Номінант на премію Grammy-2024 Усеїн Бекіров провів лекторій про кримськотатарську музику

Відомий кримськотатарський музикант Усеїн Бекіров, якого втретє номіновано на премію Grammy-2024, провів 22 жовтня у столиці лекцію "Кримськотатарська музика: від народних мелодій до джазових композицій".

Усеїн Бекіров - доктор з філософії з музичного мистецтва, Заслужений артист України - визнаний кримськотатарський джазовий музикант, який вирізняється своєю унікальною музичною експресією та широким спектром стилів, включаючи етноджаз, етноф'южн, фанк та інші. Його музика поєднує в собі традиції та сучасність.

На лекцію, що пройшла  у межах культурно-мистецького проєкту "Zincir/Ланцюг – ланки пам’яті" у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва, зібралися, як поціновувачі творчості музиканта, так і ті, хто вперше познайомився з його музикою. На початку своєї діяльності музикан надихався відомим джазивими виконавцями, слухав багато музики, поступово вчився створювати аранжування кримськотатарських пісень, писав свою музику. Як зазначає музикант, зараз джазова музика є дуже популярною, як серед слухачів, так і серед молодих музикантів, які прагнуть розвиватися у цьому напрямку. 

Усеїн Бекіров не лише розповідав теорію і ділився досвідом, а й виконав кілька творів. Також присутні заходу змогли насолодитися неймовірним співом: Лєнари Османової - української, кримськотатарської співачки, заслуженої артистки України з 2017 р., заслуженої артистки АР Крим з 2007 року.

Нещодавно стало відомо, що Усеїн Бекіров  вже втретє номінується на премію Греммі-2024. 

Його альбом SATO представлений у номінації "Кращий інструментальний альбом", пісня FREEDOM конкурує у категорії "Соціальні зміни", а трек RESET визнаний у номінації "Краще джазове виконання".

"У назві альбому SATO я хотів би показати спадковість поколінь через музику. Сато - це назва народного музичного інструменту, проте також це і назва першого кримськотатарського джазового колективу, який у 1986 році вперше записав джазові обробки кримськотатарських пісень. Їх музика стала моїм першим музичним досвідом, адже одним з учасників колективу був мій батько Різа Бекіров та інші легендарні кримськотатарські музиканти - Наркет Рамазанов, Різа Бекіров, Енвер Ізмайлов, Андрій Атабеков, Леонід Атабеков. Щиро вдячний батьку та кожному музиканту Сато, за те що були першими і змогли гідно представити наш кримськотатарський фольклор в джазовому стилі", - наголошує Бекіров.

Він активно співпрацює зі співачкою Джамалою, музикантами, серед яких Богдан Гуменюк, Денніс Аду, Ігор Закус та Баррі Бренгард. Він член гуртів "Ethnovation" та "Oakmen", а також лідер власного джазового квінтету.

Також Усеін Бекіров створив музику та аранжування до саундтреку фільму, який вийшов цього року, - "Мирний-21" режисера Ахтема Сеітаблаєва.

Крім того, у Театрі юного глядача випустили виставу "Легенди Бахчисарая", за мотивами кримськотатарських казок, автором музики до якої є Усеїн Бекіров. Також він є композитором вистави "Шинель", яку можна побачити у Київському національному молодому театрі.

Проєкт "Zincir/Ланцюг – ланки пам’яті" реалізується за підтримки Українського культурного фонду, у партнерстві з Національним музеєм українського декоративного мистецтва, Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва імені Михайла Бойчука, ДП "Кримський дім" та ГО "Ель-Чєбєр".

Статті

Країна
21.02.2025
19:36

Якщо Америка нас покине. Погляд з фронту

Не дарма цю війну називають «першою дроновою» - це значить що більшість уражень здійснюється дронами різних типів. І переважно ці дрони - не з США.
Світ
19.02.2025
10:30

«Але далі давайте навіть не припускати». Російські ЗМІ про Україну

Коли Путін або Лавров говорять - вони говорять за Росію. А коли США пропонують умови, вони говорять за себе, Україну, Європу, НАТО. На кожному етапі їм потрібно опрацьовувати дорожню карту виконання тих чи інших зобов'язань, які вони на себе беруть.
Світ
18.02.2025
10:55

Політолог Володимир Фесенко: Резонансний Мюнхен-2025, роль Китаю та мирні переговори

Є ризик, про який вже багато хто говорить і пише, - що Захід як єдиний геополітичний суб'єкт, може залишитися в минулому. Європа та США можуть стати, скажімо так, відокремленими суб'єктами.
Всі статті