Трамп незадоволений тим, що США віддали Панамський канал і знову хоче купити Гренландію

Обраний президент Дональд Трамп пригрозив вимагати повернення Панамського каналу під контроль США, якщо транзитні мита для американських суден не будуть знижені, - повідомляє тг-канал «Радіо Свобода» 23 грудня.

«Панамський канал відкрився для бізнесу 110 років тому і був побудований із величезними втратами для Сполучених Штатів у плані життів і матеріальних цінностей - 38 000 американців померли від заражених комарів у джунглях під час будівництва», - написав Трамп у соцмережі TruthSocial, назвавши “нерозумною” подальшу передачу каналу Панамі в роки адміністрації 39-го президента США Джиммі Картера.

За словами Трампа, стягування високих мит з американських судів несправедливе й абсурдне з огляду на щедрість, виявлену США до Панами. Канал було передано Панамі як символ співпраці зі США, а не для чиєїсь вигоди, уточнив обраний президент.

Панамський канал, відкритий 1914 року, значно спростив морську логістику між Атлантикою і Тихим океаном, нагадує Голос Америки. Будівництво тривало 10 років під егідою Пентагону. У 1977 році президент Картер і лідер Панами Омар Торріхос підписали договір про передачу контролю над каналом з 2000 року. США управляли каналом до 31 грудня 1999 року, після чого він перейшов під управління Панами.

За офіційною статистикою, 2024 року американські судна перевезли через нього 160 млн тонн вантажів, що становить три чверті від загального обсягу. На другому місці - Китай із 45 мільйонами тонн, за ним ідуть Японія (30 мільйонів тонн) і Південна Корея (19 мільйонів тонн).

Президент Панами Хосе Рауль Муліно відповів на заяви Трампа, наголосивши, що Панамський канал і прилеглі території належать і будуть належати Панамі. Він зазначив, що канал служить світовій спільноті і не бере участі в конфліктах.

Муліно додав, що тарифи встановлюються з урахуванням ринкових умов, конкуренції та необхідності обслуговування каналу. Він висловив намір зберегти поважні відносини з новим урядом США.

Крім того, Трамп повернувся до теми купівлі Гренландії, де розташована велика військова база США. Обраний президент пояснив такий крок національною безпекою Сполучених Штатів, оголошуючи призначення Кена Говрі послом у Данії.

Прем'єр-міністр Гренландії Муте Егеде у відповідь заявив, що Грендандія не продається і не буде продаватися.

Трамп висував ідею купівлі Гренландії під час свого першого президентського терміну, але Данія тоді публічно відмовила йому до того, як він почав переговори.

Статті

Країна
03.02.2025
16:00

Гривня: перевірка на міцність

Зрозуміло, що при такому розкладі, коли національна грошова одиниця тримається тільки на зарубіжному фінпідживленні – якось складно говорити про її стабільність і прогнозувати «світле майбутнє».
Донбас
02.02.2025
18:50

У Донецьку та Луганську почали грабувати награбоване. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня у ЗМІ окупованого Донбасу розгорнулася заочна дискусія про те, добре чи погано брати чуже. Молоді «республіки» запевняли, що все те, що вони вкрали в України, - це правильно, а от коли вкрадене починають віджимати в них, то це вже...
Луганськ
01.02.2025
14:25

Метаморфоза. Як український політолог  миттєво стала російським професором

Лише два місяці тому, вона була завідувачкою кафедри політології дніпровського Університету імені Альфреда Нобеля. І ось, під Новий рік повертається до окупованого Луганська, і одразу ж стає професором кафедри державного управління у тепер уже...
Всі статті