Як дисциплінувати свій бюджет: поради

Гроші полюбляють уважність і дисципліну. Якщо їх не буде, навіть великого бюджету не вистачить на базові потреби. Особливо треба стежити за своїми коштами, коли ви взяли кредит. Наприклад, IdeaBank кредити без довідок про доходи — їх не запитують ні на одному з етапів оформлення. Однак ви все одно маєте здорово й об’єктивно оцінювати свої фінансові можливості.

Порахуйте витрати й прибуток

Банальна порада фінансової грамотності: записуйте свої витрати й прибуток. Не відкладайте цю справу на тиждень, бажано робити автоматично одразу, тільки-но ви вийшли з магазину. А наприкінці кожного тижня й місяця треба підбивати підсумки. 

Якщо з прибутком ще все просто, з витратами треба бути уважніше. Для зручності їх треба розбивати за категоріями:

  • продукти;
  • ліки й медицина;
  • розваги;
  • кафе й ресторани;
  • одяг;
  • комунальні платежі.

Здається, що чашка лате вранці перед роботою нічого не коштує, а наприкінці місяця вона округлиться до суттєвої суми. Завдяки такому розподілу ви можете визначити, де витрачаєте забагато, та куди можна направити фінансування.

Користуйтеся додатками

Не обов’язково вести свої нотатки десь у блокноті. Для цього зараз легко використовувати ваш смартфон. Перевага застосунків:

  • рахує за вас витрати на певні категорії;
  • ви можете вибирати стандартні витрати, а можете вносити свої;
  • можна приєднувати банківські картки, щоб витрати з телефонів рахувати автоматично.

Є купа застосунків. У всіх них можуть бути спершу незручні інтерфейси. Треба спробувати декілька, щоб знайти найзручніший.

Плануйте бюджет

Коли ви точно знаєте, куди йдуть гроші та скільки, простіше планувати. Є багато різних формул, за якими можна планувати бюджет. Наприклад, поширене правило «50/30/20». За його умовами, ви витрачаєте:

  • 50% на те, що треба виплачувати обов’язково — сплачуєте житло, кредит, купуєте їжу,  ліки, заправляєте машину тощо;
  • 30% на ваше дозвілля, це кінотеатр, мандрівка, ресторан і чашка кави вранці;
  • 20% на заощадження й борги, якщо вони у вас є.

Є також метод «шести глечиків». За його принципами ви обов’язково виділяєте 55%: на дозвілля, освіту, заощадження й інвестиції — по 10%. Залишок в 5% ви можете витратити на подарунки та благодійність.

Отже, привести до ладу свій бюджет не складно. Треба трішки дисципліни й бажання. Завдяки такому плануванню ви самі будете розуміти, чи зможете ви виплачувати кредит, як правильно розподілити свій прибуток. Користуйтеся спеціальними додатками, що допоможуть вам адаптуватися. Не позбавляйте себе розваг, але й відмовтеся від імпульсивності.

Статті

Донбас
20.04.2025
18:31

І все кругом «бесхозное» і все кругом моє: Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня у ЗМІ окупованого Донбасу розповідали, як правильно поділити вкрадене українське майно, і переконували місцевих мешканців, що щойно найласіші шматочки стануть «федеральною» власністю, їхнє життя остаточно налагодиться......
Країна
19.04.2025
09:49

Пастор Сергій Косяк: Я почав плакати і запитав у Бога: Чому така соціальна несправедливість у нашій країні?

Перший будинок милосердя був відкритий за їхньою особистою ініціативою у 2020 році – вони продали своє майно, купили невеликий будиночок у тому селищі й відкрили перший прихисток для 15 самотніх літніх людей.
Світ
18.04.2025
08:54

“Мир, якого прагне Путін, – це мир цвинтаря для українців”. Західні ЗМІ щодо дій і заяв президента Трампа

У шаленому пориві до “миру” Трамп майже вимостив Путіну дорогу до столу переговорів, йдучи на упереджувальні поступки і киваючи на кремлівську пропагандистську брехню. Від прийняття російської тези про те, що вторгнення було відповіддю на прагнення...
Всі статті