Мобілізація в Україні: що пропонується замість статусу "обмежено придатних"

Замість "обмежено придатного" в Україні можуть запровадити новий статус для військових і військовозобов'язаних. Про це повідомив департамент охорони здоровʼя міноборони у відповідь на запит ВВС Україна.

Видання нагадало, що 2 квітня президент Зеленський підписав зміни до деяких законів про права військових і поліцейських на соціальний захист. Перед тим ці зміни, серед яких і скасування обмеженої придатності, схвалив парламент.

За наступні дев'ять місяців, починаючи з травня, обмежено придатні мають пройти повторну військово-лікарську комісію (ВЛК) і медики вирішать – придатні чи непридатні вони для військової служби.

Але проблема в тому, що хоч депутати і ухвалили новий закон, міноборони ще не розробило новий наказ 402 про ВЛК. Тому медики поки що не мають критеріїв, куди віднести обмежено придатного – до придатних чи непридатних.

Що буде в оновленому наказі про ВЛК - поки що невідомо.

У відповідь на запит видання департамент охорони здоровʼя повідомив, що запропоновані зміни до наказу передбачають п'ять статусів.

А саме:

  • непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку; непридатні з переоглядом через 6-12 місяців;
  • тимчасово непридатні, які потребують лікування, відпустки чи звільнення (ця категорія була і раніше);
  • придатні;
  • придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦП та СП, вищих військових навчальних закладах та установах.

Саме категорія "придатних до служби" в певних частинах і є тим, що може замінити статус "обмежено придатних".

Втім, поки що це тільки пропозиції, а не остаточні зміни.

Видання зазначає, що для багатьох людей, які підлягають мобілізації, але мають серйозні хвороби, цей новий статус може стати полегшенням.

Обмежено придатних в Україні тисячі. Це і люди з пораненнями, і ті, хто відновлюється після операцій, не пов'язаних з виконанням бойових завдань, і люди з серйозними проблемами - наприклад, порушення згортання крові, рак у ремісії, ВІЛ, вроджений сифіліс, діабет, епілепсія з поодинокими нападами, деякі хвороби серця, ендокринної, травної системи, проблеми з зором і слухом.

Список цих захворювань довгий та детальний і міститься в наказі 402 про ВЛК, який мають оновити. Відповідно, список хвороб оновиться теж, як і таблиця додаткових вимог до здоров'я для служби в піхоті, десантно-штурмових військах тощо.

Новина про скасування обмеженої придатності занепокоїла правозахисників. Вони переконані, що проміжний статус потрібен – люди з хворобами не можуть бути такі ж придатні, як здорові люди, у них не вийде виконувати бойові завдання без величезних ризиків для здоров'я.

Інакше багатьох треба буде звільнити, тобто визнати непридатними, або "піти на злочинні дії" і відправляти їх у бойові дії, попри здоров'я, говорила ВВС Україна Любов Галан, голова правозахисного центру для військових "Принцип".

Правозахисники донесли свою позицію Міноборони і, як каже Галан, там нібито їх почули. Про це може свідчити і пропозиція ввести статус "придатний" тільки для конкретних видів військ.

Обмежено придатних під час війни мобілізують, але крім основного висновку про стан здоров'я, ВЛК видає ще один – про те, які завдання чоловіку можна робити, які ні, та в яких військах йому служити не можна.

Наприклад, обмежено придатних мобілізували в підрозділи забезпечення, але не штурмові бригади, хоч чітко це не врегульовано, кажуть юристи.

На практиці висновки ВЛК часто ігнорували, або ж їх і просто було неможливо виконати, хоч за законом вони є обов'язковими для виконання.

Один військовий розповів виданню, як він став обмежено придатним після операції. ВЛК написала у висновку, що тепер йому не можна бігати і стрибати, але він залишався на своїй посаді у піхоті. Підрозділ, де він міг би служити зі своїми обмеженнями, він мусив шукати сам, а перевестися на інші посади в ЗСУ в принципі складно.

Ця кадрова проблема поширена, кажуть юристи – нестача місць для обмежено придатних, неможливість їхнього переведення і була головною причиною, чому зміни взагалі стали необхідні.

Після того, як список хвороб оновлять, когось із тих, хто раніше був обмежено придатним - звільнять. Але можна припустити, що таких буде небагато, тому що війську критично бракує людей.

Людей більше не визнаватимуть обмежено придатними, але можуть визнати придатними тільки для служби в забезпеченні, ТЦК, спорудах тощо.

Втім, до нових правил лишається багато питань без відповідей (наприклад, чи знайдуться тепер посади для колишніх обмежено придатних? Що робитимуть з тими, хто зараз обіймає посади в забезпеченні, ТЦК тощо? Чи означає це, що колишні обмежено придатні масово перейдуть в кабінети, а придатні тиловики - ближче до передової?).

Статті

Світ
22.01.2025
11:10

«Другий варіант дозволить нам диктувати умови на переговорах». Російські ЗМІ про Україну

Фактично ЗСУ перейшли до американської тактики «просочування». Вона характеризується безперервним промацуванням і тиском на оборону і вклинюванням маленьких груп, що загрожує в підсумку «перфоруванням» фронту»...
Донецьк
21.01.2025
12:34

Про що «забула» російська пропаганда. Хроніка першого бою за Донецький аеропорт

Пропагандисти «ДНР» продовжують брехати, що звільнення Донецького аеропорту від російських терористів та їхніх проксі стало початком «агресії України» проти мирних жителів Донецька.
Луганськ
20.01.2025
23:00

За два місяці звільнили 20 працівників. Запобігання корупції в релокованій МВА

Коли Сіверськодонецька МВА працювала на своїй території, прояви корупції могли бути на різних рівнях… Тепер, при роботі в релокації вони можливі лише у двох варіантах: або в публічних закупівлях, або у працевлаштуванні.
Всі статті