"Поки не розрядиться електрошокер". Російські тюремники з перших днів вторгнення отримали пряму вказівку катувати полонених українців - The Wall Street Journal

Видання The Wall Street Journal дізналося про це від колишніх співробітників російської Федеральної служби виконання покарань (ФСВП), - повідомляє The Insider. За їхніми даними, начальник УФСВП Росії по Санкт-Петербургу і Ленінградській області Ігор Потапенко передав тоді елітному підрозділу наглядачів, якому доручили контролювати наплив військовополонених, вказівку: «Будьте жорстокими, не шкодуйте їх».

Як з'ясувало WSJ, Потапенко зібрав нараду цього «спецпідрозділу», де розповів про нові правила поводження з ув'язненими полоненими. Звичайні правила для них скасували, як і обмеження на насильство. Нагрудні камери, які носять співробітники ФСВП у колоніях, прибиралися.  

Подібні інструкції отримали спецпідрозділи і в інших регіонах Росії - в Бурятії, Москві, Пскові та інших місцях. І незабаром катівні запрацювали: наглядачі застосовували до ув'язнених електрошокери, доки не сідали батареї, били полонених з метою завдати максимальної шкоди, проводячи «експерименти» з різними матеріалами, щоб визначити, що заподіює найбільший біль.

Ув'язненим не надавали медичної допомоги, у багатьох розвивалася гангрена, доходило до ампутацій. Така система масових і систематичних тортур кваліфікується як воєнні злочини. Довести їх допоможуть, зокрема, співробітники ФСВП, з якими поговорив WSJ. Один із них дасть свідчення в Міжнародному кримінальному суді.

Згідно зі свідченнями двох колишніх охоронців, вони сприйняли наказ Потапенка на березневих зборах 2022 року як карт-бланш на застосування насильства. Один із них зізнався, що жорстоке поводження з українцями вийшло на новий рівень, оскільки вони були впевнені в повному схваленні керівництва.

Охоронці завжди чергували в балаклавах, а ув'язнених били за найменший зоровий контакт. Ці заходи, поряд зі щомісячною ротацією спецзагонів, були спрямовані на те, щоб нікого з наглядачів та їхніх начальників не можна було б впізнати згодом, пояснив один із колишніх співробітників служби. За словами колишніх співробітників ФСВП, електрошокери застосовували настільки часто, особливо в душових, що батареї розряджалися занадто швидко.

Один із медиків, який працював у системі ФСВП у Воронезькій області, розповів, що охоронці били ув'язнених доти, доки не ламалися гумові кийки. Коли кийки ставали непридатними, охоронці використовували утеплені труби від бойлерів. Полонених били в одне й те саме місце щодня, не даючи загоюватися ранам. У результаті розвивалися інфекції, кров заражалася, а м'язи починали гнити. Один із в'язнів помер від сепсису, стверджує колишній співробітник ФСВП.

Павло Афісов, захоплений у Маріуполі в перші місяці війни, став одним із перших українських полонених, вивезених до Росії. За 2,5 року його постійно перевозили з однієї колонії в іншу, перш ніж він був звільнений у жовтні 2024 року.

За його словами, найжорстокіші побиття відбувалися під час етапування в нові в'язниці. Коли його привезли до Тверської області, його завели до медичного кабінету, наказали роздягнутися і почали бити електрошокером, одночасно збриваючи голову і бороду. Після цього його змусили кричати «Слава Росії, слава спецназу!», а потім - іти голим в інший кінець кімнати і співати гімни Росії та СРСР. Коли він відповів, що не знає слів, охоронці знову побили його кийками і кулаками. Після повернення додому Афісов боявся спати протягом кількох днів - він думав, що все це лише сон і що, прокинувшись, він знову опиниться у в'язниці.

Інший полонений, Андрій Єгоров, після звільнення дізнався, що в нього зламані п'ять хребців. Він згадував, як у Брянській області їх змушували пробігати стометрівку коридором, тримаючи матрац над головою. Охоронці шикувалися з боків і били полонених у ребра. Добігши до кінця коридору, в'язні повинні були віджиматися і присідати, а охоронці били їх під час кожного підйому. «Вони насолоджувалися цим, сміялися між собою, поки ми кричали від болю», - згадував Єгоров.

Про те, як в Україні поводяться з російськими полоненими, читайте тут.

Статті

Країна
10.02.2025
16:00

БЗВП у закладах вищої освіти та вступники з окупованих територій: у чому є небезпека

Занепокоєння викликає базова загальновійськова підготовка (БЗВП), яка впроваджується в Україні для студентів вищих навчальних закладів з вересня 2025 року, – зокрема, як вона може вплинути на безпеку абітурієнтів з окупації.
Донбас
09.02.2025
13:27

Бездомним жителям окупованого Донбасу пояснили, що їм не світять навіть «віджаті» у сусідів квартири. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Місцеві ЗМІ розповіли, що всю «безгосподарну» нерухомість буде поділено на три частини. Більшість квартир, найімовірніше, дістанеться відрядженим Кремлем управлінцям і силовикам, потрібні окупаційній владі фахівці рангом нижче теж отримають дах над...
Луганськ
07.02.2025
14:15

Життя у борг. Луганський щоденник

З одного боку - щось будується, змінюється на краще. А з іншого – все більше відчуття, що це якось напоказ, що вітрина сильно прикрашає внутрішній зміст.
Всі статті