Польща вирішила не задіювати статтю 4 договору НАТО після падіння ракети

Польща не активуватиме статтю 4 договору НАТО після падіння ракет на її території та загибелі двох людей під час масованого удару РФ по Україні 15 листопада. Про це сказав прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецкий в інтерв'ю TVP, повідомляє Ліга.

"Ми постійно проводимо ці консультації, але у межах оборонного договору є стаття 4, яка зобов'язує сторони проводити консультації у надзвичайній ситуації. Учора ввечері ми ухвалили таке рішення: ми перевіряємо підстави для застосування статті 4, і якщо вони є, то наш посол міг би її застосувати", – сказав Моравецький.

Однак перебіг подій, за його словами, привів до висновку, що це не було навмисним нападом на територію Польщі, тому Польща вирішила відмовитись від активації статті 4. Моравецький наголосив, що такий підхід було схвалено союзниками.

"Наші союзники виявились на висоті, вчора і сьогодні підняли додаткові повітряні сили. За нашим небом стежать ще щільніше, ретельніше, ніж раніше. Сьогодні ми у ще більшій безпеці", – заявив прем'єр.

У відповідь на те, що Польща не має гарантій, що нинішня ситуація не повториться, Моравецький сказав, що такої гарантії немає доти, доки не закінчиться війна.

Нагадаємо, стаття 4 говорить: "Сторони консультуватимуться між собою, якщо, на думку однієї з них, цілісність району, політична незалежність або безпека однієї зі сторін перебувають під загрозою".

Ця стаття застосовувалася сім разів з моменту заснування Альянсу в 1949 році. Востаннє це було 24 лютого, коли Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина та Чехія запросили консультації після початку великої війни РФ проти України.

15 листопада 2022 року РФ влаштувала масований ракетний обстріл: випустила по Україні близько 100 ракет (73 з них збила ППО).Дві ракети влучили по території Польщі неподалік від кордону з Україною, загинули двоє людей.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський упевнений, що по Польщі вдарила російська ракета та хоче участі у розслідуванні.

Статті

Світ
23.01.2025
13:00

Зарубіжні активи РФ: вічна «заморозка»

З урахуванням поточної ситуації на фронті, коли вже ніхто, включно з президентом, не говорить про військове звільнення окупованих територій, – не доводиться розраховувати на виплату РФ компенсацій за завдані Україні збитки.
Країна
22.01.2025
17:00

Вибори на деокупованих територіях: зміна парадигми

Як бачимо, вступні дані для проведення виборів на деокупованих територіях до 2022 року і після - кардинально різні. Отже, треба міняти й парадигму виборів на них.
Світ
22.01.2025
11:10

«Другий варіант дозволить нам диктувати умови на переговорах». Російські ЗМІ про Україну

Фактично ЗСУ перейшли до американської тактики «просочування». Вона характеризується безперервним промацуванням і тиском на оборону і вклинюванням маленьких груп, що загрожує в підсумку «перфоруванням» фронту»...
Всі статті