Західні компоненти, що використовуються в російських ракетах, могли потрапити в РФ в обхід санкцій - експерти

Зброю, яку російська армія використовує у війні з Україною - у тому числі крилаті ракети Х-101 та ракети для комплексу "Іскандер" - критично залежна від західної електроніки, аналоги якої росія не може виробляти сама. Про це повідомляє "Медіазона" з посиланням на доповідь експертів Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень Великобританії (RUSI), основні висновки якого переказали видання «Важливі історії».

У доповіді наголошується, що деякі компоненти для такої зброї могли бути відправлені до РФ вже після запровадження санкцій у 2014 році.

Експерти RUSI оглянули 27 видів найсучаснішого російського військового обладнання, яке армія РФ використовує проти України. Зразки цієї зброї – у тому числі крилаті ракети, системи зв'язку та комплекси радіоелектронної боротьби – потрапили до аналітиків прямо з поля бою.

У вивчених зразках експерти виявили не менше 450 видів імпортних компонентів. Більшість із них було вироблено в США; також зустрічалися деталі з Японії, Тайваню, Південної Кореї, Швейцарії, Нідерландів, Великої Британії та Німеччини.

Західні мікросхеми виявили навіть у російських ракетах: наприклад, снаряд 9М549 для Торнадо-С містить критично важливі для навігації елементи, вироблені американськими компаніями Altera Corporation і Cypress Semiconductor. Є подібні деталі і в авіаційній ракеті «повітря-поверхня» Х-59, крилатій ракеті Х-101, ракеті «Калібр», а також у двох видах ракет для комплексів «Іскандер».

Іноземні комплектуючі знайшли в одному з наймасовіших російських танків Т72Б3, у самохідному зенітно-ракетному комплексі «Тор-М2», у радіостанціях, комплексах РЕБ та безпілотниках.

Як пишуть дослідники, безліч цих компонентів - звичайна мікроелектроніка, яку використовують і в цивільних цілях, і тому її легко купити. Український військовий експерт, який має доступ до російської зброї, пояснив, що «здебільшого це ті самі чіпи, які ви знайдете у своєму автомобілі чи мікрохвильовій печі».

Однак у деяких випадках йдеться про товари, які прямо заборонено експортувати до росії після запровадження санкцій у 2014 році. Деякі такі деталі були зроблені та поставлені вже після – наприклад, експерти виявили у крилатій ракеті «Калібр» західні компоненти, які зроблені у 2018 та 2019 роках.

Експерти RUSI припускають, що компоненти були придбані незаконно, таємно відправлені до росії або отримані виробниками зброї шахрайським шляхом.

Без критично важливих західних компонентів росія не змогла б розпочати війну на Донбасі у 2014 році, воювати у Сирії та здійснити повномасштабне вторгнення в Україну 2022-го, роблять висновок дослідники.

Статті

Країна
21.02.2025
19:36

Якщо Америка нас покине. Погляд з фронту

Не дарма цю війну називають «першою дроновою» - це значить що більшість уражень здійснюється дронами різних типів. І переважно ці дрони - не з США.
Світ
19.02.2025
10:30

«Але далі давайте навіть не припускати». Російські ЗМІ про Україну

Коли Путін або Лавров говорять - вони говорять за Росію. А коли США пропонують умови, вони говорять за себе, Україну, Європу, НАТО. На кожному етапі їм потрібно опрацьовувати дорожню карту виконання тих чи інших зобов'язань, які вони на себе беруть.
Світ
18.02.2025
10:55

Політолог Володимир Фесенко: Резонансний Мюнхен-2025, роль Китаю та мирні переговори

Є ризик, про який вже багато хто говорить і пише, - що Захід як єдиний геополітичний суб'єкт, може залишитися в минулому. Європа та США можуть стати, скажімо так, відокремленими суб'єктами.
Всі статті