Чому українці все частіше вдаються до сварок в Інтернеті

Українці навіть під час війни сваряться з простих причин. Якщо коротко: агресія дозволяє не відчувати страху. Якщо організм гнівається, йому складно одночасно сильно боятися, і навпаки. Крім того, в умовах, коли до головного ворога більшості не дістануться, напад на ближнього дозволяє не стикатися з власною дрібницею та безсиллям. І тут ще важливо розуміти, що групове цькування, напад та приниження меншості є в українській громадській культурі цілком схваленою дією. І навіть легальним способом стати популярним та відомим. Тому українці у ситуації військового стресу із задоволенням до нього вдаються.

І що є додатковим мотивом – жодної реальної відповідальності (на відміну від Ізраїлю) за такі дії немає. Ще важливо, що цькування та напади відбуваються зазвичай у складі групи. Тобто учасник як додатковий бонус отримує ще приємне почуття приналежності до групи агресивних та сильних. І взагалі зміцнює соціальні зв'язки та з усіх боків збільшує соціальний капітал.

Немає чарівних способів забути і відкинути недавнє минуле та тривожне сьогодення. Більше того, саме заперечення тривоги в актуальній ситуації виглядає як небезпека та порушення адаптації.

І також неможливо скасувати сумування за втраченим. Тому що прихильність до будинку, землі, людей, того простору, де я виріс, не є повністю керованим процесом і має серйозну інерцію. Яку неможливо вимкнути командою: "Стій, раз-два!".

Тому вимкнути неможливо. Але реально згладити, знизити витрати, щоби страх, біль і тривога не руйнувала життя. Тобто йдеться про стратегії скасування, а про впорання і зниження шкоди, або, як кажуть психологи - копінгах.

1) Копінг №1. По можливості слідувати ритуалам та практикам звичного мирного життя. А саме: вмиватися, чистити зуби, голитися, робити зарядку, гуляти з тваринами, поливати квіти, перевіряти уроки дітей, готувати їжу, мити посуд – тобто. робити те з перерахованого, що є невід'ємною частиною вашого звичного способу жити.

Показано на масі досліджень, що люди, які зберігають доступні повсякденні ритуали та практики, краще виживають в умовах хронічного стресу, включаючи навіть ситуацію концтабору.

2) Копінг №2. Приймати антидепресанти (призначені лікарем!). Особливо якщо важко спати, їсти, слідувати повсякденним практикам. Попри поширені міфи, сучасні АД не викликають залежності і не мають серйозних побічних ефектів. І практично завжди можна підібрати ефективну схему лікування.

3) Копінг №3. Лаятися в інтернеті. Як і чому це працює, написав вище. У будь-якому випадку організм краще почувається коли він агресор, а не жертва. Але важливо пам'ятати, що цей спосіб долання вкрай енергоємний, що веде до виснаження, і його не можна рекомендувати на постійній основі.

4) Копінг №4. Допомагати та піклуватися про інших, включатися до осмисленої, корисної діяльності. Починаючи з рівня тих самих повсякденних практик і закінчуючи волонтерством. І дітей це також стосується. Включення в посильну турботу про інших є одним із важливих фокусів роботи ізраїльських фахівців із роботи з біженцями, жертвами терактів тощо.

Тому що дослідження та практика показують - той, хто допомагає радикально краще справляється зі своїм індивідуальним стресом. У тому числі й у цьому полягає секрет популярності волонтерства. Але допомагаючи іншим, як і в попередньому пункті, є ризик сильно вигоріти та погіршити свій стан.

А ось як цього уникнути – це предмет окремої розмови.

 

Статті

Країна
22.01.2025
17:00

Вибори на деокупованих територіях: зміна парадигми

Як бачимо, вступні дані для проведення виборів на деокупованих територіях до 2022 року і після - кардинально різні. Отже, треба міняти й парадигму виборів на них.
Світ
22.01.2025
11:10

«Другий варіант дозволить нам диктувати умови на переговорах». Російські ЗМІ про Україну

Фактично ЗСУ перейшли до американської тактики «просочування». Вона характеризується безперервним промацуванням і тиском на оборону і вклинюванням маленьких груп, що загрожує в підсумку «перфоруванням» фронту»...
Донецьк
21.01.2025
12:34

Про що «забула» російська пропаганда. Хроніка першого бою за Донецький аеропорт

Пропагандисти «ДНР» продовжують брехати, що звільнення Донецького аеропорту від російських терористів та їхніх проксі стало початком «агресії України» проти мирних жителів Донецька.
Всі статті