Соціологиня про 4 чи 63% довіри до Зеленського: "Електоральні настрої населення України кардинально незмінні. Навіть якщо вибори відбудуться найближчої неділі"

Електоральні настрої українців останнім часом залишаються незмінними, і інформаційна кампанія проти Зеленського лише підвищила довіру до нього й спрацювала на згуртованість суспільство. Про це розповіла кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри філософії та соціології ДЗ "ЛНУ імені Тараса Шевченка", соціологиня, тренерка, фасилітаторка Катерина Котеленець у коментарі "ОстроВу" 23 лютого.

"Коментуючи ситуацію з довірою до нашого президента й загалом до того, як українці ставляться до його діяльності, хочу навести кілька прикладів. По-перше, нещодавно вийшов допис професора Володимира Паніотто - дуже відомого в Україні соціолога. Він коментує публікацію Ілона Маска в мережі Х про те, що Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) нібито спотворює і надає неправдиві дані щодо рейтингу Зеленського, і що лише розвідка і лише дані Ілона Маска говорять про те, що в нашого президента рейтинг 4%. Паніотто наводить аргументи, які це заперечують. При цьому пізніше професор Паніотто виклав ще один пост щодо досліджень рейтингу Дональда Трампа в Америці, який є найнижчим з усіх президентів, які були з 1996 року. Різні дослідження американські - коливаються дані на рівні похибки в три відсотки туди-сюди. Там наведені й дані найвідомішого, найпершого соціологічного інституту, створеного у світі - інституту Ґеллапа. Цого засновник Джордж  Ґеллап, до речі, був відомий саме електоральними дослідженнями", - каже Котеленець. 

В якості другого прикладу щодо рейтингу Зеленського вона наводить дослідження, яке було оприлюднено 19 лютого поточного року на сайті КМІС під назвою "Трампа дезінформують про Зеленського".

"Відповідно до цього дослідження, 63% українців схвалюють діяльність президента Зеленського. Він залишається найпопулярнішим політиком в Україні. Це дослідження було проведено завдяки Манчестерському університету, завдяки колегам професорам Генрі Гейлу з університету Джорджа Вашингтона, Володимиру Кулику з Київської школи економіки та Гвендолін Сасс з університету Гумбольдта. Тобто, ми бачимо, що до цього дослідження долучились міжнародні колеги, і це може свідчити про релевантні дані", - каже соціологиня. 

На питання, чи схвалюють українці діяльність свого президента, згідно цього дослідження, українці відповіли так: скоріш схвалюють 36,9%, цілком схвалюють 26,1%, скоріше не схвалюють 18,3 і зовсім не схвалюють всього 14,4%.

"Знову ж таки, якщо подивитись на цей звіт і подивитися на динаміку, видно, що схвалення українцями діяльності свого президента коливається. З березня 2019 року воно впало до 22%, потім пік її був у липні 2022, у лютому 2023-го й у вересні 2023 року - 76 і 78 відсотків відповідно. У травні 2024 трошечки падає - до 56%, в грудні - січні 2024-2025 років показник знову піднімається до 63%. Це говорить про більшість - про переважну більшість людей, які все-таки схвалюють діяльність свого президента. У цьому звіті ми також бачимо, що також третина населення на найближчих виборах проголосувала б за Зеленського. Третина - явно не 4%, правда ж? Якщо взагалі дивитись на рішучих і вірогідніших виборців, то Зеленський отримує навіть трошки більше третини - 32-41%. А наступні кандидати - Дмитро Розумков, Петро Порошенко - вони відстають достатньо. Зокрема, Порошенко отримує 5 - 6%", - зазначає Котеленець. 

За її словами, ці результати дослідження загалом свідчать про те, що електоральні настрої населення України в принципі незмінні кардинально. 

"Тобто, все одно діючого президента підтримують навіть у випадку закінчення війни й навіть якщо вибори відбудуться найближчої неділі. Це не переважна більшість, але й не те, що прогнозують Дональд Трамп і Ілон Маск. Також я підтримую колег з групи "Рейтинг", які оприлюднили результати дослідження вже 21 лютого 2025 року, де пишуть, що дві третини українців довіряють президенту Зеленському, третина не довіряє. Тобто з січня рівень довіри покращився з 57 до 65%", - каже співрозмовниця. 

На її переконання, "...вся ця історія, яка виникла в інформаційному полі, збільшила рейтинг діючого президента".

"Також залишається високий рейтинг довіри до Валерія Залужного - це 76%, і всього 16% йому не довіряють. І достатньо високий відсоток - третина майже - Сергію Притулі довіряють. Якщо підсумувати, ми бачимо: що довіра, що оцінка роботи президента, що майбутні вибори - говорять нам про те, що є достатня кількість населення України, які підтримують діяльність президента, які підтримуватимуть його на виборах, якщо вони стануться, за деякими прогнозами, в жовтні. І також можна сказати про довіру. Вся інформаційна кампанія, яка зараз є проти діючого президента України, лише підігріває інтерес до нашого лідера. Я вважаю, що саме ця політика інформаційна зараз підвищить його рейтинг, довіру до нього й загалом знову згуртує наше суспільство. Можливо, що ця історія покращить згуртованість населення. Бо ніщо так не гуртує націю, як присутність ворога. Й ми це достатньо на собі відчули", - резюмувала соціологиня. 

Раніше Катерина Котеленець прокоментувала для "ОстроВа" інформацію The Telegraph щодо того, що близько 50 відсотків українців готові поступитись територіями.

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Донбас
20.04.2025
18:31

І все кругом «бесхозное» і все кругом моє: Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня у ЗМІ окупованого Донбасу розповідали, як правильно поділити вкрадене українське майно, і переконували місцевих мешканців, що щойно найласіші шматочки стануть «федеральною» власністю, їхнє життя остаточно налагодиться......
Країна
19.04.2025
09:49

Пастор Сергій Косяк: Я почав плакати і запитав у Бога: Чому така соціальна несправедливість у нашій країні?

Перший будинок милосердя був відкритий за їхньою особистою ініціативою у 2020 році – вони продали своє майно, купили невеликий будиночок у тому селищі й відкрили перший прихисток для 15 самотніх літніх людей.
Світ
18.04.2025
08:54

“Мир, якого прагне Путін, – це мир цвинтаря для українців”. Західні ЗМІ щодо дій і заяв президента Трампа

У шаленому пориві до “миру” Трамп майже вимостив Путіну дорогу до столу переговорів, йдучи на упереджувальні поступки і киваючи на кремлівську пропагандистську брехню. Від прийняття російської тези про те, що вторгнення було відповіддю на прагнення...
Всі статті