Дембель за горами: що чекає на солдатів строкової служби, яких призвали до вторгнення росії

Вторгнення росії 24 лютого 2022 року в Україну перевернуло життя мільйонів людей. Але якщо до історій про біженців та переселенців ми вже адаптовані досвідом 2014-2015 років, то доля солдатів строкової служби завжди залишалася осторонь від масового обговорення.

До журналіста «ОстроВ» звернулися солдати однієї з військових частин із проханням пролити світло на їхнє майбутнє. Стосується це переважно тих, хто потрапив під осінній призив і зустрів вторгнення росії як солдат строкової служби. За логікою мирного часу, їх мали б демобілізувати через рік, однак із лютого в країні діє воєнний стан, що абсолютно змінює правовий режим.

«Хлопці переслужили свій термін в 1 рік. Дехто вже по 2 роки. Але їх не демобілізують. На фронт не мають права відправити. І відпустити не можуть. А "премію за війну" платять», - розповів співрозмовник «ОстроВ».

За роз’ясненнями ми звернулися до Міністерства оборони України.

«Відповідно до частини дев’ятої, статті 23 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» (далі – Закон України), для військовослужбовців, у яких закінчився строк військової служби, встановлений цією статтею, військова служба продовжується понад встановлені строки з моменту введення військового стану (настання воєнного часу) – до оголошення демобілізації, крім випадків, зазначених у пунктах «б», «в», «г», «д», «е» частини третьої статті 26 цього Закону», - йдеться у відповіді відомства.

Відкриваємо Закон «Про військовий обов’язок та військову службу», знаходимо зазначені пункти.

«Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу, звільняються із служби на підставах:

а) у зв’язку із закінченням встановлених строків військової служби;

б) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність або обмежену придатність до військової служби;

в) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;

г) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;

ґ) у зв’язку з позбавленням військового звання у дисциплінарному порядку;

д) у зв’язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років;

е) у зв’язку з припиненням громадянства України.

«Відповідно до Указу Президента України від 29.12.2021 № 687/2021… визначено, що військовослужбовці, які вислужили встановлені строки строкової військової служби у квітні — червні та жовтні — грудні 2022 року будуть звільнені, але не раніше оголошення в установленому порядку демобілізації», - роз’яснив «ОстроВ» заступник начальника Головного управління персоналу Генерального Штабу Збройних Сил України полковник Олег Христенко.

Ще одне питання, яке хвилює військовослужбовців: за що і як їм платять, якщо вони строковики та не беруть участі у бойових діях.

«Нарахування грошового забезпечення військовослужбовцям строкової військової служби, військової служби за контрактом та за призовом під час мобілізації здійснюється у Збройних Силах України відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 (зі змінами) “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового i начальницького складу та деяких інших осіб” та наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 (зі змінами) «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам».

Крім того, військовослужбовцям, у т.ч. військовослужбовцям строкової військової служби здійснюються нарахування щомісячної додаткової винагороди згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та ïx сім’ям під час дії воєнного стану», де установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки, Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної спеціальної служби транспорту, виплачується додаткова винагорода у розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередньо участь у бойових діях a6o забезпечують здійснення заходів з національної безпеки i оборони, відсічі i стримування збройної aгpeсії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах», – пояснили в Міністерстві оборони України у відповідь на запит «ОстроВа».

Більше світла стало і в питанні що до життя нинішніх строковиків після «дембеля». Згідно із роз’ясненнями Міноборони, особи, яких буде демобілізовано, знову зможуть потрапити на військову службу. Справа в тому, що після демобілізації їх буде поставлено на облік військовозобов’язаних. У випадку нової мобілізації у майбутньому, ці люди матимуть статус військовозобов’язаних та підлягатимуть призову до Збройних Сил України, згідно із тим самим законом «Про військовий обов’язок та військову службу».

Данило Вереітін, «ОстроВ»

Статті

Країна
22.11.2024
14:00

Українська металургія: вгору чи вниз?

При погіршенні ситуації на Донеччині через втрату джерел постачання коксівного вугілля виплавка сталі може скоротитися до 3-4 млн т. Мова про Покровськ.
Світ
21.11.2024
19:00

Політолог Костянтин Матвієнко: У РФ немає стратегічного запасу, щоб довго продовжувати війну. Вони викладають останні козирі

Ближче до ядерної війни ми не стали, це абсолютно однозначно. Я впевнений, що РФ не наважиться на ядерну ескалацію, що б ми не робили з далекобійними ракетами США та інших країн.
Країна
21.11.2024
18:00

«Рубіж» чи останній рубіж?

«Рубіж» - це справді межа можливостей Москви у конвенційній зброї. Тому йому краще щоб усі думали, що в РФ є така зброя і боялися, ніж знали це напевно. Тим більше, що кількість "Рубежів" може бути суто демонстраційною.
Всі статті