Псевдореферендуми на окупованих територіях: росіяни можуть змусити людей "голосувати вдома" - ISW

Росіяни на окупованій частині півдня України можуть прискорити проведення псевдореферендуму про приєднання до РФ та реалізувати варіант так званого "голосування" вдома. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW), за підсумками минулої доби 7 серпня.

"Російська окупаційна влада може прискорити підготовку до нелегітимних псевдореферендумів з приводу російської анексії окупованої української території", - йдеться у повідомленні.

Так, мер Мелітополя Запорізької області Іван Федоров повідомив 7 серпня, що опір мешканців України змушує російську владу «постійно» змінювати свої плани проведення референдуму.

"Федорів заявив, що окупаційна влада запланувала один день голосування, але тепер розглядає можливість семиденного «голосування з дому», протягом якого озброєні російські військовослужбовці ходитимуть по домівках і «опитуватимуть» мешканців Мелітополя", - повідомили аналітики.

Вони зазначають, що Федоров заявив, що лише близько 10% мирних жителів, які залишилися в Мелітополі, підтримують російську окупацію, і попередив, що російські солдати загрожуватимуть розстрілу жителям, які не проголосують за анексію.

Радник української Херсонської адміністрації Сергій Хлань також зазначив, що окупаційна влада ще не повністю визначила умови проведення референдуму станом на 7 серпня, але прискорює його підготовку після тритижневої паузи у цьому процесі, яку Хлань пояснив атаками українських HIMARS на логістику російських окупантів.

"Окупаційна влада також може змінити терміни своїх фіктивних референдумів у відповідь на зміну реальності на місцях, включаючи контрнаступ українських військ. Хлань повідомив, що попередньою датою референдуму залишається 11 вересня", - зазначили в ISW.

"Відмовляючись від можливості особистого голосування та переходячи на поквартирні опитування, російська окупаційна влада розширює свої можливості для прямого залякування українських мирних жителів. У цих зусиллях немає необхідності підтасовувати результати голосування відповідно до бажаного Кремля результату, але вони роблять практично неможливим будь-який незалежний нагляд за голосування", - наголосили в Інституті вивчення війни.

Вони також зазначили, що Кремль може призначити різні типи голосування в різних окупованих районах залежно від передбачуваної підтримки місцевого населення, ризику партизанських нападів і бюрократичних можливостей.

Наприклад, на окупованій частині Луганщини, за словами голови обласної військово-цивільної адміністрації Сергія Гайдаяросіяни, визначили місця для особистого проведення фіктивного референдуму про анексію.

"Гайдай повідомив, що російська окупаційна влада активно агітує за анексію, поширюючи пропагандистські газети і прив'язуючи надання гуманітарної допомоги, включаючи продукти харчування, воду та будівельні матеріали, до участі у псевдореферендумі", - пишуть експерти.

Вони зазначають, що частина Луганської області була окупована з 2014 року і, ймовірно, має більше можливостей для мобілізації колабораціоністів для управління виборчими дільницями, ніж на нещодавно окупованих територіях.

Також 3 серпня ISW повідомила, що окупаційна влада в Донецькій області може дозволити особисту та онлайн-участь, надаючи російським чиновникам кілька важелів для зміни результатів.

Як повідомляв "Остров", президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні 7 серпня заявив, що якщо російські окупанти підуть проведуть псевдореферендуми на півдні нашої країни, для себе закриють будь-яку можливість переговорів з Україною.

Як повідомлялося, президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні 7 серпня заявив, що якщо російські окупанти проведуть псевдореферендуми на півдні нашої країни, то закриють для себе будь-яку можливість переговорів з Україною.

Статті

Донецьк
21.01.2025
12:34

Про що «забула» російська пропаганда. Хроніка першого бою за Донецький аеропорт

Пропагандисти «ДНР» продовжують брехати, що звільнення Донецького аеропорту від російських терористів та їхніх проксі стало початком «агресії України» проти мирних жителів Донецька.
Луганськ
20.01.2025
23:00

За два місяці звільнили 20 працівників. Запобігання корупції в релокованій МВА

Коли Сіверськодонецька МВА працювала на своїй території, прояви корупції могли бути на різних рівнях… Тепер, при роботі в релокації вони можливі лише у двох варіантах: або в публічних закупівлях, або у працевлаштуванні.
Країна
20.01.2025
11:47

Реалії прифронтового Донбасу: перше коло пекла

Юридично поняття «прифронтових територій України» не існує. У всіх офіційних документах ідеться про територіальні громади, «розташовані в районах проведення воєнних дій». Географічно зафіксувати такі території теж неможливо, тому що, на жаль, лінія...
Всі статті