Західні партнери чітко дали зрозуміти, що за корупцію «будуть дуже сильно бити по голові, доки вона не буде максимально викорінена»

Свого часу, коли Україна виграла право на проведення Євро-2012, я спілкувався з людиною, котра працювала   прес-офіцером УЄФА протягом 11 років. Виникло питання, чи зможе Україна провести турнір, чи ні. Був бардак, незрозуміло з Олімпійським, повний раздрай. І він мені сказав: «Можеш бути спокійним. Якщо УЄФА ухвалює рішення провести Євро, то не було ще таких прецедентів, щоб його не провели. Після того, як рішення було прийнято, УЄФА буде приходити кожен день та бити по голові дуже сильно, щоб воно все запускалося. І всі ці питання щодо корупції, дезорганізації будуть вирішені».

І я вважаю, що зараз на місці УЄФА - НАТО. Тобто, рішення щодо того, чи буде Україна в НАТО, вже прийнято. Саме завдяки тому, як воює українська армія. Саме завдяки першому неймовірно професійному в історії незалежної України керівництву Збройними Силами (ЗСУ) генералом Залужним, та успіхам і на політичному і на дипломатичному фронтах. Але для того, щоб Україна була в НАТО, потрібно вирішити питання корупції. Зважаючи на те, що наші міжнародні партнери повірили в Україну та в її перспективи, і як доказ, однією з цифр, яку називав свого часу відомий аналітик, Юрій Швець* (котрий досить довго і фахово, ще починаючи з 2021 року, коментує ситуацію україно – російського протистояння) це зброя на як мінімум 20 мільярдів доларів, які вже було отримано Україною для успішного супротиву кремлівській агресії, то варто розуміти, що вони захочуть ці гроші повернути. І повернути саме побудувавши тут успішний бізнес, і вклавши в Україну значні кошти, щоб потім отримати значні прибутки.  Причому, це внесок тільки США, а загалом за словами Йєнса Столтенберга, генерального секретаря НАТО,  відтоді, як путін розпочав свою незаконну агресивну війну, союзники по НАТО надали безпрецедентну підтримку Україні – близько 120 мільярдів доларів військової, гуманітарної та фінансової допомоги тільки на лютий 2023 року. І це тільки початок. Для порівняння, ще за два роки до російського повномасштабного вторгнення, на 30 вересня 2020 року за даними українського Мінфіну сукупний зовнішній борг України складав 51 мільярд доларів США.

Тому, не одразу, але в Україні для багатьох починає доходити, що домовитися не вдасться. І кожен, хто буде намагатися заробити на війні, буде отримувати  по руках реально дуже боляче. Тому військова перемога України та її загальний успіх - це репутація всієї західної коаліції, котра виступила проти путінської Росії та тих, хто підтримує Кремль. Публічно, чи не публічно.

І це не ті декларації, які ми чули від влади на початку їх каденції про «посадки». Це дуже і дуже серйозно. Умовно кажучи, наші міжнародні партнери пояснили та дали зрозуміти під час саміту НАТО, якщо ви хочете більше зброї, ми повинні бачити, що ви робите з корупцією. І це не поодинокі випадки.

Свого часу, коли  я був ще в дослідницькій журналістиці, тоді став свідком цікавої колізії. Матеріал був присвячений ймовірній відставці Арсенія Яценюка з посади прем’єр-міністра. В нього тоді був конфлікт з Петром Порошенком, діючим президентом на той момент. І він дуже хотів зняти Яценюка. Проте американські партнери  сказали П. Порошенку: «Ти можеш це зробити. Але через півроку, якщо не буде подолана корупція, слідом підеш ти». І дали зрозуміти, що буде новий Майдан. Після того, Яценюк лишився на своїй посаді.

Справа в тому, що український народ своїм подвигом та своєю відвагою, і особливо військові, дійсно викликали захоплення і повагу всього світу. Людиною року 2022 р. за версією журналу «Time» став президент України Володимир Зеленський та Дух України. І всі розуміють, що єдине, що заважає українцям побудувати щасливу, комфортну, процвітаючу державу є якраз чиновники і практика корупції.

Тому, якщо не чують, починаються дії. Ми ж пам’ятаємо, якраз Швець про це розповідав, ще взимку було створено гарячу лінію і на українській мові конкретно було повідомлено номери, за якими кожен українець міг зателефонувати і повідомити про не належне використання державних коштів або пряму корупцію американських платників податків по гарячій Лінії Генерального Інспектора США для повідомлення «інформації про факти корупції, шахрайства, розтрати коштів та зловживання, пов'язані за допомогою США Україні». І ця лінія включає Пентагон, держдепартамент та USID. І був певний час, коли про це не прийнято було говорити, тому що це могло викликати раздрай з тими партнерами, з ким ще не домовилися, а також в українському суспільстві та у військах. А зараз зрозуміло, що контрнаступ йде і прийшов час продемонструвати, що бити по руках будуть боляче. Якраз для того, щоб не викликати те, чого прагне російська федерація – внутрішній супротив. Коли військові втомлені, коли вони повертаються після внутрішніх ротацій і злі на те, що відбувається в тилу.

У мене є друг, спецназівець, якому я допомагав психологічно відновитися після контузії, отриманої у самому пеклі перших місяців війни на Сході України. Він мені якось сказав: «Ти знаєш, є таке  відчуття, що вони в Києві не розуміють, що війна ще не закінчилась». І це було ще до першої атаки шахідами. І не тільки в нього, а й в інших військових був внутрішній ментальний запит на те, щоб щось в столиці грюкнуло, щоб відкрили, щоб дехто зрозумів, що не війна триває, і триватиме ще довго. І тому зараз, якби відкрито новий фронт проти української корупції. Тому вийшло розслідування «Схем» про Пономарьова. Тому нульова терпимість до будь-якого відпочинку закордоном. Раніше на це могли затулити очі, а зараз ні. І Президент Зеленський розуміє, що йому потрібно говорити людям, що до корупції тепер нульова терпимість. Адже дійсно проблеми корупції нікуди не поділися. І питання про гуманітарку, і про те, як воєнкоми збирають данину, щоб декому дозволити виїхати з країни, стали настільки наявні, що довелося діяти.

Загалом, коли американці вкладають свої інвестиції в якусь країну, є два принципи. Перший – це африканський. Ми даємо якісь гроші, підтримуємо людину але не будуємо демократичні інститути. Просто даємо гроші безконтрольно, якщо це «це наш сучий син». І другий, який успішно продемонстровано в Японії, в колишній ФРН, під час реалізації плану Маршала, у Південній Кореї та навіть в Колумбії, коли саме гроші даються під конкретні реформи та побудову реально працюючих демократичних інститутів влади.

Тому, коли американці дійсно впевнились в тому, що в Україні є підприємці, військові та волонтери, з якими дійсно можна збудувати країну і є президент Зеленський, якого підтримують, і який, принаймні, публічно заявляє про готовність боротися з цим (нехай і не відразу – приклад Баканова наочний), тоді треба просто допомогти Україні подолати ракову пухлину корупції.

Більш того, після 24 лютого 2022 року, змінилось ставлення до корупції навіть в людей з найбільш поміркованою публічною позицією. Є такі люди, як наприклад, Антон Подлуцький, відомий в минулому головний редактор «РБК-Україна», медіаменеджер, та співвласник видання «КиевВласть», котрий завжди в публічному полі демонстрував глибоку аналітичну позицію, починає говорити відверто радикальні речі. Коли він вже починає писати, що якби на Майдані у 2014 році повісили б пару прокурорів і до когось би дійшло, це демонстрація того, що всі розуміють: якщо тут не буде проведено роботи, то навіть, якщо завтра путін просто відправиться на концерт Кобзона, тоді ті хто повернуться з фронту, вони ж не будуть мовчати. А вони не будуть брати зброю до рук саме тоді, коли бачитимуть, що дійсно нічого не змінилось, що як крали так і крадуть, а реально діючих інститутів влади як не було так і немає

Тому, Ткаченко пішов після скандалу з будівництвом музею Голодомору. Яке зараз будівництво музею Голодомору, коли нам потрібні кошти для наших військових? І волонтери збирають кошти! Коли вони читають такі новини, хіба у них не прибивається бажання це робити? Дуже сильно. І мотивація падає. Тому прийшов час, не тільки для демонстраційних, а й для реальних кроків. І бенефіціаром боротьби з українською корупцію вже не є наші політики, а ті хто дають свої кошти на українську військову боротьбу і українськи реформи.   

Подлуцький написав, що він не вірить Зеленському. Я вірю. Я розумію, що важко демонструвати той принцип, як його головний герой у серіалі «Слуга народу», Василь Голобородько, котрий в одному з епізодів тримав в руках автобіографію сингапурського економічного дива Лі Куан Ю. Той самий принцип, що для реальної боротьби з корупцією потрібно спершу «посадити трьох своїх найближчих друзів».

 Але й інтерв’ю Арестовича Гордону, і інші інформаційні прояви, і батальйон Монако, і розслідування «Схем» демонструють, що наші західні партнери на одній хвилі з усіма прогресивними українцями. І нульова терпимість не тільки до корупції, а взагалі, до таких проявів, коли ти можеш поїхати на Мальдіви у військовий час. Або отримати для себе перепустку і поїхати відпочивати на Крит, як колишній міністр інфраструктури Омелян.

Тому це дає реальні сподівання, що як УЄФА свого часу провело успішний Євро в Україні та Польщі, хоча ми не особливо скористалися цим шансом, так і сьогодні НАТО та Захід зробивши ставку на побудову нової процвітаючої України «будуть бити по голові доти, доки корупція в Україні не лишиться в межах статистичної похибки».

І не так, як «закон про олігархів», гарна ідея, яка потім виявляється гарним інструментом впершу чергу для своїх політичних цілей. А реально діючи закони, які унеможливлять корупцію, котра вбиває економіку.

Тому досі й не підписано Зеленським скандальний законопроєкт 5655, так званий «містобудівний». Той же Подлуцький жорстко назвав його «містогвалтівний». Я не даремно згадую саме Подлуцького адже він багато років відзначався саме конструктивною поміркованою позицією. І якщо вже йому таке болить, що він вже гільйотини згадує, то уявіть собі, що відбувається з тими, хто й до того займав радикальну позицію. Тому корупцію потрібно викорінити. Крапка. Адже саме корупція, ще лишає шанси путинській Росії якісь шанси у цій війні. Адже її єдиний шанс – це український внутрішній заколот.

Але наші закордонні партнери вже дуже багато вклали в Україну та зробили високу ставку саме для того, щоб тут дійсно побудувати інститути і зробити Україну процвітаючою, щоб дійсно робити тут додану вартість, і розгортати великі підприємства. Адже ставка великих брендів на Китай у зв’язку і з ковідом, і з війною і, особливо, з  їх неосудженням путинської агресії, і з ймовірним наміром захопити Тайвань, через що велика ймовірність жорсткого клінчу з США вже не здається найбільш привабливою. І альтернатива Китаю, зважаючи на логістику, вартість і якість робочої сили ,саме, - Україна. Нова успішна, зручна для бізнесу і людей Україна. Звичайно, супротив великий, але мова вже не про якихось громадських грантових активістів, або «соросят» як їх люблять називати. Це вже дуже серйозно. На кону репутація США, і гроші американських платників податків. Якщо хтось думає, що може гратися із цим, я б дуже цього не рекомендував. Всі про всіх все вже знають. Просто до певного часу не відкривають усіх таємних файлів. Але відкриють. Якщо не зрозуміли попередження із гарячою лінією, яка була відкрита, то підуть і справи, а потім – і посадки. Тільки вже справжні.

* Юрій Швець - колишній радянський розвідник (1980-1990; майор КДБ у вашингтонській резидентурі Першого головного управління КДБ СРСР, кореспондент служби радянського державного інформаційного агентства ТАСС), з 1993 року - американський політичний діяч, журналіст, економічний та військовий аналітик.

Статті

Донбас
22.12.2024
19:05

Ватажки «ДНР» і «ЛНР» пообіцяли Путіну поселити безхатченків у вкрадені квартири і підвищити народжуваність. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня публікації в ЗМІ окупованого Донбасу були міцно зав'язані на прямій лінії кремлівського диктатора. Можна сказати навіть більше: «Знає кішка, чиє сало з'їла». Ватажки «республік» прекрасно знали, що жителі «ДНР/ЛНР» спробують...
Країна
21.12.2024
10:15

Економічні підсумки-2024: і це минеться…

Зрозуміло, що українці не стали менше їсти та не перестали купувати одяг та взуття. Просто їх самих у країні стало значно менше.
Донецьк
20.12.2024
11:00

Телемедицина на Донеччині: між ідеєю та практикою

Телемедицина – це медична послуга, яка надається на відстані через електронні засоби зв’язку. Простими словами - онлайн-консультації з лікарями за допомогою телефона, планшета або комп’ютера.
Всі статті