Бронювання працівників по-новому: інші вимоги та контроль

Кабінет міністрів ухвалив нові правила бронювання працівників від мобілізації, і вони запрацюють вже з 1 грудня 2024 року. Прийняті новації передбачають додаткові вимоги, яких потрібно дотримуватися, щоб успішно пройти процедуру бронювання.

За словами деяких роботодавців, з якими поспілкувався "ОстроВ", нові правила значно ускладнюють бронювання працівників.

"І мова не про тих, кого влаштовували на роботу фіктивно заради бронювання, там якраз усе буде добре, просто трохи дорожче, я думаю. Я говорю про реальні підприємства, які законно отримали статус критично важливих і мають реальний штат людей. Навіщо було підіймати зарплатний критерій? Не в усіх регіонах України зарплата є вищою за 20 тисяч гривень. Плюс критерії критичності тепер стали дуже жорсткими. Замість того, щоб впровадити додатково економічне бронювання, про що всі так просили, уряд значно посилив звичайне бронювання. Тепер дефіцит кадрів стане просто неймовірним", розказав "ОстроВу" керівник одного з критичних підприємств Київської області.

Він також додав, що двоє заброньованих працівників на його підприємстві вже сказали, що не будуть продовжувати бронювання, а краще перейдуть працювати неофіційно.

"Це показник недовіри до влади. Бо спочатку вони оновили данні у ТЦК, все зробили по закону, а потів держава різко змінює правила. І навіть якщо зараз ці люди збережуть відстрочку, то де гарантія, що правила не будуть ще раз змінені? Немає довіри та відчуття захищеності", зазначив він.

"ОстроВ" розбирався, як тепер відбуватиметься бронювання працівників.

Аудит

До 15 листопада тривав аудит підприємств та організацій, які мають статус критичних та бронюють своїх співробітників.

"За результатами аудиту було виявлено низку проблемних моментів, які потрібно усунути. Перш за все, регіональні та галузеві критерії критичності підприємств тепер будуть погоджуватись із Міноборони та Мінекономіки", заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

За результатами аудиту, кажуть у Міністерстві економіки, 95% від усіх критично важливих підприємств зберегли цей статус, однак, під час перевірки були виявлені такі порушення:

- різке та необґрунтоване зниження зарплати працівникам після отримання підприємством статусу критично важливого;

- використання різних моделей для понаднормового збільшення чисельності заброньованих;

- включення до переліку критично важливих підприємств, які по суті не є критичними для економіки.

"Завдяки аудиту ми змогли виявити незначні порушення та підготували зміни, щоб їх виправити. Нові параметри бронювання та критичності підприємств є чіткішими та забезпечують баланс між обороноздатністю держави та економікою. За результатами аудиту підприємства, на яких виявлені зловживання, втратили статус критично важливих, а працівники цих підприємств розброньовані. Також ми впорядкували погодження галузевих та регіональних критеріїв критичності підприємств. Бронювання повинні мати лише ті, хто дійсно робить внесок в економіку та мають на це законне право", – зазначив заступник міністра економіки Віталій Кіндратів.

За інформацією "ОстроВа", внаслідок аудиту бронювання втратили кілька десятків тисяч працівників.

"Наскільки я знаю, мова йде про 20-30 тисяч працівників, але це тільки початок. За попередніми розрахунками, після впровадження нових правил, коли вони вже остаточно вступлять в силу, без бронювання одразу можуть залишитись біля 100 тисяч чоловік. А деякі "злі язики" говорять і про більшу кількість", розказав  співрозмовник в уряді.

Разом з тим джерело "ОстроВа" у Верховній Раді зазначило, що таким чином уряд виконав прохання президента знайти шляхи, як не зменшувати мобілізаційний вік.

"Усе дуже просто – Володимир Зеленський сказав, що мобілізаційний вік знижувати не буде, а люди на фронт потрібні. От і знайшли додаткове джерело, на перший час вистачить, далі будуть ще думати", зазначив нардеп.

Керівник критичного підприємства на Київщині розказав "ОстроВу", що всі відстрочки робились згідно з офіційних критеріїв, по-інакшому забронювати працівника неможливо.

"Проблема була в тому, що бронювання проводилось довго, із затримками та бюрократією. Ми чекали місяцями, щоб забронювати двох чоловіків, а вони весь цей час боялись їздити на роботу. Просто чудом їх не мобілізували, і ми дочекались рішення Мінекономіки. А коли запрацювало бронювання через "Дію", то ми абсолютно законно подали більше десяти співробітників на відстрочку. І тепер ми під підозрою, що начебто різко збільшили кількість заброньованих. Але ж сама держава і зробила такі умови. Таких підприємств дуже багато, повірте мені", пояснює він.

Адвокат Ростислав Кравець також звернув увагу, що в результаті аудиту ми не почули неймовірних цифр щодо кількості незаконно заброньованих працівників.

"Всі очікували, що будуть неймовірні розкриття, що будуть тисячі підприємств, які незаконно заброньовані, але я відразу казав, що цього не буде. Тому що всі бронювали відповідно до тих критеріїв, які були. По-іншому забронювати не можна було. Звичайно, можуть бути випадки, коли на цих підприємствах фіктивно когось оформлювали на роботу, але це поодинокі випадки, які дуже важко вирахувати", розказав він на своєму YouTube каналі.

Таким чином, цей аудит можна сміливо вважати приводом для посилення критеріїв бронювання.

Нові правила бронювання

22 листопада 2024 року Кабінет міністрів України ухвалив постанову №1332 про деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.

Відтепер критерії критичності підприємства для тієї чи іншої територіальної громади або галузі економіки відповідні органи місцевого самоврядування або міністерства повинні будуть погоджувати з Міністерством економіки та Міністерством оборони.

Перш за все, бронювання працівників будуть здійснювати виключно в електронній формі через портал "Дія".

Забронювати можна буде військовозобов’язаних, які:

- перебувають на військовому обліку;

- перебувають у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством (установою);

- обіймають посаду на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, де нарахована місячна зарплата не менше 20 тисяч грн (крім державних і комунальних підприємств);

- уточнили персональні дані у ТЦК чи через Резерв+;

- не перебувають у розшуку.

Інформація про надання бронювання відображатиметься у військово-обліковому документі в електронній формі, тобто не треба буде йти до ТЦК за додатковими підтвердженнями та паперами.

Як зазначає віце-прем'єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко, алгоритм визнання підприємств критичними не змінюється, проте вводяться нові критерії.

"Як і раніше підприємство звертається до відповідного Міністерства або ОВА. Але якщо раніше потрібно було відповідати будь-яким трьом із восьми критерій, то тепер два з них будуть обов’язкові", – пояснила вона.

По-перше, середня зарплата у підприємстві повинна бути не менше 2,5 мінімальної зарплати (20 тисяч грн на 15 листопада 2024 року). Крім того, зарплата саме того працівника, якого бронює підприємство, також має бути не менше 2,5 мінімальних зарплат (20 тисяч грн).

"Не може бути такого, що людині виплачують мінімальну зарплату суто заради бронювання. Якщо підприємство хоче мати статус критичного, має платити зарплату офіційно, а не мінімалку офіційно, а решту в тіні", зазначила віце-прем'єрка.

Для державних і комунальних підприємств та прирівняних до них діє виключення: там вимагається зарплата не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 року (відповідно до даних Держстату).

По-друге, підприємство повинно не мати заборгованості щодо сплати усіх податків (раніше було тільки по ЄСВ).

Третій критерій підприємство може обрати самостійно із тих, які зазначені у постанові №76 або в регіональних чи галузевих критеріях.

До 28 лютого 2025 року усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус відповідно до нових критеріїв. Якщо цього не станеться – то підприємство втратить свій статус, а всі його працівники залишаться без бронювання.

Моніторинг відповідності підприємств встановленим вимогам щодо середньої зарплати, рівня сплати податків та кількості військовозобов’язаних відбуватиметься щоквартально. У разі порушень - підприємство має пояснити ситуацію, і якщо моніторинг знову дасть негативний результат, критичність буде анульована.

Відстрочки від мобілізації, які були надані до 1 грудня рішеннями Мінекономіки або через портал "Дія", залишили чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року. Водночас відстрочки можуть бути анульовані у разі:

– закінчення строку їх дії;

– завершення підприємством, установою, організацією  виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань;

– позбавлення підприємства статусу критично важливого – органом, який прийняв рішення про такий статус;

– ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування чи підприємства;

– звільнення військовозобов'язаного з органу влади або підприємства (виняток – звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу влади або підприємства);

– тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов'язаного з підприємством;

– обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;

– надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону про мобілізацію;

– припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення (коли йдеться про працівників міжнародних та неурядових організацій та установ, яким законодавством надано відстрочку);

– невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.

Указане анулювання відстрочки здійснюють рішенням Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання органу влади або підприємства. Відповідні роботодавці повинні у п'ятиденний строк з дня прийняття такого рішення вилучити у військовозобов'язаного витяг з наказу Міністерства економіки про бронювання та надіслати його ТЦК, де військовозобов'язаний перебуває на обліку.

Згідно з новими правилами, підприємство матиме змогу подати заявку на розбронювання працівника. Як зазначає Мінекономіки, таким чином роботодавець зможе бути гнучкішим розброньовувати тих, у кому втратили потребу, і замість них бронювати справді критичних працівників.

Строк дії відстрочки не може перевищувати:

1) строку проведення мобілізації – для працівників і службовців органів влади;

2) строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань, – для працівників юросіб, визнаних критично важливими для забезпечення потреб Сил Оборони;

3) 12 місяців – для працівників підприємств, які визнані критично важливими для економіки, та операторів протимінної діяльності;

4) строку договору (контракту) або строку, на який їх обрано (призначено), – для працівників визначених міжнародних та неурядових організацій.

Хто підлягає бронюванню

Військовозобов’язані  підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

Новий порядок чітко встановлює, в яких випадках можна забронювати 100% працівників.

Зокрема, бронюванню підлягають всі військовозобов’язані:

- які обіймають посади державної служби категорії "А";

- які обіймають посади штатних працівників патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

- які обіймають посади керівників обласних, районних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій у разі їх утворення);

- які обіймають посади голів обласних, районних, районних у місті (у разі утворення) рад, сільських, селищних, міських голів;

- кінцеві бенефіціарні власники критично важливих підприємств, критично важливих установ, які не є їх працівниками;

- члени наглядових рад суб’єктів господарювання, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави;

- працівники критично важливих підприємств, критично важливих установ, які визначені Мінстратегпромом критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу;

- працівники спеціалізованих установ ООН, закордонних дипломатичних установ в Україні, представництв міжнародних організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

- працівники спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів;

- працівники критично важливих установ, до складу яких входять штатні збірні команди олімпійських, неолімпійських видів спорту, перелік яких затверджується Мінмолодьспортом;

- працівники критично важливих установ паливно-енергетичного комплексу та їх підрядних організацій, які здійснюють будівництво, ремонт, відновлення, виготовлення та/або поставку обладнання, надають послуги, проводять інші інженерно-технічні заходи, спрямовані на безперебійне функціонування об’єднаної енергетичної системи та газотранспортної системи України в особливий період;

- працівники підприємств, що виконують функції технічного адміністратора Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, а також технічні працівники постачальника електронних комунікаційних послуг, постачальників електронних комунікаційних мереж (перелік затверджується Мінцифри).

Крім того, кожен народний депутат України може забронювати двох помічників-консультантів.

Бронюванню підлягають не більше 50% відсотків військовозобов'язаних, які працюють або проходять службу на посадах державної служби категорій "Б" та "В". Крім того, це стосується тих, хто працює в правоохоронних органах (Нацполіція, ДБР, ДСНС тощо), судах, органах місцевого самоврядування, на критично важливому підприємстві (установі), у представництвах донорських установ. Зазначається, цей показник може бути збільшено за окремим рішенням міністра оборони.

P.S.

За інформацією "ОстроВа", після нещодавньої заяви президента України Володимира Зеленського про те, що мобілізаційний вік знижувати не планують, питання запровадження економічного бронювання як мінімум стало на паузу.

"На сьогодні ця тема спущена на тормоза, напрацювання є, але їх час ще не прийшов. Зараз скажуть, що нові правила бронювання працівників і є частиною економічного бронювання, але по факту це чергове закручення гайок, щоб не знижувати мобілізаційний вік та не посилювати існуючі методи мобілізації", – пояснив співрозмовник у монобільшості.

Статті

Країна
03.01.2025
10:00

Яничари «руського міра». Як з українських дітей роблять ворогів України

Найбільш вразлива для пропаганди категорія населення – це діти. Незміцніла психіка, відсутність життєвого досвіду і часто обмежений інтелектуальний розвиток робить їх легкою здобиччю для дорослих, які навіюють будь-які ідеї.
Світ
02.01.2025
11:25

«Історія з Дмитром Гордоном узагалі викликає тихе захоплене завивання». Російські ЗМІ про Україну

З таким рішенням Росія не погодиться. Тому давайте будемо дивитися правді в очі - переговори і навіть якась угода - це не означає, що настав День Перемоги і все скінчилося...
Луганськ Країна
31.12.2024
09:00

«В Україні такого немає». Луганський щоденник

Там роблять усе: СНІОРи (страховий номер індивідуального особового рахунку – ред.), Росреєстр, ОМС (обов'язкове медичне страхування – ред.)... Якщо ви не в темі – вам не зрозуміти цього. Це дуже зручно.
Всі статті