Командир Донецької бригади ТРО: «Головне, що в людей висока мотивація»

«ОстроВ» давно шукав можливості поспілкуватись з командиром Донецької бригади територіальної оборони  полковником Анатолієм Вишневським. Нарешті така нагода склалась.  В комбрига багато справ, тому розмовляти довелось переважно в авто, під час пересувань з пункту управління на бойові позиції.

- Анатолію Геннадійовичу, давайте почнемо з питання про основні завдання донецької бригади територіальної оборони. В чому вони полягають?

- З того, що можу озвучити - це те, що ми в основному виконуємо функцію піхоти. В цілому задача наших підрозділів - зайняти певну ділянку першої або другої лінії оборони і не давати ворогу просунутись. Загалом, треба розуміти, що в кожної бригади ЗСУ є своя спеціалізація. Але наразі, під час активної фази війни, усі виконують однакову функцію: або оборона - окопна робота з усіма видами оборонних споруд; або штурмові дії, коли йде наступ. І в першому, і в другому  випадку ми приймаємо активну участь.

 - Тобто територіальна оборона бере участь в активних бойових діях?

- Саме так. З першого дня війни. Наші підрозділи виконували та продовжують виконувати бойові завдання разом з підрозділами Сухопутних військ та підрозділами Морської піхоти у таких населених пунктах, як Лиман, Бахмут, Авдіївка, Водяне, Маріїнка, Вугледар.

Також наша бригада брала участь у боях за Маріуполь.

- А хіба у військових ТРО достатньо досвіду, щоб виконувати завдання в таких гарячих точках?

- З одного боку - в значної кількості людей, що зараз служать не було за спиною ані досвіду АТО, ані армії. Але головне, що в людей висока мотивація. Коли вона є, то людина на війні вчиться дуже швидко. Перші дні війни по усім військкоматам Донецької області були черги. План ворога провалився - вони думали, що їх будуть зустрічати як визволителів, а тут, навіть на Донбасі, люди, звичайні шахтарі та металурги, прийшли до військкоматів з вимогою дати їм зброю, щоб захищати свою землю.

З іншого боку - в нас є ті, хто служив у спецвійськах і має глибоку спецпідготовку. Вони навчають наших бійців, вселяють їм впевненість на полі бою. Наші бійці постійно вдосконалюють свої навички з різних напрямків підготовки: тактика, ведення бою вночі, надання медичної підготовки.

- Як так вийшло, що вони опинились в ТРО?

- Хтось був на «пенсії» у відставці. І їх військкомат направив у нашу бригаду. Хтось сам просився саме у ТРО. По різному.

Також в наших підрозділах багато молоді. Це наш головний актив, який має багато енергії та дуже швидко вчиться.

- Ви сказали про шахтарів та металургів, - чи значна їх кількість у лавах? Який в основному контингент особового складу бригади?

- Наше ТРО - це відображення суспільства, тому є всі, скажемо так, верстви. Наприклад,  - металурги з заводу Ілліча, тому що з самого початку наша бригада формувалась, як маріупольска. Служать також шахтарі і підприємці з Бахмуту. Є і студенти та викладачі місцевих вузів. Багато хто думає, що це недолік, що служать люди без військового досвіду. Я вважаю навпаки - це наша перевага. Тому що кожен вносить якусь лепту в життя підрозділу. Якщо у нас є складне завдання по адаптації військової комп’ютерної програми - у нас служать люди, що працювали в міжнародних ІТ-компаніях. Або коли до нас приїжджають американці - нам не складно знайти людину, що володіє англійською. Якщо ми вчимось керувати дронами-камікадзе - в нас є ті, хто професійно займався БПЛА в цивільному житті.

 - Як так може бути, що підрозділ, сформований фактично під час війни, може вести бойові дії на рівні з іншими досвідченими бригадами? Ваших мінометників публічно відмічала навіть легендарна 93 бригада.

- Ще раз - мотивація. Будь-який командир хоче отримати мотивованого бійця, який прийшов служити сам і хоче навчатись. Тоді є результат.

- Чи змінилась ситуація з бажанням місцевих служити?

- Наскільки я знаю, до місцевих військоматів продовжують приходити люди. Гострої проблеми з кадрами в нас немає. Але, якщо боєць з вміннями і головне з бажанням - ми його візьмемо. Ми постійно продовжуємо поповнювати свій склад. Звичайно фактор щомісячної додаткової винагороди допомагає військовому бути впевненим, що його родина залишиться забезпеченою поки чоловік чи жінка на службі. Але, в нас є і вимоги  солдат має бути гідним носити шеврон нашої бригади.

-Якщо хтось з наших читачів захоче приєднатись до вашої бригади, що він має зробити?

- В нас працює гаряча лінія. Можна зателефонувати та дізнатись, як оформити усі документи і з чого почати. Телефон 099 500 72 22.

 - Частина підрозділів вашої бригади пройшла бої за Маріуполь, через що в полоні у ворога, ймовірно, є ваші хлопці. Чи вирішується якось це питання?

- Питання, пов’язане з полоненими може вирішитись тільки через обмін. Обміном займаються інші структури. Наша головна задача допомагати з встановленням факту, в полоні військовий чи ні, і сприяти тому, щоб військовому був наданий відповідний статус полоненого. Ми постійно з цього приводу на контакті з «Червоним хрестом». А також, постійно на зв’язку з рідними полонених. Я сам намагаюсь знаходити час і зустрічатись з рідними полонених, щоб вони розуміли, що для нас важливо зробити все, щоб хлопці які у полоні, швидше потрапили до дому.

 - Чи можно озвучити кількість ваших людей, що залишаються в полоні?

- Звичайно, я знаю точну кількість і тримаю на контролі майже кожну ситуацію. В тому числі, залишаються в полоні офіцери, з якими я багато пройшов. Але не думаю, що варто озвучувати якісь цифри. Єдине що можу сказати - з початку війни вже 54 наших військових звільнені і змогли побачити свої сім’ї. Але роботи по звільненню ще вистачає.

 - В чому зараз є основна незакрита потреба вашої бригади, де  волонтери могли б докласти зусиль для допомоги фронту?

- З одного боку - усе, що потрібно для ведення бойових дій в нас є і ми забезпечені. З іншого  -  якщо волонтери приганяють нам авто - ми не відмовляємось тому, що авто часто виходять з ладу і їх багато не буває, а нам потрібна  мобільність. Або специфічні прилади, такі, як прибори нічного бачення чи тепловізори - вони також посилюють роботу підрозділів.

- Фонд «Повернись живим» оголосив збір на мінометні установки 120 калібру саме для сил ТРО. Це допоможе вам?

- Дякуємо фонду за таку ініціативу. Якщо ми отримаємо міномети то одразу побачите результати нашої роботи через відео квадрокоптерів. Повірте,  довго чекати не доведеться.

Єгор Вовк, спеціально для «ОстроВа»

Статті

Країна
22.01.2025
17:00

Вибори на деокупованих територіях: зміна парадигми

Як бачимо, вступні дані для проведення виборів на деокупованих територіях до 2022 року і після - кардинально різні. Отже, треба міняти й парадигму виборів на них.
Світ
22.01.2025
11:10

«Другий варіант дозволить нам диктувати умови на переговорах». Російські ЗМІ про Україну

Фактично ЗСУ перейшли до американської тактики «просочування». Вона характеризується безперервним промацуванням і тиском на оборону і вклинюванням маленьких груп, що загрожує в підсумку «перфоруванням» фронту»...
Донецьк
21.01.2025
12:34

Про що «забула» російська пропаганда. Хроніка першого бою за Донецький аеропорт

Пропагандисти «ДНР» продовжують брехати, що звільнення Донецького аеропорту від російських терористів та їхніх проксі стало початком «агресії України» проти мирних жителів Донецька.
Всі статті