В Україні стартує проєкт "Zincir/Ланцюг – ланки пам’яті"

В Україні стартує проєкт  "Zincir/Ланцюг – ланки пам’яті", який презентували 9 серпня, у міжнародний день  корінних народів, - повідомляє кореспондент "ОстроВа".

"Проєкт  покликаний популяризувати історію, культуру, традиції корінних народів України – кримських татар, караїмів та кримчаків. Цей проєкт не був би можливим без підтримки Українського культурного фонду.  Сьогоднішня війна – це не війна за території, вона за ідентичність. Масштаби культурних втрат внаслідок злочинної діяльності Російської Федерації на тимчасово-окупованій території Криму після 2014 року та особливо після повномасштабного вторгнення чітко ілюструють намір вторгнення – знищення ідентичності титульної нації – українців і кримських татар – корінного народу України. Ланцюг, кримськотатарською – zincir, представляє собою ланки, з яких складається національна ідентичність. Це як формула ДНК культурної спадщини України", - зазначила керівниця проєкту,  проджект-менеджерка Кримського інституту стратегічних досліджень, членкиня Експертної ради при Представництві Президента України в АР Крим Ельміра Аблялімова-Чийгоз.

На презентації художній керівник проєкту, актор, режисер, директор державного підприємства «Кримський дім» Ахтем Сеітаблаєв розказав про ідею, яка лягла в основу цієї культурної ініціативи. «Пам’ятати про те, що саме з Криму почалася новітня сучасна війна – це ознака людини, яка протестує проти того, щоб ворог приходив на нашу землю і диктував свій порядок денний. Це в тому числі культурологічна боротьба проти того, щоб змінювали нашу ідентичність, свідомість, наші сенси і цінності, власний політичний контекст. Ніщо не заважає нам залишатися представниками різних корінних народів. Ніщо в демократичній Україні не заважає нам бути мусульманами, іудеями, християнами, і при цьому відчувати себе політичними українцями», – наголосив Ахтем Сеітаблаєв.

Проєкт включає створення три великих культурних продукта. Перший  - це  виставковий проєкт: «Кримськотатарська кераміка: спадщина майстрів». Він передбачає серію картин – 18 жанрових сцен «Життя кримських татар та побутове начиння»,  над якою працює художник Дмитро Доценко. А також художнє відтворення 20-ти предметів кримськотатарського керамічного посуду XVIII-XX століть,  над якими працює художник-кераміст Рустем Скибін. Цей напрям проєкту реалізовуватиметься в партнерстві з громадською організацією «Ель-Чєбєр».

Куратор виставкової частини проєкту та освітнього лекторію, митець-кераміст, голова ГО El Cheber Рустем Скибін приніс на презентацію куман вісімнадцятого століття як ланку великого ланцюга та уособлення пам’яті, історії, культури, кримських татар. «Цей предмет залишився в Криму після нашої депортації, дочекався нашого повернення і зараз допомагає нам відновити нашу ремеслену культуру і всього, що стосується ритуалів, традицій», – пояснив він. 

Другою складовою масштабного проєкту є аудіовізуальний проєкт: «12 міфів про Крим», над яким працює  історикинея Гульнара Абдулаєва у партнерстві з державним підприємством «Кримський дім».

І третій продукт «Zincir/Ланцюг – ланки пам’яті» - освітній лекторій «Історія та культура Криму».

За словами менеджера проєкту Ерола Велієва, лекції відбудуться наприкінці цього місяця, а виставку «Кримськотатарська кераміка: спадщина майстрів» планується провести у жовтні.

Як наголосив Ахтем Сеітблаєв, культурна складова є невід'ємною частиною спротиву ворогу.

"На одному з моїх шевронів написано «Готовий до спротиву». Це гасло територіальної оборони Збройних сил України і кожного кримського татарина. І ми готові до спротиву не тільки зі зброєю, хоча це надзвичайно важливо, а й своєю культурологічною складовою. Усі корінні народи України базуються на тому, щоб мати сталу пам’ять, розуміння того, що людина і є результатом культурного підґрунтя і того оточення, на тлі якого народжується і відбувається як людина. Тому мій особистий зв’язок з Кримом – це пам’ятати, що я – киримли, пам’ятати свою мову і те, що як Крим так і уся Україна є моєю Батьківщиною, а ще тримати у своєму кабінету у «Кримському домі» квіточку лаванди», – розповів Ахтем Сеітаблаєв.

Проєкт «Zincir/Ланцюг – ланки пам’яті» реалізується за підтримки Українського культурного фонду, у партнерстві з Національним музеєм українського декоративного мистецтва, Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва імені Михайла Бойчука, ДП «Кримський дім» та ГО «Ель-Чєбєр».

Статті

Країна
21.12.2024
10:15

Економічні підсумки-2024: і це минеться…

Зрозуміло, що українці не стали менше їсти та не перестали купувати одяг та взуття. Просто їх самих у країні стало значно менше.
Донецьк
20.12.2024
11:00

Телемедицина на Донеччині: між ідеєю та практикою

Телемедицина – це медична послуга, яка надається на відстані через електронні засоби зв’язку. Простими словами - онлайн-консультації з лікарями за допомогою телефона, планшета або комп’ютера.
Країна
19.12.2024
11:54

Павло Лакійчук: Від того, як відбуватиметься битва за Покровськ, залежить весь перебіг бойових дій на Донецькому напрямку

Останні місяці ситуація на фронті для українських військ стабільно погіршується. На сьогодні ворог сконцентрував увагу на Покровському та Курахівському напрямку та досяг там певних успіхів. Військові говорять, що окупація Курахового – це питання...
Всі статті