарший чернівецький водозабір, з якого починалося водопостачання в Чернівцях в 1895 р. Але ці 3 водозабори дають десь до 25-30% від потреби міста у воді. На сьогоднішній день основну нашу воду ми отримуємо з Дністра по водоводу Метків-Чернівці. Це досить дороге задоволення, тому що воду доводиться піднімати на висоту більше як 200 метрів. Крім того, протяжність цього водоводу складає 46 км. Рішення про побудову такого водозабору було прийнято ще в радянські часи в середині 70-х. Напевно тодішні проектувальники і стратеги мали своє бачення і розвитку міста і збільшення водопостачання. На сьогоднішній день, за моїм глибоким переконанням, яке збігається і з оцінкою фахівців, - нам нізвідки не потрібно воду тягнути взагалі. В нас вода є під ногами: достатньо нашої річки Прут. Коли мені задають питання чи вистачить Прута щоби живити водою таке місто, як Чернівці, я завжди наводжу приклад Ізраїлю. Практично всю свою воду мешканці цієї країни отримують з річки Йордан і відповідно з озера Кінера, яке живить Йордан. Ті, кому доводилось бувати на тій річці, здивовані що вона настільки маленька. І ось з Йордану приблизно 5 млн. людей споживають воду. А така річка, як наш Прут, думаю, могла би задовольнити потреби в питній воді навіть половину населення України. Просто потрібно застосовувати нормальні сучасні технології, такі, які в світі вже давно успішно працюють.

 

- Які це технології, і чому в нас їх немає?

- Сьогодні всі наші водозабори поділяються на 2 групи: підземні водозабори, тобто це системи свердловин з підживлюючими басейнами, звідки качається вода; і відкриті водозабори, такі як, наприклад, ми маємо на Дністрі. З Дністра забирається вода, обробляється, чиститься і подається споживачам. Так от, сьогодні в світі існують такі системи, такі фільтри, до речі малогабаритні за своїм розмірам, що в автоматичному режимі можуть здійснювати відкритий забір води. Тобто з будь-якої річки, незалежно від того, яка там мутність води, яка кількість піску чи намулу несе з собою ця вода можуть просто забирати воду, в автоматичному режимі очищувати той намул, який набивається, і відкидати його назад в річку. На березі встановлюються малі, але продуктивні очисні споруди, в них подається вода і відтак на виході після повної очистки подається питна вода. Таким чином воду отримує Європа, країни Азії, Близького Сходу.

- Отже, ви плануєте встановити щось подібне в Чернівцях?

- У нас існує два проекти. Перший, це будівництво Прутського водозабору для нашого міста. Цей проект розроблений десь в 60-х рр. минулого сторіччя. Він потребує площі більше як 70 га землі для того, щоб зробити підживлюючі басейни, галереї, свердловини, тощо.

І другий проект - напрацьований вже нами. Це проект сучасної водозабірної системи для міста Чернівці, що подає 100 тисяч кубічних метрів на добу і в усьому своєму комплексі займає менше 1 га. земельної площі.

- І скільки ж це коштуватиме ?

- Попередня сума для виконання всіх робіт, включно з проектом становить 15 млн. євро. Повірте, що навіть при сьогоднішньому курсі і проблемах з курсом валют, ця цифра є досить вигідною та реалістичною для нас. До нас звернулася Ізраїльська компанія «Тагаль», яка є сьогодні провідною компанією Ізраїля в постачанні сучасних систем водозабору, водопостачання і очищення води. Їхні системи вже успішно працюють в Норвегії, в Сінгапурі, Японії. Чернівці могли би замовити у них розробку проектної документації і придбати таку сучасну систему для своїх потреб. І не тільки Чернівці. Я думаю, що сьогодні проблема водопостачання нашого міста нічим не відрізняється від проблем інших міст України, великих і малих. У нас в державі з водою скрізь проблема. І це притому, що ми всі живемо практично на воді.

-А як же географічні особливості Чернівців? Вони враховані?

- З одного боку, ми маємо великі проблеми в Чернівцях через перепад рельєфу на території міста. А перепад висот у нас становить більше як 200 м. Це досить велика цифра. Ми маємо проблеми з тим, що тиск змінюється сам по собі в мережах, які повторюють рельєф місцевості. Але з іншого боку, в Чернівцях це дає можливість мати також унікальну ситуацію. У нас є так званий резервуар чистої води на вулиці Попова. Це найвища точка в Чернівцях. І коли ми подаємо воду на Попова, то вона звідти уже під власним тиском самоплинно прямує вниз по мережі водопостачання містом. І завдяки рельєфу в деяких точках міста тиск піднімається до 12 атмосфер без дії підвищувальних насосів. А проблема всіх водоканалів в світі, всіх без винятку водопостачаючих організацій – це проблема вирівнювання тисків в системі.

- Якщо справді вам вдасться поставити цю ізраїльську систему в Чернівцях, то крім безперебійного водопостачання, які будуть ще переваги?

- Ми отримуємо чисту воду і подаємо її в місто на той самий резервуар чистої води у верхній точці. Сьогодні ми качаємо туди воду із Дністра, яка нам дорого обходиться. До речі, попередня оціночна собівартість води, якщо це буде, скажімо Прутський водозабір, буде в 4 рази дешевше, ніж сьогодні на вході води в місто. Це серйозна різниця. Сьогодні в нас собівартість куба води складає в середньому біля 3 грн. на вході в місто, а за нового проекту вода коштуватиме 60-70 коп.

- На якому етапі знаходиться ваша проектна пропозиція?

- Зараз ця пропозиція знаходиться в технічній стадії, тобто ми направили близько ста листів нашим колегам, які займаються цією проблемою. Проводимо аналізи води з річки в різних погодних умовах, в тому числі й з урахуванням умов повені, яка трапилася у нас минулого літа. Опрацьовуємо нормативні українські документи. Зараз іде до завершення технічна робота. Цим питанням ми вже займаємось приблизно півроку. Що стосується фінансування, то тут можуть бути різні шляхи. Для реалізації цього проекту безумовно ми будемо шукати всі можливі варіанти, залучати можливо і міський і обласний бюджет, і навіть комерційні організації. Є й така пропозиція, коли серйозна інвестиційна компанія може вкласти свої гроші і тоді буде продавати місту на певних умовах воду, щоб це було всім вигідно.

- Коли ж чернівчани зможуть отримати воду з нової системи водопостачання?

- Нам потрібно десь до 3 місяців для підготовчих робіт, тобто виготовити фільтри, устаткування і т. д., зібрати це все. Думаю, за рік могли би справитися з таким завданням звісно за умов безперебійного фінансування.

Розмову вів Андрій Мева, "Остров"

Статьи

Мир
05.02.2025
14:00

«Почему бы не сформировать украинское правительство в изгнании?». Российские СМИ об Украине

«России нужен не замороженный конфликт, не просто прекращение военных действий, а подлинный мир, который можно было бы заключить на международной конференции, ее можно было бы назвать «Ялта-2»
Донецк
04.02.2025
22:20

«Князь»: Хочешь выжить и победить – научись штурмовать!

И вдруг – автоматная очередь прошла почти между нами, но чуть выше! Где он спрятался?! Догадка была правильной: в полевом туалете. Оттуда и лупил из калаша. Ну, «Мурчик» дал в ответ. Кричу: «Сдавайся!». А тот: «Я свой!».
Страна
03.02.2025
16:00

Гривня: проверка на прочность

Понятно, что при таком раскладе, когда национальная денежная единица держится только на зарубежной финподпитке – как-то сложно говорить о ее стабильности и прогнозировать "светлое будущее".
Все статьи