Податки на нерухомість по-новому – як зекономити у нотаріуса

На фоні хакерської атаки на державні реєстри у 2025му році українці ще не мали можливості продати, подарувати або оформити спадщину на нерухоме майно.

І, коли реєстри нарешті запрацюють, для багатьох будуть неприємним сюрпризом новина про суттєве зростання вартості такого переоформлення. Адже багато хто чув про збільшення військового збору з 1,5 до 5%, проте не всі знають, що це також стосується тих, хто планував провести майже будь-які нотаріальні дії з нерухомістю.

Щоправда, варто зазначити, що при продажу квартири, яка перебувала у власності понад три роки, ніяких змін в оподаткуванні не відбудеться. За умови того, що це перший продаж нерухомості того ж власника протягом календарного року, ані прибуткового податку, ані військового збору не виникає.

Проте, якщо ви володіли майном менше трьох років, – готуйтесь сплатити у нотаріуса 11% податків від оціночної вартості нерухомості. А саме:

  • 5% ПДФО,
  • 5% військового збору,
  • 1% у Пенсійний фонд.

Те ж саме стосується і нежитлової нерухомості. І тут мова йде не лише про щасливих власників приміщень під здачу в оренду. Такий самий розмір оподаткування застосовується і при продажу звичайних гаражів або паркомісць.

При отриманні спадщини теж доведеться більше сплатити у нотаріуса, проте не всім. Якщо оформлюється право власності на майно, яке належало найближчому родичу – жодних податків платити не прийдеться. Всім іншим, зокрема за наявності заповіту, потрібно перед візитом до нотаріальної контори підготувати гроші у сумі 10% від вартості житла або іншої нерухомості. На щастя, хоча б 1% у Пенсійний фонд при спадкуванні сплачувати не потрібно. Проте на фоні прибуткового податку та військового збору це не дуже надихає.

Виникає питання – «Від якої вартості потрібно сплачувати податки у нотаріуса?» І чи можна її якось знизити, щоб зекономити. Це дуже чутливе питання, адже йдеться про великі суми. Особливо це може бути критично при оформленні спадщини, адже у спадкоємця може не бути достатньо грошей. Відомі непоодинові випадки, коли для таких цілей люди вимушені звертатись до банку для отримання кредиту.

Якщо ви зацікавлені у тому, щоб розібратись, скільки наразі коштує нотаріальне переоформлення нерухомості та чи можливо на цьому зекономити, – радимо ознайомитись із цією інструкцією: https://ocinka.ua/skilky-koshtuye-pereoformlennya-neruhomosti-v-ukrayini/.

Статті

Донбас
20.04.2025
18:31

І все кругом «бесхозное» і все кругом моє: Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня у ЗМІ окупованого Донбасу розповідали, як правильно поділити вкрадене українське майно, і переконували місцевих мешканців, що щойно найласіші шматочки стануть «федеральною» власністю, їхнє життя остаточно налагодиться......
Країна
19.04.2025
09:49

Пастор Сергій Косяк: Я почав плакати і запитав у Бога: Чому така соціальна несправедливість у нашій країні?

Перший будинок милосердя був відкритий за їхньою особистою ініціативою у 2020 році – вони продали своє майно, купили невеликий будиночок у тому селищі й відкрили перший прихисток для 15 самотніх літніх людей.
Світ
18.04.2025
08:54

“Мир, якого прагне Путін, – це мир цвинтаря для українців”. Західні ЗМІ щодо дій і заяв президента Трампа

У шаленому пориві до “миру” Трамп майже вимостив Путіну дорогу до столу переговорів, йдучи на упереджувальні поступки і киваючи на кремлівську пропагандистську брехню. Від прийняття російської тези про те, що вторгнення було відповіддю на прагнення...
Всі статті