Чому українці все частіше вдаються до сварок в Інтернеті

Українці навіть під час війни сваряться з простих причин. Якщо коротко: агресія дозволяє не відчувати страху. Якщо організм гнівається, йому складно одночасно сильно боятися, і навпаки. Крім того, в умовах, коли до головного ворога більшості не дістануться, напад на ближнього дозволяє не стикатися з власною дрібницею та безсиллям. І тут ще важливо розуміти, що групове цькування, напад та приниження меншості є в українській громадській культурі цілком схваленою дією. І навіть легальним способом стати популярним та відомим. Тому українці у ситуації військового стресу із задоволенням до нього вдаються.

І що є додатковим мотивом – жодної реальної відповідальності (на відміну від Ізраїлю) за такі дії немає. Ще важливо, що цькування та напади відбуваються зазвичай у складі групи. Тобто учасник як додатковий бонус отримує ще приємне почуття приналежності до групи агресивних та сильних. І взагалі зміцнює соціальні зв'язки та з усіх боків збільшує соціальний капітал.

Немає чарівних способів забути і відкинути недавнє минуле та тривожне сьогодення. Більше того, саме заперечення тривоги в актуальній ситуації виглядає як небезпека та порушення адаптації.

І також неможливо скасувати сумування за втраченим. Тому що прихильність до будинку, землі, людей, того простору, де я виріс, не є повністю керованим процесом і має серйозну інерцію. Яку неможливо вимкнути командою: "Стій, раз-два!".

Тому вимкнути неможливо. Але реально згладити, знизити витрати, щоби страх, біль і тривога не руйнувала життя. Тобто йдеться про стратегії скасування, а про впорання і зниження шкоди, або, як кажуть психологи - копінгах.

1) Копінг №1. По можливості слідувати ритуалам та практикам звичного мирного життя. А саме: вмиватися, чистити зуби, голитися, робити зарядку, гуляти з тваринами, поливати квіти, перевіряти уроки дітей, готувати їжу, мити посуд – тобто. робити те з перерахованого, що є невід'ємною частиною вашого звичного способу жити.

Показано на масі досліджень, що люди, які зберігають доступні повсякденні ритуали та практики, краще виживають в умовах хронічного стресу, включаючи навіть ситуацію концтабору.

2) Копінг №2. Приймати антидепресанти (призначені лікарем!). Особливо якщо важко спати, їсти, слідувати повсякденним практикам. Попри поширені міфи, сучасні АД не викликають залежності і не мають серйозних побічних ефектів. І практично завжди можна підібрати ефективну схему лікування.

3) Копінг №3. Лаятися в інтернеті. Як і чому це працює, написав вище. У будь-якому випадку організм краще почувається коли він агресор, а не жертва. Але важливо пам'ятати, що цей спосіб долання вкрай енергоємний, що веде до виснаження, і його не можна рекомендувати на постійній основі.

4) Копінг №4. Допомагати та піклуватися про інших, включатися до осмисленої, корисної діяльності. Починаючи з рівня тих самих повсякденних практик і закінчуючи волонтерством. І дітей це також стосується. Включення в посильну турботу про інших є одним із важливих фокусів роботи ізраїльських фахівців із роботи з біженцями, жертвами терактів тощо.

Тому що дослідження та практика показують - той, хто допомагає радикально краще справляється зі своїм індивідуальним стресом. У тому числі й у цьому полягає секрет популярності волонтерства. Але допомагаючи іншим, як і в попередньому пункті, є ризик сильно вигоріти та погіршити свій стан.

А ось як цього уникнути – це предмет окремої розмови.

 

Статті

Країна
22.11.2024
14:00

Українська металургія: вгору чи вниз?

При погіршенні ситуації на Донеччині через втрату джерел постачання коксівного вугілля виплавка сталі може скоротитися до 3-4 млн т. Мова про Покровськ.
Світ
21.11.2024
19:00

Політолог Костянтин Матвієнко: У РФ немає стратегічного запасу, щоб довго продовжувати війну. Вони викладають останні козирі

Ближче до ядерної війни ми не стали, це абсолютно однозначно. Я впевнений, що РФ не наважиться на ядерну ескалацію, що б ми не робили з далекобійними ракетами США та інших країн.
Країна
21.11.2024
18:00

«Рубіж» чи останній рубіж?

«Рубіж» - це справді межа можливостей Москви у конвенційній зброї. Тому йому краще щоб усі думали, що в РФ є така зброя і боялися, ніж знали це напевно. Тим більше, що кількість "Рубежів" може бути суто демонстраційною.
Всі статті