Задіяння українських військ у Судані принесло результати для її союзників у громадянському конфлікті за участі росіян

Сили військового лідера Судану Абдель Фаттаха аль-Бургана досягають поступу у війні з повстанськими силами, підтримуваними російським “Вагнером”, завдяки допомозі з боку України. Як розповіли у The Wall Street Journal, нещодавно війська аль-Бургана повернули контроль над містом Омдурман, великою мірою завдяки точним ударам з безпілотників, набути і навчитися оперувати якими їм допомогли українські військові професіонали.

Громадянська війна в Судані почалася у квітні 2023 року. У The Wall Street Journal стверджують, що коли влітку повстанські війська оточили столицю Судану Хартум, аль-Бурган зателефонував по допомогу до президента України Володимира Зеленського. У Зеленського було щонайменше дві причини відгукнутися, стверджують у WSJ: борг перед Суданом за військову допомогу і спільний ворог. 

Через часті конфлікти в країні там накопичилося багато зброї, пояснили в американському виданні. Як зазначив у коментарі журналістам очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов, “свого часу ми вивезли з Судану багато зброї. За це платили різні країни. У них був широкий спектр зброї… Там можно було знайти все від китайської до американської”.

Росія, зі свого боку, як і в низці інших африканських країн, через “Вагнер” контролювала золотодобувні шахти в Судані. Сили, які повстали проти Бургана, тренував саме “Вагнер”, для охорони шахт. Припускають, що росіяни отримували від суданських шахт близько $4 мільярдів на рік.

Коли у Судані почалася громадянська війна, сили повстанців від початку відмовлялися від допомоги “Вагнера”, стверджують у The Wall Street Journal, бо боялись рішуче налаштувати проти себе США, але скоро змінили свою позицію через військові поразки. Вже з кінця квітня “Вагнер” почав постачати їм зброю і найманців з сусідньої Центральноафриканської Республіки, яка вже кілька років є головною базою “Вагнера” в Африці. Це допомогло повстанцям просунутися і оточити Хартум.

Українські військові – близько ста осіб з підрозділу Головного управління розвідки – прибули туди вперше у серпні 2023 року, стверджують у WSJ з посиланням на раніше задіяних у Судані українських військових. Військам аль-Бургана вони поставили автомати Калашнікова з глушниками, а пізніше – деталі безпілотників. Вони також допомогли суданським союзникам придбати турецькі Bayraktar TB2, які прибули у лютому цього року. Також українські військовослужбовці навчали війська аль-Бургана і брали участь у військових операціях разом з ними. По інформації The Wall Street Journal, втрат серед них не було.

Україна офіційно не підтверджує задіяння військових у Судані. Буданов у коментарі журналістам тільки сказав, що “війна – ризикована справа. Ми з Росією в стані повномасштабної війни… У них є підрозділи в різних частинах світу, і інколи ми намагаємося вдарити по них там”.

У The Wall Street Journal зазначили, що “ця операція пов'язана зі значним політичним ризиком у момент, коли підтримка України з боку Заходу коливається. У Судані Україна втручається у внутрішній конфлікт у чужій країні, де загинули десятки тисяч мирних жителів, і США стверджують, що обидві сторони скоюють військові злочини. Держсекретар США Ентоні Блінкен попередив, що будь-яка країна, яка надає матеріальну підтримку, ‘несе відповідальність за розпалювання звірств проти суданського народу’”.

Статті

Країна
09.01.2025
11:39

Транзит. Крапка. Крапка?

Припинення транзиту російського газу в Європу через Україну з 1 січня нарешті стало доконаним фактом. Який, утім, не матиме серйозних економічних наслідків для РФ...
Світ
08.01.2025
12:40

«Напевно, Путін вибирає якісь позиції». Російські ЗМІ про Україну

З боку України будуть досить великі наступальні дії, але, швидше за все, не стратегічного плану, а оперативно-тактичного.
Донецьк
07.01.2025
14:44

Чому нерухомість в Донецьку така дорога

По-перше, високі ціни на житло зумовлені високими зарплатами. Зрозуміло, це не стосується середньостатистичного донеччанина, зарплата якого коливається від 30 до 60 тисяч рублів.
Всі статті